Trouba je jeden z nejpoužívanějších spotřebičů v domácnosti. Často bohužel také jeden z těch nejšpinavějších. Přinášíme vám proto návod, jak vyčistíte troubu a to i bez chemie.
Obsah článku
- Jak často čistit troubu
- Jak umýt dlouho znečištěnou troubu
- Jak postupovat při čištění trouby
- Jak vyčistit připálenou troubu
- Jak vyčistit sklo u trouby
- Jak funguje samočisticí trouba?
- Jak vyndat dvířka trouby?
Jak často čistit troubu
Troubu čistěte pravidelně. Pořádné čištění si zaslouží vždy jednou za čtvrt roku. Pokud vám to čas nedovolí, pak alespoň dvakrát do roka. Samozřejmostí je vyčistit troubu pokaždé, když vám v ní vyteče jídlo nebo připravovaný pokrm poprská vnitřek trouby.
Jak umýt dlouho znečištěnou troubu
Pravidelnost se v tomto případě vyplatí. Co když jste ale čištění trouby do této chvíle moc nedali a nyní zjišťujete, že před sebou máte poměrně náročný úkol? Dobrou zprávou je, že i dlouho znečištěnou troubu, na kterou i měsíce nikdo ani nesáhl, zvládnete vyčistit. Zkuste některý z našich tipů níže.
Jak postupovat při čištění trouby
Trouba se vám bude čistit nejlépe, když nebude úplně studená. Proto ještě před tím, než se vrhnete na čištění s některým ze zmíněných způsobů níže, troubu nechte nahřát. Jak na to krok za krokem?
- Zapněte troubu na vysokou teplotu.
- Do pekáče nalijte ocet smíchaný s vodou.
- Vložte pekáč do trouby a nechte ho tam 15 minut.
- Vyjměte pekáč z trouby, nechte ji trochu vychladnout a uvolnění nečistoty setřete hadrem.
Jak vyčistit připálenou troubu
Na čerstvé připáleniny skvěle funguje citron. Do pekáče nalijte vodu a vymačkejte do ní šťávu z citronu. Přihodit můžete i vymačkanou dužinu bez slupky. Pekáč vložte do trouby na 15 minut a na 150 °C. Připáleniny se uvolní a vy je setřete hadrem.
Jak vyčistit troubu octem
Celý vnitřek trouby vytřete hadrem namočeným v octu. Poté troubu zavřete a nahřeji ji na 150 °C. Ocet se postará o rozpuštění nečistot a odstraní i mastnotu. Pak troubu nechte vychladnout a vytřete ji čistým hadříkem.
Jak vyčistit troubu bez chemie
Mnoho lidí dává přednost přírodním způsobům čištění. I troubu lze udržovat čistou bez zásahu chemie. Stačí k tomu použít suroviny, které máme běžně doma – jedlou sodu, citron, sůl nebo tolikrát zmíněný ocet.
Jak vyčistit troubu jedlou sodou
Smíchejte půl hrníčku jedlé sody s teplou vodou a vytvořte pastu. Troubu předehřejte na 150 °C a opatrně ji pastou vymažte. Vynechte ventilátor a topná tělesa. Nelekejte se, když soda začne černat, je to v pořádku. Poté nechte troubu zavřenou a pastu z jedlé sody nechte působit ideálně přes noc. Následující den nalijte ocet do lahvičky s rozprašovačem a vnitřek trouby postříkejte. Ocet se sodou vytvoří reakci a pasta začne pěnit. Poté s houbičkou vydrhněte odolnější nečistoty. Na závěr troubu vytřete čistým vlhkým hadříkem.
Jak vyčistit troubu solí
Smíchejte sůl a ocet v takovém poměru, aby vám vznikla pasta. Pastu poté naneste na celý vnitřek trouby, kterou předtím nemusíte nahřát. Nic ale nezkazíte, když ji nahřejete. Nechte pastu působit alespoň 3 hodiny. Poté s houbičkou vyčistěte nečistoty. Závěrem troubu vytřete vlhkým hadrem.
Jak vyčistit troubu tabletou do myčky
K vyčištění trouby vám pomůže také tableta do myčky. Tabletu ponořte na chvíli do teplé vody. Vyndejte ji dříve, než se začne drolit. Měla by být pouze vlhká. V pevných rukavicích krouživými pohyby přejíždějte po vnitřku trouby a pozorujte, jak mastnota doslova mizí pod rukama. Nakonec troubu umyjte mokrým a čistým hadrem a vytřete do sucha mikrotenovou utěrkou.
Jak vyčistit sklo u trouby
Stačí jedna bábovka, pečená kachna nebo pekáč plný řízků a sklo u trouby už nevypadá tak krásně, jako ve chvíli, kdy byla trouba nová. Jak vyčistit sklo u trouby?
- Nejdříve sklo vysuňte z drážek.
- Položte si sklo třeba na ručník.
- Omyjte jej teplou jarovou vodou. Tím odstraníte největší množství nečistot.
- Poté smíchejte jedlou sodu s vodou a vytvořte hustou pastu.
- Sklo pastou potřete a nechte chvíli působit.
- Poté s pomocí houbičky vyčistěte.
- Otřete vlhkým hadrem.
- Nakonec vyleštěte do sucha.
Jak funguje samočisticí trouba?
Pokud si chcete ušetřit práci s čištěním, investujte do samočisticí trouby. Tyto trouby disponují funkcí katalytického nebo pyrolytického čištění a o celý proces se postarají za vás. Katalytické čištění najdete zpravidla u horkovzdušných trub. Základem tohoto typu čištění je katalytická vložka, která při zahřátí na 200 °C pohlcuje mastnotu a jiné nečistoty oxidující při vysoké teplotě v troubě. Pyrolytické čištění pak spočívá ve střídání nižších a vyšších teplot. Např. Gorenje nabízí trouby čistící s pomocí teploty až 470 °C v průběhu programu trvajícího 120 minut. Dražší modely pak čistí teplotou až 500 °C, přičemž si můžete ještě vybrat z více stupňů čištění. Všechny nečistoty jsou během tohoto procesu v troubě spáleny na popel, který pak stačí setřít. S ohledem na vysokou teplotu je ale třeba pohlídat, aby v troubě před spuštěním programu nic nezůstalo.
Jak vyndat dvířka trouby?
Pro důkladné vyčištění trouby je vhodné sundat dvířka. Jedná se o složitější úkol a proto jsme vám našli návod.
Jak vyndat dvířka od trouby Miele
Jak vyndat dvířka od trouby Candy
Zdroj obrázku: Pixabay