Ocet v domácnosti: nejlepší pomocník

ocet v domácnosti

Ocet rozhodně není jen dochucovadlo. V domácnosti nachází mnoho uplatnění. Zasvěcené hospodyňky na něj nedají dopustit při úklidu kuchyně i koupelny. Co je ocet vlastně zač a s čím vším vám doma může pomoci?

Obsah článku

Co je to ocet?

Jde o potravinářskou přísadu a konzervační činidlo. Jeho hlavní složkou je kyselina octová, která se v závislosti na druhu octa může lišit v koncentraci od 4 do 18 %, přičemž nejčastější je koncentrace 8%. 

Ocet se yrábí fermentací čili kvašením tekutin obsahujících etylalkohol. Během tohoto procesu bakterie rodu Acetobacter etylalkohol zoxidují na kyselinu octovou. 

Ocet jako úklidový prostředek

Ocet je skvělým úklidovým prostředek, na který se můžete spolehnout prakticky v celé domácnosti. V neředěné podobě si poradí i s náročnějšími úklidovými úkoly. Použít ho můžete od čištění povrchu přes dezinfekci spotřebičů až po likvidaci ucpaného odpadu. Pro jednodušší orientaci mezi články jsme pro vás připravili štítek, který shlukuje návody, ve kterých doporučujeme použití octa: https://uklizenydomov.cz/stitek/ocet/

Dezinfekční účinky octu

Ocet je jemná dezinfekce. Dokáže odstranit zápach, poradí si s mastnotou, vyčistí sklo, odstraní usazeniny vápníku. Nutno ale dodat, že je to opravdu jen mírná dezinfekce. 

Jak se zbavit zápachu pomocí octu

Ocet má specifickou vůni, proto si mnozí klepou na čelo, jak je možné použít jej pro odstranění zápachu. Jakmile ho ale zkusíte, rázem zjistíte, že to funguje. Například zápach z toalety odstraníte tak, že do mísy nalijete ocet a necháte ho působit přes noc. Stačí pak vyvětrat, abyste z domácnosti dostali octový odér, ale po zápachu z WC nebude ani stopy.

Jaké je využití octu v domácnosti

Ocet můžete v domácnosti využít mnoha způsoby. Budete mile překvapeni, co všechno tohle na první pohled nenápadné dochucovadlo dokáže.

Čištění pračky

Nalijte ocet přímo do bubnu pračky a spusťte na program s vysokou teplotou. Nechte program proběhnout. Poté ještě můžete spustit pračku naprázdno, aby se propláchla.

Čištění žehličky

Hadřík namočte ho octa a přejíždějte jím po zahřáté žehlicí ploše. Případně můžete rozpálenou žehličkou hadřík vyžehlit.

Čištění spár

Ocet a soda jsou dva pomocníci, kteří vám pomohou vyčistit spáry mezi dlaždičkami. Pak už se jen stačí vyzbrojit houbičkou nebo starším kartáčkem na zuby a pustit se do čištění spár.

Umývání oken

Když do vody přidáte ocet, usnadníte si mytí oken. Věřte nebo ne, ale naše babičky nedaly na tento jednoduchý trik dopustit. A dobře dělaly, protože opravdu funguje.

Čištění mikrovlnky

Na čištění mikrovlnné trouby se často zapomíná a to je chyba. Vyčistit ji přitom není vůbec složité. Hlavní roli opět hraje ocet. V hrníčku smíchejte vodu s octem v poměru 1:1, vložte do mikrovlnky a ohřívejte alespoň 3 minuty. Poté uvolněné nečistoty otřete hadříkem.

Čištění trouby

I na troubu můžete použít oblíbené dochucovadlo. Neutrácejte za mnohdy předražené prostředky na čištění trouby, když skvělého pomocníka máte doma. Navíc stojí jen pár korun. Čištění trouby octem je snadné – namočte hadřík do octu a celý vnitřek trouby s ním vytřete. Poté troubu rozehřejte na vysokou teplotu – ocet rozpustí nečistoty i mastnotu. Troubu nechte vychladnout a vytřete ji čistým hadříkem. Zajímat vás bude

Na čištění mikrovlnné trouby se často zapomíná a to je chyba. Vyčistit ji přitom není vůbec složité. Hlavní roli opět hraje ocet. V hrníčku smíchejte vodu s octem v poměru 1:1, vložte do mikrovlnky a ohřívejte alespoň 3 minuty. Poté uvolněné nečistoty otřete hadříkem.

Zdroj obrázku: Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *