Jak vyčistit kuchyňskou linku bez chemie

jak vyčistit kuchyň


Udržovat kuchyňskou linku v čistotě je samozřejmostí pro každou svědomitou hospodyňku. Poradíme vám, jak vyčistit kuchyňskou linku pomocí surovin, které máte běžně doma.

Obsah článku

Jak často čistit kuchyňskou linku

Udržet dokonalý pořádek v kuchyni je náročnější, nikoli však nemožné. Kuchyňskou linku byste měli čistit pravidelně. Prodloužíte tak její životnost a předejdete silnému znečištění, které by se mohlo takzvaně zažrat do povrchu a odstranit jej by pak mohl být pořádně tvrdý oříšek.  Jednoduchá rada zní: čistěte linku vždy, když si všimnete znečištění. Pravidelně pak alespoň jednou do měsíce.

Čištění různých materiálů

I kuchyňské linky, stejně jako jiný druh nábytku, se vyrábí z různých materiálů. Ne všichni chtějí mít doma linku z masivního dřeva, někdo dává přednost levnějšímu laminu. Ať už máte doma kuchyňskou linku vyrobenou z jakéhokoliv materiálu, měli byste vědět, jak se o něj správně starat.

Jak vyčistit dřevěnou kuchyňskou linku

Octový roztok z jednoho šálku bílého octa a jednoho šálku vody je ideální pro běžné, klidně i každodenní, čištění dřevěné kuchyňské linky. Nejenže nesloupne lak, ale zároveň neporuší dřevo. Na dřevěnou kuchyňskou linku určitě nepoužívejte univerzální čisticí prostředky s abrazivem.

Jak vyčistit laminátovou kuchyňskou linku

Laminátovou kuchyňskou linku čistěte jen s šetrnými čistícími prostředky bez oděrových částeček. Nepoužívejte prostředky s obsahem silných kyselin. I v tomto případě si vystačíte s výše zmíněným octovým roztokem, který je pro pravidelný úklid perfektním pomocníkem.

Jak vyčistit skleněnou kuchyňskou linku

Nejen skleněná dvířka, ale především stále oblíbenější skleněné obklady za kuchyňskou linkou mohou vypadat ušmudlaně, když se jim nebudete správně věnovat. Na skleněné plochy se nebojte vzít jar a teplou vodu, která se postará o odstranění mastnoty. 

Jak vyčistit mastné skvrny z linky

Největším problémem snad každé kuchyně je bezesporu mastnota. Vyhnout se jí nedá, protože tuhle stříkne trocha oleje při smažení, jinde ukápne mastnota z pekáče. Poradíme vám, jak se zbavit mastných skvrn a fleků přírodní cestou.

Citron a jedlá soda na linku

Teplou vodu a jedlou sodu smíchejte v poměru 2:1. Přidat můžete i šťávu z jednoho citronu. Směs dobře rozmíchejte a nalijte do lahvičky s rozprašovačem. Postříkejte povrch kuchyňské linky, nechte 5 minut působit a poté setřete měkkou houbičkou.

Olejové mýdlo

Olejové mýdlo je erfektní pomocník nejen na dřevěnou plochu, ale i na další části kuchyně, jako jsou digestoř nebo sklokeramická deska. S olejovým mýdlem hravě odstraníte zaschlé skvrny od oleje

Mýdlový roztok

Při čištění kuchyňské linky se můžete spolehnout i na klasické tuhé mýdlo. Nastrouhejte trochu tuhého mýdla a smíchejte jej s hrníčkem vody. Poté se vybavte hadříkem nebo houbičkou a pusťte se do čištění kuchyňské linky.

Jedlá soda

Jedlou sodu má doma snad každý a to je dobře. I když je často nedoceněná, může pomoci i při čištění kuchyňské linky. Smíchejte jedlou sodu s vlažnou vodou v takovém poměru, aby vám vznikla pasta. Do té namočte houbičku nebo hadřík a vydejte se do boje s nečistotami a mastnými fleky. 

Zdroj obrázku: Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *