Ekologický vánoční úklid: snadno a rychle

vanocni eko uklid

Blíží se Vánoce, a s nimi přichází i pravidelný vánoční úklid. Místo tradičních agresivních chemických přípravku tento rok vyzkoušejte šetrnější alternativy, které jsou pro vaše zdraví i životní prostředí šetrnější. Poradíme vám, jak na velký vánoční úklid s pomocí ekologických čistících prostředků.

Jak uklidit kuchyň a koupelnu s pomocí octu

Ocet je přírodní čistič s mnoha pozitivními vlastnostmi. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a získáte účinný prostředek na odstranění usazenin a mastnoty. Použijte ho na dřevěné plochy, dlaždice i nerezový nádobí. V koupelně vám ocet pomůže odstranit nečistoty z povrchů a zároveň je vydezinfikuje.

Jak v úklidu využít jedlou sodu

Jedlá soda je skvělým pomocníkem při odstraňování nečistot a nepříjemných pachů. Smíchejte ji s vodou, vytvořte pastu a použijte ji na čištění sporáků, trouby a mikrovlnky. Sodou také odstraníte zápach v koši nebo lednici. Je to levná a ekologická volba, kterou si jistě oblíbíte. 

Vyleštěte nerez pomocí citronu

Citron je přírodní bělící prostředek a zároveň skvělý pomocník na lesk nerezových ploch. Jednoduše přetřete citronovou šťávou nerezové povrchy a nechte působit pár minut. Poté otřete čistým hadříkem a budou zářit jako nové. Uvidíte. 

Jak umýt okna pomocí soli

Věděli jste, že sůl je účinným prostředkem při čištění oken? Smíchejte sůl s horkou vodou a poté tuto směs naneste na skleněnou plochu okna pomocí hadříku nebo houbičky. Jemně umyjte okna a poté je otřete suchým hadříkem nebo novinami. Sůl pomůže odstranit nečistoty a zanechá skla čistá a lesklá.

Provoňte domácnost éterickými vonnými oleji

Namísto syntetických osvěžovačů vzduchu použijte éterické oleje. Přidejte pár kapek oblíbeného oleje do rozprašovače s vodou nebo do aromalampy. Eukalyptus, levandule nebo citrusové vůně nejen provoní váš domov, ale také mají povzbuzující nebo uklidňující účinky na vaši náladu.

Jaké vůně se hodí k Vánocům

Éterické oleje dokážou váš domov proměnit ve vánoční pohádku. Vonné oleje jako skořice, smrk, pomeranč nebo vanilka vytvářejí atmosféru tepla a pohody. 

Skořice provoní domov podobně jako cukroví, jehličí připomíná lesní procházky, pomeranč voní jako sušené ovocné ozdoby na stromku a vanilka vykouzlí atmosfŕu plnou chuti na vaječný koňak. 

Stačí pár kapek do aromalampy či difuzéru a užijte si vánoční atmosféru.

Mohlo by vás zajímat

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *