Jakým způsobem a jak často čistit lednici od nečistot a zápachu? A jak pečovat o mrazák, aby fungoval správně? S tím vším vám poradíme v dnešním článku.
Obsah článku
- Jak často čistit lednici?
- Čím vyčistit lednici?
- Čištění lednice krok za krokem
- Jak vyčistit odtok v lednici
- Tipy pro voňavou lednici
- Jak odmrazit mrazák?
Jak často čistit lednici?
Jakmile v lednici zpozorujete nějaké nečistoty, setřete je. Jednou do týdne projděte uložené potraviny a zbavte se všeho, co je prošlé. Vnějšek lednice utírejte pokaždé, když utíráte i povrchy skříněk v kuchyni. Vnitřek lednice čistěte jednou nebo dvakrát za měsíc.
Čím vyčistit lednici?
Pro čištění lednice nepotřebujete drahé prostředky z obchodu. Bohatě si vystačíte se surovinami, které máte běžně doma. Můžete použít teplou vodu smíchanou s mycím prostředkem. Stejně tak dobře vám poslouží i voda smíchaná s obyčejným octem. Také naše babičky umývaly lednici octovou vodou. Právě ta vnitřní prostory krásně vyčistí od nežádoucích pachů.
Čištění lednice krok za krokem
Čištění lednice by pro nás mělo být rutinní záležitostí. Provedeme vás tímto úkolem krok za krokem.
Co budete potřebovat?
K čištění lednice budete potřebovat jen octovou vodu, případně vodu jarovou. Připravte si houbičku nebo hadřík. Hodit se bude i suchá čistá utěrka.
Vnitřek lednice
Z lednice nejdříve vyjměte všechny potraviny. Poté vyndejte šuplíky a poličky. Vnitřní část lednice vytřete octovou nebo jarovou vodou. Nechte uschnout, nebo usušte utěrkou.
Těsnění lednice
Těsnění lednice otřete vlhkou houbičkou namočenou do octa. Poté jej vytřete ještě vlhkým hadříkem a na závěr dobře osušte.
Vnější část lednice
Lednici z vnější strany jednoduše otřete vlhkým hadříkem. Hadřík můžete namočit v jarové nebo octové vodě – rozhodně tím nic nezkazíte. Pokud máte nerezovou lednici, připravte se na to, že ji po jejím vyčištění budete muset ještě vyleštit suchým hadříkem.
Jak vyčistit odtok v lednici
Pro čištění odtokového kanálku použijte speciální kartáček, který bývá zpravidla součástí příslušenství. Pokud ho nemáte, vůbec ničemu to nevadí. Stejně tak dobře vám poslouží jehlice na pletení, obyčejné brčko nebo dlouhý tenký drátek. Odtokový kanálek vyčistěte a vyjměte případné usazeniny. Kanálek poté vytřete hadříkem namočeným v octové vodě.
Tipy pro voňavou lednici
V lednici často skladujeme různorodé potraviny, které odlišně voní. Může se proto stát, že se jednotlivé pachy smísí. V drogerii koupíte pohlcovače pachů, které jsou určené přímo do lednice. Můžete si je ale také vyrobit sami doma. Naše babičky nedaly dopustit na obyčejnou sůl nebo jedlou sodu. Sypké suroviny nasypejte do misky a vložte do lednice. Dobře vám poslouží i krajíc chleba, který ale pravidelně měňte, aby nezplesnivěl. Někdo jako pohlcovač pachů používá i mletou kávu. Zde je ale potřeba upozornit, že je mletá káva hodně aromatická a její vůní mohou nasáknout nezabalené potraviny.
Jak odmrazit mrazák?
Snažte se odmražení mrazáku neprodlužovat. Zbytečně tak uložené potraviny vystavujete době, při které budou rozmrzat. Máte několik možností, jak můžete mrazák odmrazit.
- Mrazák vypněte a odpojte od elektřiny.
- Poté do něho můžete vložit nádobu s horkou vodou, která rychle zvedne teplotu a urychlí odmrazování.
- Další možností je použít obyčejnou sůl, se kterou led posolíte.
- Pomůže vámi fén na vlasy, který namiříte směrem do mrazáku. Horký vzduch udělá práci za vás.
Zdroj obrázku: Pixabay