Jedlá soda v domácnosti: Bez ní se prostě neobejdete

jedlá soda v domácnosti

Na první pohled obyčejná jedlá soda má až překvapivě mnoho využití. Doma ji má snad úplně každý. Pořídíte ji jen za pár korun a většina z nás se v rozmanitosti jejího použití omezuje maximálně jen na náhradu kypřicího prášku do pečiva. Kde všude a hlavně k čemu je možné jedlou sodu v domácnosti využít? Budete se divit. 

Obsah článku

Co je to jedlá soda

Bílý prášek, který seženete v každém obchodě – to je jedlá soda. Přesně je soda bicarbona hydrogenuhličitan sodný čili NaHCO3. Má podobu bílého krystalického prášku se zásaditou reakcí. Je součástí prášku do pečiva. Hojně ji využijete při úklidu i při vaření

Rozdíl mezi jedlou sodou a sodou na praní

Jaký je rozdíl mezi jedlou sodou a sodou na praní? Jsou to dvě různé chemické sloučeniny. Soda bikarbona, které se též říká jedlá soda, je hydrogenuhličitan sodný. Používá se na vaření i při úklidu. Kdežto soda na praní, též prací soda, je uhličitan sodný. Využijete ji jako změkčovač vody, odstraňovač pachů nebo jako čistič v domácnosti. 

Jedlá soda jako úklidový prostředek

Mnoho lidí si neuvědomuje, jaký poklad mají doma schovaný ve spíži. Jedlá soda k vašemu překvapení najde využití napříč celou domácností. Níže vám prozradíme, k čemu všemu v rámci úklidu jedlou sodu použijete.

Jedlá soda pro zbavení pachu

Už jste někdy v domácnosti řešili zápach linoucí se z odpadu? Tenhle problém zažil asi úplně každý a rozhodně se nejedná o nic příjemného. I tady může zasáhnout jedlá soda. Když ji nasypete do odpadu a zalijete hrníčkem octa, postará se o zlikvidování původce zápachu.

Jedlá soda a péče o tělo

Na poměrně častý problém v podobě nepříjemného pálení žáhy se mnoho lidí naučilo najít úlevu v jedlé sodě. Ta se totiž může pochlubit schopností alkalizovat naše vnitřní prostředí. Může dokonce napomoci při shazování kilogramů. Využijete ji také při péči o pleť. Vyrobíte z ní peeling na obličej, po kterém bude vaše pokožka doslova zářit. 

Jak využít jedlou sodu v domácnosti

Možností je několik. Od kuchyně po koupelnu najde jedlá soda i u vás doma využití. Nemusíte utrácet za drahé prostředky. Jedlá soda vyjde na pár korun a slibuje zrovna tak dobré výsledky jako chemické čističe.

Čištění pračky

S čištěním pračky si nemusíte lámat hlavu. Máte-li po ruce jedlou sodu, máte vyhráno. Do bubnu pračky nasypte 2 balíčky jedlé sody a spusťte program na vyšší teplotu.

Čištění spár

Zašlé spáry mezi dlaždicemi v koupelně nebo v kuchyni? Smíchejte půl hrníčku jedlé sody s třetinou hrníčku kyseliny citronové. Přidejte horkou vodu, vytvořte pastu a tu poté naneste na spáry. Nechte půl hodiny působit a poté vydrhněte kartáčem. Poté opláchněte čistou vodou.

Čištění mikrovlnky

Smícháte dvě polévkové lžíce jedlé sody v hrnku vody, hrnek poté postavte do mikrovlnky a spusťte ji alespoň na 5 minut. Tímto způsobem vyčistíte mikrovlnou troubu snáze, než si možná myslíte. 

Čištění stříbra

Do misky, která snese horkou vodu, dejte alobal. Na alobal poté položte stříbrné předměty. Zalijte misku horkou vodou a přidejte do ní jedlou sodu. Nechte stříbrné předměty v lázni několik minut a poté vyčistěte měkký hadříkem.

Čištění myčky

Na dno misky nasypte balíček jedlí sody a nechte ji tam přes noc. Ráno nastavte program na oplachování a nechte ho proběhnout. 

Čištění kuchyňské linky

Smíchejte jedlou sodukyselinou citronovou v poměru 2:1. Přidejte teplou vodu v takovém množství, aby vám vznikla pasta. Tu poté naneste na houbičku a vyčistěte s ní povrch kuchyňské linky. 

Zdroj obrázku: Pixabay

4 thoughts on “Jedlá soda v domácnosti: Bez ní se prostě neobejdete

 1. Dobrý den,

  mám doma velmi tvrdou vodu a chtěla bych proto zkusit přidat do pračky sodu na praní. Kam ji ale přidat – rovnou do bubnu pračky (= přímo na prádlo), ještě než pračku zapnu? Nebo ji přidat do nádržky, kam se dává prací prostředek? Musím ale upozornit, že používám tekutý, tzn. gelový prací prostředek a nevím, jestli je možné ho kombinovat s práškovou sodou na praní.

  A jaké množství sody se doporučuje do pračky přidat?

  Předem moc děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den,

   jedlá soda vám pomůže s mnoha nečistotami v domácnosti. Zaprvé vyčistí pračku: Do bubnu pračky nasypte 2 balíčky jedlé sody a spusťte program na vyšší teplotu. Soda vám také pomůže změkčit tvrdou vodu a slouží jako aviváž. Prádlo bude po použití měkčí a nebude zapáchat (například kouřem), protože jedlá soda pohlcuje pachy. Využít ji můžete tak, že namočíte prádlo přes noc do vody se sodou a druhý den oblečení klasicky vyperte. Doporučuje se použít asi 1 hrnek sody na 4 litry vody. Skvrny odstraníte zase tak, že přidáte pastu ze sody a vody přímo na skvrnu, necháte působit a poté vyperete. Pokud přidáváte jedlou sodu přímo do pračky, doporučuje se dát ji do bubnu k prádlu, aby se dobře rozpustila. Fixátorem barvy prádla může být i tato směs: ½ šálku jedlé sody
   3 polévkové lžíce octa rozředěné vodou
   2 polévkové lžíce kuchyňské soli.

   Vždy raději směs vyzkoušejte na malém kousku prádla, ať máte jistotu, že si ho nezničíte.

   S pozdravem,

   Tým Uklizený Domov

 2. Dobrý den,
  je možné použít jedlou sodu na praní? Případně proč ne? V čem je lepší prací soda na praní než jedlá soda?
  Děkuji

  1. Dobrý den,

   jistě, jedlá soda se při praní běžně používá. Pomůže vám vybělit prádlo, které je zažloutlé například od kouře nebo od potu. Prací soda je narozdíl od jedlé sody navíc vysoce alkalická a pomáhá tak odstraňovat mastnotu a skvrny. Dokáže také vyrovnat hladinu pH, čímž výrazně zvyšuje účinnost pracího prostředku. Dokáže také změkčit vodu a ochrání tak pračku.

   S pozdravem,

   Tým Uklizený Domov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *