Jak vyčistit pánev, aby vypadala jako nová

jak vyčistit pánev

Připálená pánev je noční můra snad každé hospodyňky. Nikdo z nás nechce na jejím čištění nechat ruce. Jak si poradit s připálenou pánví a na jak vyčistit i spodní stranu pánve?

Obsah článku

Jak často čistit pánev

Ideálně po každém použití. Pro většinu z nás je samozřejmost udržovat pánev v čistotě z její horní strany – tedy tam, kde se připravuje jídlo. Na spodní stranu pánve už ale mnoho lidí zapomíná.

Co si připravit k čištění pánve

Čím se vybavit, když se chcete pustit do čištění pánve? Dobrou zprávou je, že mnoho pomocníků máte už teď ve své domácnosti.

Ocet a jedlá soda

Na dno pánve nalijte trochu vody a trochu octa ve stejném množství. Přiveďte směs k varu, po minutě odstavte pánev z plotýnky a tekutinu vylijte. Do prázdné pánve nasypte jedlou sodu tak, aby pokryla celé dno. Sodu navlhčete a nechte čtvrt hodiny působit. Poté pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.

Sůl

Obyčejná kuchyňská sůl, kterou pořídíte za pár korun, může být nápomocná při čištění pánve. Do středu pánve nasypte a velké množství soli, navlhčete houbičku a s její pomocí sůl zapracujte do postižených míst. Vyčistěte, pánev opláchněte a v případě potřeby postup opakujte.

Coca-cola

Oblíbený bublinkový nápoj, na který mnozí z nás nedají dopustit, lze využít i pro vyčištění pánve. Nalijte coca-colu do pánve, nechte několik hodin odmáčet a poté vyčistěte houbičkou.

Citron

Rozkrájejte dva citrony na čtvrtky, pánev postavte na sporák s několika centimetry vody a společně s kousky citronu přiveďte směs k varu. Vařte 5 až 10 minut, poté vodu vylijte, citrony vyhoďte a pánev vyčistěte houbičkou.

Jak čistit různé druhy pánví

Není pánev jako pánev. Liší se nejen velikostí, ale zejména také materiálem. Jak si poradit s čištěním jednotlivých materiálu u pánviček?

Jak vyčistit teflonovou pánev

Kvalitní teflonové pánve můžete vyčistit papírovým ubrouskem. Pokud to na znečištění nepostačí, vemte si na pomoc jar na nádobí a houbičku – používejte její měkkou část.

Jak vyčistit litinovou pánev

Litinové nádobí se doporučuje umýt velmi brzy poté, co ho použijete – nikoli však ve chvíli, kdy je ještě horké. S menším znečištěním si poradí proud teplé vody, houbička a jar na nádobí. V případě odolnějšího nápeku používejte polykarbonátovou škrabku nebo kartáček na mytí nádobí.

Jak vyčistit keramickou pánev

U keramického nádobí je namístě jistá opatrnost. Mnohdy si při čištění keramické pánve vystačíte jen s teplou vodou a saponátem na mytí nádobí. Pokud se vám podaří pokrm připálit, nechte vodu s jarem na nádobí v pánvi přes noc odmočit a vyčistěte jí houbičkou až následující den.

Jak vyčistit připálenou pánev

Asi každému už se někdy podařilo připálit na pánvi jídlo. Ve většině případů pomůže, když do pánve nalijete teplou vodu společně s přípravkem na mytí nádobí a necháte jí několik hodin odmočit. Připáleniny se díky vodě odlepí a snáze je odstraníte.

Jak vyčistit pánev zespodu

Možná i vy patříte k lidem, kteří pánvičkám nevěnují pozornost ze spodní strany. Mnohdy se pak nestačíte divit, jak pánev zespodu vypadá. K vyčištění spodní pánve doporučujeme použít jedlou sodu. Pánev nejdříve navlhčete, poté jí posypte a jedlou sodou a nechte působit. Poté s pomocí houbičky (nebojte se použít její hrubší část) spodek nádobí vyčistěte. V případě, že jste spodní stranu pánve nečistili opravdu hodně dlouho, zkombinujte jedlou sodu s octem.

Jak vyčistit mastnotu na nádobí

S mastnotou si nejlépe poradíte s horkou vodou zkombinovanou s octem, jedlou sodou nebo hrubozrnnou solí. Ať už si vyberete kteroukoli surovinu, smíchejte ji s vodou a společně přiveďte k varu. Poté odstavte a nechte trochu vystydnout, vezměte houbičku a nádobí vyčistěte. Nádobí pak ještě umyjte klasickým saponátem a teplou vodou.

Zdroj obrázku: pxHere

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *