Jedlá soda v domácnosti vám pomůže s úklidem

Na první pohled obyčejná jedlá soda má až překvapivě mnoho využití. Doma ji má snad úplně každý. Pořídíte ji jen za pár korun a většina z nás se v rozmanitosti jejího použití omezuje maximálně jen na náhradu kypřicího prášku do pečiva. Kde všude a hlavně k čemu je možné jedlou sodu v domácnosti využít? Budete se divit. 

Obsah článku

Co je to jedlá soda

Bílý prášek, který seženete v každém obchodě – to je jedlá soda. Přesně je soda bicarbona hydrogenuhličitan sodný čili NaHCO3. Má podobu bílého krystalického prášku se zásaditou reakcí. Je součástí prášku do pečiva. Hojně ji využijete při úklidu i při vaření

Rozdíl mezi jedlou sodou a sodou na praní

Jaký je rozdíl mezi jedlou sodou a sodou na praní? Jsou to dvě různé chemické sloučeniny. Soda bikarbona, které se též říká jedlá soda, je hydrogenuhličitan sodný. Používá se na vaření i při úklidu. Kdežto soda na praní, též prací soda, je uhličitan sodný. Využijete ji jako změkčovač vody, odstraňovač pachů nebo jako čistič v domácnosti. 

Jedlá soda jako úklidový prostředek

Mnoho lidí si neuvědomuje, jaký poklad mají doma schovaný ve spíži. Jedlá soda k vašemu překvapení najde využití napříč celou domácností. Níže vám prozradíme, k čemu všemu v rámci úklidu jedlou sodu použijete.

Jedlá soda pro zbavení pachu

Už jste někdy v domácnosti řešili zápach linoucí se z odpadu? Tenhle problém zažil asi úplně každý a rozhodně se nejedná o nic příjemného. I tady může zasáhnout jedlá soda. Když ji nasypete do odpadu a zalijete hrníčkem octa, postará se o zlikvidování původce zápachu.

Jedlá soda a péče o tělo

Na poměrně častý problém v podobě nepříjemného pálení žáhy se mnoho lidí naučilo najít úlevu v jedlé sodě. Ta se totiž může pochlubit schopností alkalizovat naše vnitřní prostředí. Může dokonce napomoci při shazování kilogramů. Využijete ji také při péči o pleť. Vyrobíte z ní peeling na obličej, po kterém bude vaše pokožka doslova zářit. 

Jak využít jedlou sodu v domácnosti

Možností je několik. Od kuchyně po koupelnu najde jedlá soda i u vás doma využití. Nemusíte utrácet za drahé prostředky. Jedlá soda vyjde na pár korun a slibuje zrovna tak dobré výsledky jako chemické čističe.

Čištění pračky

S čištěním pračky si nemusíte lámat hlavu. Máte-li po ruce jedlou sodu, máte vyhráno. Do bubnu pračky nasypte 2 balíčky jedlé sody a spusťte program na vyšší teplotu.

Čištění spár

Zašlé spáry mezi dlaždicemi v koupelně nebo v kuchyni? Smíchejte půl hrníčku jedlé sody s třetinou hrníčku kyseliny citronové. Přidejte horkou vodu, vytvořte pastu a tu poté naneste na spáry. Nechte půl hodiny působit a poté vydrhněte kartáčem. Poté opláchněte čistou vodou.

Čištění mikrovlnky

Smícháte dvě polévkové lžíce jedlé sody v hrnku vody, hrnek poté postavte do mikrovlnky a spusťte ji alespoň na 5 minut. Tímto způsobem vyčistíte mikrovlnou troubu snáze, než si možná myslíte. 

Čištění stříbra

Do misky, která snese horkou vodu, dejte alobal. Na alobal poté položte stříbrné předměty. Zalijte misku horkou vodou a přidejte do ní jedlou sodu. Nechte stříbrné předměty v lázni několik minut a poté vyčistěte měkký hadříkem.

Čištění myčky

Na dno misky nasypte balíček jedlí sody a nechte ji tam přes noc. Ráno nastavte program na oplachování a nechte ho proběhnout. 

Čištění kuchyňské linky

Smíchejte jedlou sodukyselinou citronovou v poměru 2:1. Přidejte teplou vodu v takovém množství, aby vám vznikla pasta. Tu poté naneste na houbičku a vyčistěte s ní povrch kuchyňské linky. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *