Jak vyčistit žaluzie: tipy a triky

jak vyčistit žaluzie

Žaluzie máme na oknech a s jejich pomocí regulujeme nejen úroveň denního světla, ale zároveň zamezujeme zvídavým pohledům nakukovat k nám domů jako do výlohy obchodu. Jak snadno vyčistit žaluzie a neztratit u toho nervy?

Obsah článku

Jak často čistit žaluzie?

Žaluzie čistěte ve stejném intervalu, jako myjete okna. K této méně oblíbené domácí činnosti se dostaňte alespoň dvakrát do roka – na jaře a na podzim. V domácnostech s alergikem může být frekvence častější.

Jak čistit různé druhy žaluzií?

Dříve jsme byli zvyklí na klasické hliníkové žaluzie, protože jiný typ ani nebyl k dostání. My tak museli brát to, co zrovna bylo k dispozici. Dnes už je nabídka žaluzií podstatně pestřejší, díky čemuž lze jejich provedení více přizpůsobit stylu domácnosti. Každý typ žaluzií ale vyžaduje i trochu jiný druh údržby. Inspirujte se našimi tipy, jak vyčistit okenní žaluzie:

Jak vyčistit vertikální žaluzie

Při větším úklidu můžete vzít do ruky vysavač a zbavit vertikální žaluzie prachu, který se na nich usazuje. Objevíte-li mírné znečištění, například nějakou skvrnku nebo flíček, vystačíte si s vlhkým hadříkem. Použít můžete octovou vodu a poté nechte žaluzie uschnout. Nákladnější záležitostí je povolat odborníka a nechat provést odborné čištění.

Jak vyčistit hliníkové žaluzie

Je to sice otrava, ale nejlepšího výsledku dosáhnete tím, že budete čistit lamelu po lamele. Použít můžete buď speciální pomůcky určené přímo na lamely, nebo vezměte do ruky hadřík či mikrovláknovou utěrku. Lamely můžete čistit na sucho nebo se vydat mokrou cestou – záleží na vás. 

Postupujte tak, že žaluzie stáhnete dolů a nastavte je do svislé polohy. Umyjte je, poté je překlopte na druhou stranu a proveďte totéž. Nakonec žaluzie nastavte do vodorovné polohy a otřete lamelu po lamele. Jednotlivé lamely držte mezi dvěma prsty a zbytečně netlačte, aby nedošlo k promáčknutí, které by zanechalo viditelnou stopu.

Jak vyčistit venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie sklopte a umyjte je vodou. Máte-li k dispozici takzvanou wapku, neváhejte ji použít. Poté si vezměte teplou vodu s jarem na nádobí a hadřík nebo houbičku na nádobí. Žaluzie vyčistěte lamelu po lamele, vždy jedním tahem v jednom směru. Nezapomeňte umýt také vodicí profily. Nakonec celé žaluzie opět opláchněte čistou vodou.

Jak vyčistit svislé žaluzie

Svislé žaluzie čistěte od prachu s pomocí vysavače. Případné znečištění vyřešíte vlhkým hadříkem. U velké špíny a skvrn zvažte odborné čištění.

Jak vyčistit žaluzie den a noc

Žaluzie při běžném znečištění není třeba sundávat. Vyčistíte je snadno přímo na oknech. Sundání zvažte až u opravdu silného znečištění. Použít můžete suchou nebo mokrou cestu. Použijete-li mokrý hadřík, očistěte s nimi žaluzie a poté je nechte dostatečně oschnout. Nemusíte používat žádné speciální přípravky, pokud byste o to přeci jen stáli, sáhněte po jemném čistidle, u kterého nebude hrozit změna barvy žaluzií.

Co je potřeba pro čištění žaluzií?

Zpravidla si vystačíte s vodou (jarovou nebo octovou), hadříkem nebo houbičkou na nádobí, případně mikrovláknovou utěrkou. Někdo nedá dopustit na speciální pomůcky určené na hliníkové žaluzie, ale vyčistit se dají i s minimem toho, co máte běžně doma.

Jak vyčistit žaluzie krok za krokem

Postup u čištění žaluzií se liší podle jejich typu. Mezi ty nejčastější typy žaluzií patří hliníkové, venkovní nebo svislé.

Hliníkové žaluzie

  • Stáhněte žaluzie a otočte je do svislé polohy.
  • Umyjte je z jedné strany, poté přetočte a umyjte je z druhé strany.
  • Otočte je do vodorovné polohy a čistěte lamelu po lamele.

Venkovní žaluzie

  • Stáhněte žaluzie a opláchněte je čistou vodou.
  • Použijte vodu s mycím prostředkem a hadřík nebo houbičku, abyste žaluzie umyli.
  • Poté žaluzie opláchněte čistou vodou.
  • Nechte uschnout.

Svislé žaluzie

  • Žaluzie roztáhněte a v závislosti na stupni znečištění vysajte nebo otřete hadříkem.
  • Nechte oschnout.

Na co pozor při čištění žaluzií?

S žaluziemi nemusíte zacházet jako v rukavičkách, přesto byste měli postupovat s určitou opatrností. Zejména pak v případě hliníkových žaluzií, kde je velmi snadné lamelu promáčknout. Proto je vždy držte mezi dvěma prsty a zbytečně netlačte

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *