9 tipů, jak na vánoční úklid: rychle a levně 

jak na vánoční úklid

Chystáte se na velký vánoční úklid? Poradíme vám, jak si rychle a levně zajistíte zářivě čistou domácnost. Naše tipy využijete nejen o svátcích, ale během celého roku. 

Obsah článku

Uklízejte ekologicky

Na velký vánoční úklid nepotřebuejte spoustu čistících prostředků z drogérie. Vystačíte si hravě s tím, co již máte doma. Zapátrejte v kuchyňské lince nebo v koupelně a připravte si:

S těmito pomocníky hravě umyjete okna, odmastíte troubu i vyleštíte dlaždičky v koupelně

Jak vyčistit troubu

O svátcích všichni trávíme hodně času v kuchyni. Čeká nás pečení cukroví, příprava štědrovečerní večeře i sváteční pohoštění. Aby se vám dobře vařilo, vyčistěte před Vánocemi troubu. A po Vánocích také. Uvidíte, že v těchto dnech dostane opravdu zabrat. Některé trouby mají samočistící režim. Pokud jím ta vaše nedisponuje, vemte si na pomoc citron, jedlou sodu nebo klidně tabletu do myčky

Jak vyčistit kuchyňskou linku

Kuchyňská linka je o svátcích opravdu vytížená. Mastné skvrny snadno odstraníte citronem, olejovým mýdlem, jedlou sodou nebo solí. Při úklidu se řiďte tím, z jakého materiálu je vaše kuchyňská linka vyrobená. Dřevěnou a laminátovou linku čistěte jen jemnými prostředky bez drobných částeček, které by povrch poškrábaly. Sklo nejlépe vyčistíte jarem a teplou vodou. 

Jak vyčistit lednici a mrazák

Po Vánocích vyndejte z lednice všechny potraviny, které vám zbyly ze svátků. Ty prošlé nebo navinulé vyhoďte. Než zbylé suroviny vrátíte zpět, spotřebič pořádně umyjte. Největší službu vám udělá ocet smíchaný s vodou. Abyste zamezili šíření pachu, vložte do lednice směs soli a jedlé sody. V čisté lednici vám suroviny vydrží déle a nebudou se kazit. 

Jak umýt okna

Mytí oken nepatří mezi nejoblíbenější domácí činnosti. Pokud jste před Vánocemi zvyklí uklízet z gruntu, budou se vám hodit naše tipy na rychlé mytí oken bez šmouh. Opět si vystačíte s octem rozmíchaným ve vodě. Na hrubší nečistoty použijte jar nebo pudinkový prášek

Jak umýt žaluzie

Při příležitosti velkého úklidu nezapomeňte ani na žaluzie v oknech. Především během zimy se na nich usazuje velké množství prachu a nečistot. Poradíme vám, jak vyčistíte ty vertikální, hliníkové, venkovní nebo svislé

Jak vyčistit spáry

Spáry mezi dlaždicemi v kuchyni nebo v koupelně bývají často přehlíženým místem, kterému při běžném úklidu nevěnujeme ani zdaleka tolik pozornosti, kolik by bylo zapotřebí. Cítíte, že by si spáry ve vaší domácnosti zasloužily více pozornosti? Inspirujte se v našem článku. Poradíme vám, jak na čištěni pomocí jedlé sody, bělidla nebo zubní pasty

Jak vyčistit sedačku

Podařilo se vám během svátku polít sedačku vínem? Nebo jste za polštářem našli rozdrobené brambůrky? Nebojte, pohovku snadno vyčistíte. Připravte si ocet, sůl, vodu a žlučové mýdlo. Díky našim typům bude vaše sedačka zase jako nová. 

Jak vyčistit koberec

Svátky jsou mimojiné spojené s návštěvami našich nejbližších. Po Vánocích se ale může stát, že v koberci najdete zašlapané oříšky, třásně tepichu budou zašlé a na povrchu objevíte špinavé stopy. Vašemu koberci ale rychle vrátíte lesk a barvu. Vyberte si, jaké čištění je pro vás nejjednodušší. Využít můžete suché, mokré, strojové nebo parní. Svou službu také udělá sůl a jedlá soda. 

Další tipy, jak mít (nejen) o Vánocích uklizený domov, najdete na našem blogu.

Přejeme vám Šťastné a Uklizené!

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *