Připálená pánev je noční můra snad každé hospodyňky. Nikdo z nás nechce na jejím čištění nechat ruce. Jak si poradit s připálenou pánví a na jak vyčistit i spodní stranu pánve?
Obsah článku
- Jak často čistit pánev
- Co si připravit k čištění pánve
- Jak čistit různé druhy pánví
- Jak vyčistit připálenou pánev
- Jak vyčistit pánev zespodu
- Jak vyčistit mastnotu na nádobí
- Jak se starat o pánev, aby vám dlouho vydřžela
Jak často čistit pánev
Ideálně po každém použití. Pro většinu z nás je samozřejmost udržovat pánev v čistotě z její horní strany – tedy tam, kde se připravuje jídlo. Na spodní stranu pánve už ale mnoho lidí zapomíná.
Co si připravit k čištění pánve
Čím se vybavit, když se chcete pustit do čištění pánve? Dobrou zprávou je, že mnoho pomocníků máte už teď ve své domácnosti.
Ocet a jedlá soda
Na dno pánve nalijte trochu vody a trochu octa ve stejném množství. Přiveďte směs k varu, po minutě odstavte pánev z plotýnky a tekutinu vylijte. Do prázdné pánve nasypte jedlou sodu tak, aby pokryla celé dno. Sodu navlhčete a nechte čtvrt hodiny působit. Poté pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.
Sůl
Obyčejná kuchyňská sůl, kterou pořídíte za pár korun, může být nápomocná při čištění pánve. Do středu pánve nasypte a velké množství soli, navlhčete houbičku a s její pomocí sůl zapracujte do postižených míst. Vyčistěte, pánev opláchněte a v případě potřeby postup opakujte.
Coca-cola
Oblíbený bublinkový nápoj, na který mnozí z nás nedají dopustit, lze využít i pro vyčištění pánve. Nalijte coca-colu do pánve, nechte několik hodin odmáčet a poté vyčistěte houbičkou.
Citron
Rozkrájejte dva citrony na čtvrtky, pánev postavte na sporák s několika centimetry vody a společně s kousky citronu přiveďte směs k varu. Vařte 5 až 10 minut, poté vodu vylijte, citrony vyhoďte a pánev vyčistěte houbičkou.
Jak čistit různé druhy pánví
Není pánev jako pánev. Liší se nejen velikostí, ale zejména také materiálem. Jak si poradit s čištěním jednotlivých materiálu u pánviček?
Jak vyčistit teflonovou pánev
Kvalitní teflonové pánve můžete vyčistit papírovým ubrouskem. Pokud to na znečištění nepostačí, vemte si na pomoc jar na nádobí a houbičku – používejte její měkkou část.
Jak vyčistit litinovou pánev
Litinové nádobí se doporučuje umýt velmi brzy poté, co ho použijete – nikoli však ve chvíli, kdy je ještě horké. S menším znečištěním si poradí proud teplé vody, houbička a jar na nádobí. V případě odolnějšího nápeku používejte polykarbonátovou škrabku nebo kartáček na mytí nádobí.
Jak vyčistit nerezovou pánev
Doporučuje se ruční mytí s jemným mýdlem a nylonovým kartáčem nebo houbičkou. Pro odstranění připálenin lze naplnit pánev vodou s jedlou sodou, vařit 10 minut, nechat vychladnout a poté umýt jako obvykle.
Jak vyčistit keramickou pánev
U keramického nádobí je namístě jistá opatrnost. Mnohdy si při čištění keramické pánve vystačíte jen s teplou vodou a saponátem na mytí nádobí. Pokud se vám podaří pokrm připálit, nechte vodu s jarem na nádobí v pánvi přes noc odmočit a vyčistěte jí houbičkou až následující den.
Jak vyčistit měděnou pánev
Zde se bělidlům, která mohou způsobit korozi. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky a nevystavujte pánev extrémním teplotám, aby nedošlo k deformaci. Měděnou pánev umyjte teplou vodou a jemným mýdlem. Pro obnovu lesku smíchejte citronovou šťávu nebo ocet s jedlou sodou a vytvořte pastu. Následně pánev potřete pastou a vyleštěte měkkým hadříkem.
Jak vyčistit připálenou pánev
Asi každému už se někdy podařilo připálit na pánvi jídlo. Ve většině případů pomůže, když do pánve nalijete teplou vodu společně s přípravkem na mytí nádobí a necháte jí několik hodin odmočit. Připáleniny se díky vodě odlepí a snáze je odstraníte.
Jak vyčistit pánev zespodu
Možná i vy patříte k lidem, kteří pánvičkám nevěnují pozornost ze spodní strany. Mnohdy se pak nestačíte divit, jak pánev zespodu vypadá. K vyčištění spodní pánve doporučujeme použít jedlou sodu. Pánev nejdříve navlhčete, poté jí posypte a jedlou sodou a nechte působit. Poté s pomocí houbičky (nebojte se použít její hrubší část) spodek nádobí vyčistěte. V případě, že jste spodní stranu pánve nečistili opravdu hodně dlouho, zkombinujte jedlou sodu s octem.
Jak vyčistit mastnotu na nádobí
S mastnotou si nejlépe poradíte s horkou vodou zkombinovanou s octem, jedlou sodou nebo hrubozrnnou solí. Ať už si vyberete kteroukoli surovinu, smíchejte ji s vodou a společně přiveďte k varu. Poté odstavte a nechte trochu vystydnout, vezměte houbičku a nádobí vyčistěte. Nádobí pak ještě umyjte klasickým saponátem a teplou vodou.
Jak se starat o pánev, aby vám dlouho vydřžela
- Pánev správně zahřívejte – Pánev zahřívejte postupně a nepřehřívejte ji, aby nedošlo k poškození povrchu.
- Používejte správné nástroje – Při vaření používejte náčiní vhodné pro daný typ pánve, abyste předešli poškrábání nebo jinému poškození povrchu.
- Pravidelně ji čištěte: Po každém použití pánev důkladně umyjte a osušte, aby se zabránilo hromadění nečistot a prodloužila se její životnost.
Zdroj obrázku: pxHere