Jak vyčistit varnou konvici: tipy a triky

jak vyčistit varnou konvici

Uměli byste si představit svou domácnost bez rychlovarné konvice? Pokud právě zamítavě kroutíte hlavou, je tento článek přímo pro vás. Čistota rychlovarné konvice je ale v domácnosti často přehlížená. Poradíme vám, jak vyčistíte varnou konvici a dáme vám rovnou 4 účinné tipy.

Obsah článku

Jak často čistit konvici?

Čím tvrdší vodu doma máte, tím častěji budete muset svoji konvici čistit. Věnovat jí pozornost pravidelně se vám vyplatí. Navíc na čištění konvice není nic složitého. Čistěte ji jednou týdně. Zabere vám to pár minut a konvice se vám odvděčí.

Proč čistit rychlovarnou konvici?

Možná vás napadlo: proč čistit rychlovarnou konvici, když se v ní vaří jen čistá voda? Důvodů je přitom hned několik:

  • vodní kámen snižuje výkon spotřebiče (více energie = více peněz),
  • ve vodním kameni se mohou vyskytovat bakterie,
  • částečky vodního kamene se mohou uvolňovat do nápoje,
  • může docházet k přehřívání a tím pádem k poškozování spotřebiče.

Jak vyčistit konvici?

Už víte, proč byste neměli podceňovat čistotu rychlovarné konvice. Nyní si pojďmě říct, jak konvici správně vyčistíte. Možností je hned několik a všechny jsou poměrně levnou záležitostí. Navíc čištění konvice zabere opravdu jen pár minut. Níže najdete hned 4 tipy, jak na to. 

1. Jak vyčistit rychlovarnou konvici octem

Jak vyčistit konvici octem? Nalijte do konvice vodu a ocet v poměru 1:1. Poté konvici zapněte a nechte ji vyvařit. Vodu s octem vylejte a konvici několikrát propláchněte čistou vodou.

2. Jak vyčistit rychlovarnou konvici jedlou sodou

Do konvice nalijte vodu a nasypte 1 až 2 polévkové lžíce jedlé sody. Přístroj zapněte a nechte vodu v konvici převařit. Poté směs vylejte a konvici několikrát propláchněte čistou vodou.

3. Jak vyčistit rychlovarnou konvici citronovým roztokem

K čištění konvice můžete použít jak čerstvou šťávu z citronu, tak i citronový roztok často nazývaný citronka. Do konvice nalijte vodu, přidejte citronovou šťávu nebo roztok, nechte projít varem a poté vylijte a propláchněte.

4. Jak vyčistit konvici pomocí odvápňovače

V drogerii seženete odvápňovač pro rychlovarné konvice. Tento přípravek může být buď tekutý, nebo mít podobu tablet. Při použití se řiďte přiloženým návodem.

Jak vyvařit novou konvici?

Pořídili jste si novou rychlovarnou konvici? Plastová chuť převařené vody není zrovna nic moc. Jak si s tímto problémem poradíte? Snadno! Do vody přidejte buď jedlou sodu, nebo kyselinu citronovou a nechte ji projít varem. Poté vylijte a vypláchněte.

Jak vyčistit konvici od rzi?

Objevíte-li v rychlovarné konvici rez, odstranit ji můžete několika způsoby. Pomoci vám může již zmíněný ocet, kyselina citronová nebo jedlá soda. Mezi další postupy, jak odstranit z konvice rez, patří oblíbený sycený nápoj Coca-Cola. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli přísadu, stačí ji přidat do vody a nechat konvici projít varem. 

Jak vyčistit nerezovou konvici?

Pro čištění nerezové konvice využijte speciální přípravek na nerez. Na konvici ho nastříkejte, chvíli počkejte a poté setřete. Sprej navíc zanechá ochraný a voděodolný film, který zamezí usazování prachu a otisků. Zevnitř ji můžete vyčistit jakýmkoliv výše popsaným způsobem 

Řešení problému s vodním kamenem? Filtrační konvice

Řešíte v domácnosti opravdu tvrdou vodu? Tam, kde je tvrdá voda, dochází ke vzniku vodního kamene podstatně rychleji a častěji než kdekoli jinde. Pokud už vás nebaví neustále zbavovat spotřebič vodního kamene, uděláte nejlépe, když si pořídíte filtrační konvici. Úkolem filtrační konvice je odstranit z vody škodlivé látky a snížit obsah chloru i organických nečistot.

Jak vyčistit konvici zvenku?

Udržovat konvici v čistotě byste měli nejen uvnitř, ale také zvenčí. Zde si vystačíte s vlhkým hadříkem, se kterým vnější část konvice otřete a zbavíte případných nečistot. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *