Jak vyčistit myčku bez chemie

jak vyčistit myčku

Jak vyčistit myčku na nádobí, aniž byste museli sáhnout po přípravcích plných chemie? A jde to vůbec přírodní cestou? Odpověď je jednoduchá: jde to! A my vám poradíme, jak na to.

Obsah článku

Jak často čistit myčku na nádobí

Ideálně jednou týdně věnujte pozornost vnějším prostorám myčky, které stačí otřít vlhkým hadrem. Jednou měsíčně pak myčku podrobte důkladnému čištění. Zkontrolujte, zda se v odtoku nenachází usazeniny. Pozornost věnujte i tryskám, které by mohly být ucpané zbytky jídla. Myčku jednou měsíčně vyčistěte oblíbeným způsobem.

Jak vyčistit myčku octem a sodou krok za krokem

Při čištění myčky se věnujte každé její části. Jen tak zajistíte, že bude vaše nádobí dokonale čisté.

 • Myčku vyprázdněte. Nemělo by v ní zůstat žádné nádobí.
 • Do myčky nalijte ocet případně i sodu.
 • Spusťte mycí program ideálně s vysokou teplotou.
 • Po dokončení programu vyčistěte těsnění kolem dveří. Můžete použít vodu s octem.
 • Zkontrolujte filtr a případně ho vyčistěte od mastnoty a zbytků jídla.
 • Vyčistěte ostřikovací ramena, která lze propláchnout vodou s octem.

Co použít na čištění myčky

I když je snadné koupit v drogerii čisticí prostředky, stále více lidí dává přednost produktům bez chemie. Máme pro vás dva tipy, jak vyčistit myčku bez chemie a přitom dosáhnout stejně dobrých výsledků.

Jak vyčistit myčku octem a sodou

Skvělé pomocníky na čištění myčky máte doma běžně po ruce. Jsou jimi ocet a jedlá soda. Ocet nalijte rovnou do myčky. Šetřit nemusíte – klidně použijte celý litr. Dno myčky posypte jedlou sodou, která myčku zbaví zápachu, zatímco ocet se postará o vodní kámen. Spusťte mycí program a nechte myčku dělat svoji práci.

Jak vyčistit myčku sodou

Při pravidelném čištění můžete kombinaci octa a jedlé sody střídat. Jednou za 14 dní tak lze k čištění myčky použít jen samotnou sodu. Nasypte na dno myčky cca 20 gramů jedlé sody a spusťte mycí program. 

Jak vyčistit myčku – přípravky

Pokud přeci jen čištění myčky bez chemie nevěříte, mnoha lidmi využívaný způsob je sáhnout po volně prodejných přípravcích. Seženete je v drogerii i běžném supermarketu. Přípravky na čištění myčky mohou mít podobu gelu, tablet nebo sypkého prášku. Vyberte si, který způsob vám vyhovuje nejvíce. 

Jak vyčistit ucpanou myčku

Nejčastějším problémem je ucpaný odpad. Řešení je snadné: odpad uvolněte a propláchněte. Pokud je problém někde hlouběji, přichází na řadu teplá voda a čistič odpadů. Nejdříve odstraňte tuhé usazeniny a poté do odpadu nasypte čistič odpadů. Dle návodu zalijte horkou vodou, myčku ihned zavřete a nechte ho pracovat. 

Poté myčku pusťte na program proplachu. Po zásahu čističe by mělo být po problému. Pokud by přetrvával, můžete proces zopakovat.

Co je to samočisticí program

Jedná se o intenzivní program s vyšší teplotou vody, jehož cílem je odstranit nečistoty a bakterie. Některé modely myček na nádobí tímto šikovným programem disponují a jiné bohužel ne – zpravidla se jedná o levnější modely. Dá se nalézt např. u modelů značky MORA. Ty disponují programem Hygiena, který zahrnuje prodloužené mytí při teplotě 70 °C, což by mělo zlikvidovat naprostou většinu bakterií. Mají ale i samostatný program vyloženě jen na čištění myčky. Ten se doporučuje spouštět jednou za měsíc, ale myčka na nutnost jeho spuštění umí i sama upozornit. Samočisticí program se spustí stiskem tlačítka.

Jak skládat nádobí do myčky

Kdekdo by řekl, že to není žádná věda. I skládání nádobí do myčky ale má svá pravidla. Mezi obecná pravidla patří:

 • seškrábněte zbytky jídla,
 • velmi znečištěné nádobí opláchněte pod tekoucí vodou,
 • nádobí skládejte špinavým povrchem směrem dolů,
 • příbory skládejte střídavě rukojetí nahoru a dolů,
 • před zapnutím programu zkontrolujte, jestli nic nepřekáží v otáčení stříkacích ramen.

Co patří do horního stojanu

 • hrnky a skleničky
 • talíře a misky
 • menší kusy nádobí

Co patří do spodního stojanu

 • talíře
 • pánve
 • hrnce
 • pekáče

Jak se zbavit zápachu z myčky?

Chcete-li se zbavit zápachu z myčky, je důležité nejprve zjistit příčinu nepříjemného zápachu. Často to může být důsledkem zbytků jídla nebo ucpaného filtru. Začněte důkladným vyčištěním filtru a odstraňte jakékoli zbytky jídla nebo jiné nečistoty. Dále umyjte vnitřní strany myčky a těsnění dveří pomocí směsi teplé vody a běžného čisticího prostředku. Pro hloubkové čištění spusťte prázdnou myčku na nejvyšší teplotu s šálkem bílého octa umístěným na horním koši, což pomůže neutralizovat zápachy a odstranit mastnotu. Pravidelné čištění a údržba jsou klíčové pro udržení myčky čisté a bez zápachu.

Zdroj obrázku: Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *