Mít bazén na zahradě dnes není nic neobvyklého. Stále více lidí si užívá pohodlí vlastního bazénu. O ten je ale třeba se správně starat. Jak na to?
Obsah článku
- Jak často čistit bazén
- Jak vyčistit bazén po zimě krok za krokem
- Jak vyčistit dno bazénu
- Jak vyčistit stěny bazénu
- Jak projasnit vodu v bazénu
- Jak vyčistit zelenou vodu v bazénu a usazeniny
- Jak vyčistit usazeniny v bazénu
- Jak vybrat chemii do bazénu
- Jak vyčistit bazén bez chemie
- Jaké je správné pH vody
- Modrá skalice do bazénu
- Slaná voda v bazénu: hit poslední doby
Jak často čistit bazén
Celkový objem bazénové vody byste měli v ideálním případě filtrovat 2x denně. Během filtrování se prokysličí voda a lépe se rozpustí bazénová chemie. Nejúčinnějším způsobem čištění je písková filtrace pracující na principu filtrování vody skrze pískovou náplň.
Jak vyčistit bazén po zimě krok za krokem
Ideální doba pro přípravu bazénu na další sezonu je začátek jara. Tehdy je dobré pustit se do čištění bazénu po zimě a věnovat mu takovou péči, kterou potřebuje. Jak vyčistit vodu v bazénu po zimě krok za krokem?
- Odkryjte plachtu a s pomocí síťky odstraňte velké nečistoty (listí, hmyz a podobné).
- Usazeniny na dně bazénu vysajte pomocí bazénového vysavače.
- Pokud je bazén stále silně znečištěný, veškerou vodu vypusťte.
- Stěny a dno bazénu důkladně vyčistěte.
- Do bazénu napusťte vodu.
- Po napuštění zkontrolujte pH vody pomocí testeru.
- Po 24 hodinách od napuštění změřte koncentraci chloru. Obsah by neměl být nižší než 0,3 mg/l.
Jak vyčistit dno bazénu
Nejjednodušším způsobem je použít pro údržbu dna bazénový vysavač. Některé vysavače si poradí i se stěnami bazénu, které zbaví nánosu nečistot. Bazénové vysavače vám mohou ušetřit spoustu práce.
Jak vyčistit dno bazénu bez vysavače
Pokud nemáte k dispozici bazénový vysavač, budete si muset poradit jinak. Vezměte si na pomoc koště a s ním rozviřte nečistoty usazené na dně. O špínu v rozvířené vodě se za vás postará filtrace. Pomoci si také můžete síťkou a s ní část větších nečistot vylovit.
Druhy bazénových vysavačů
Existuje několik typů bazénových vysavačů. Patří mezi ně:
- ruční mechanické vysavače – nejlevnější varianta, vhodné pro menší bazény
- poloautomatické vysavače – pohybují se samostatně, pro chod využívají výkon pískové filtrace
- automatické vysavače – vhodné pro velké bazény, mají ale vyšší cenu
Jak vyčistit stěny bazénu
Stěny bazénu je potřeba udržovat v čistotě nejen před zahájením sezóny, ale také během ní. V průběhu sezony čistěte stěny mechanicky za použití kartáče a bazénového vysavače. Automatické vysavače vám ušetří práci, protože stěny vysají samy.
Jak projasnit vodu v bazénu
Všichni chceme mít vodu v bazénu křišťálově čistou. Jenže jak toho dosáhnout? Nic složitého na tom není. Stačí používat správnou bazénovou chemii. Bazénové prostředky na sebe navazují, proto se doporučuje používat jejich ucelené řady. Důležité je sledovat hodnoty pH vody, které by se mělo pohybovat v rozmezí 6,8 až 7,6. Tvrdost vody by pak neměla překročit 18 °N. Pravidelně testerem měřte hodnoty chloru a používejte přípravky proti tvorbě řas.
Jak vyčistit zelenou vodu v bazénu a usazeniny
Kluzké usazeniny a zelená voda v bazénu jsou známkou přítomnosti řas. Abyste jejich tvorbě předešli, dodržujte následující kroky:
- pořiďte si kvalitní filtraci,
- udržujte správnou výši pH vody,
- bazén desinfikujte
- s pomocí bazénového vysavače pravidelně odstraňujte nečistoty.
S odstraněním řas můžete použít také algicid nebo takzvanou šokovou chloraci.
Jak vyčistit usazeniny v bazénu
Usazeniny v bazénu vyčistíte stejně jako zelenou vodu. Navíc povolejte do boje ruční čistící hlavice a bazénové vysavače. Bazénový vysavač udělá práci za vás a vy si v klidu odpočinete bez únavného drhnutí stěn a dna.
Jak vybrat chemii do bazénu
Používat při péči o bazén správnou chemii je základ. Pro bazény doporučujeme používat dva základní typy chemie – bezchlorovou a chlorovou.
Chlorová chemie může mít podobu tekutou, můžete používat tablety, sehnat se dá i sypký chlor. Pro co se rozhodnete, záleží na vás. Každá varianta má něco do sebe. U tablet potřebujete plovák, sypká chemie se nejdříve musí rozpustit v nádobě a teprve poté se lije do bazénu, tekuté prostředky lze nalít přímo do vody.
Bezchlorová chemie funguje na bázi peroxidu nebo na bázi polymerů. Tyto látky mají dezinfekční vlastnosti a jsou šetrné k pokožce.
Jak vyčistit bazén bez chemie
Chcete bazén vyčistit přírodní cestou? Prozradíme vám jedno tajemství. Vemte si na pomoc vitamín C neboli kyselinu L-askorbovou. Tato látka prospívá vašemu zdraví, pokožce, ale také ho můžete použít při čištění bazénu od zelené vody. Samozřejmostí je také kvalitní filtrace, pravidelné odstraňování velkých nečistot a pečlivá práce bazénového vysavače.
Jaké je správné pH vody
Hodnota pH určuje kyselost nebo naopak zásaditost vody v bazénu. Správně by se pH mělo pohybovat v rozmezí 6,8 až 7,6. Za ideální se považuje hodnota 7.
Jak zvýšit pH v bazénu
Je pH vody ve vašem bazénu příliš nízké? Ke zvýšení můžete uhličitan sodný, louh sodný nebo hydroxid sodný. Pravidelně hodnotu pH kontrolujte pomocí testovacího proužku na vodu.
Modrá skalice do bazénu
Modrá skalice neboli pentahydrát síranu měďnatého je běžně dostupná v kterékoli drogerii. Uvádí se, že správné dávkování modré skalice je 5 g na každý metr krychlový vody. Doporučené množství by se nemělo překračovat. Modrá skalice je ve větším množství pro člověka toxická. Její toxicita je častým tématem k diskuzi, proto byla postupem času nahrazována jinými prostředky pro péči o vodu v bazénu.
Modrou skalici nejdříve rozmíchejte v kbelíku s vodou. Poté zapněte filtraci a skalici nalijte do bazénu. Filtrace nechte pracovat 24 hodin. Výsledkem bude krásně čistá, průzračná voda.
Slaná voda v bazénu: hit poslední doby
Trendem poslední doby je slaná voda v bazénu. Slaná voda totiž funguje jako přirozená dezinfekce. Nedráždí oči ani pokožku a v porovnání s klasickou bazénovou chemií vyjde i levněji. Ocení ji především malé děti, pro které může být bazénová chemie dráždivá.
Výhody slané vody v bazénu:
- je vhodná pro malé děti i osoby s citlivou pokožkou
- má mírné antiseptické účinky
- nedráždí oči
- časově nenáročná údržba
- žádný zápach
Nevýhody slané vody v bazénu:
- riziko vzniku koroze kovových prvků
- vyšší počáteční náklady spojené s pořízením solonizační jednotky
Zdroj obrázku: Unsplash