Jak se zbavit plísně na zdi

jak se zbavit plísně

Plíseň je nepříjemný problém, se kterým se potýká celá řada domácností. Nejenže na pohled nevypadá vůbec pěkně, ale pobyt v prostoru zasaženém plísní může způsobit i nechtěné zdravotní potíže. Proto vám poradíme, jak se jí zbavíte. 

Obsah článku

Proč vzniká plíseň

Plísním se daří tam, kde je vlhko a teplo. Základním předpokladem pro vznik plísní v interiéru je tedy vlhko a teplota na povrchu zdí. Za vznik plísně může také nedostatek vzduchu, viníkem mohou být i velké rozdíly v teplotách uvnitř a vně objektu.

Kde se často plíseň vyskytuje a na čem se tvoří

Asi nejčastěji se domácnosti potýkají s plísní v koupelně, kde bývá největší vlhko. Typickým místem výskytu je okolí pračky, sprchy nebo vany, zrovna tak i sušičky. Plíseň se může objevit i na zdech v kuchyni, kde se nejčastěji vyskytuje okolo myčky. Výjimkou není ani výskyt plísně na tapetách, obkladech nebo za okenními rámy, plíseň se objevuje i na podlahových krytinách. Na následujících řádcích vám poradíme, jak se zbavit plísně v koupelně a jak odstranit plíseň ze zdi. 

Jak se zbavit plísně v bytě

Pokud zpozorujete, že se kdekoli u vás doma objevila plíseň, začněte tento problém řešit co možná nejdříve. Je několik možností, jak můžete s plísní u vás doma zatočit.

Mechanické odstranění plísně

Mechanické odstranění se doporučuje v případě, kdy je plísní zasažena menší plocha. Místo zasažené plísní nejdříve namočte vlažnou vodou, poté plíseň za pomoci špachtle nebo hrubého kartáče seškrábejte. Nezapomeňte používat rukavice a respirátor, hodit se bude i staré oblečení, které vyhodíte. Seškrábněte také místa s evidentně narušenou omítkou – tato místa jsou tzv. vyboulena, což je způsobeno zásahem nadměrné vlhkosti.

Chemické odstranění plísně

Mnoho lidí dává v boji proti plísním přednost chemickým prostředkům, které jsou běžně dostupné v drogeriích. Při jejich aplikaci se stačí držet doporučeného návodu, který je vždy nedílnou součástí konkrétního výrobku. I tady pracujte s ochrannými pomůckami.

Houba proti plísním

Šikovným pomocníkem je tzv. chytrá houba. Podstatě jde o parazita, který se živí pouze plísní. V praxi chytrá houba funguje tak, že plíseň ze zdi jednoduše řečeno sežere. Je to jednoduchý a zároveň ekologický způsob, jak odstranit plíseň ze zasaženého místa. Jistou nevýhodou může být fakt, že chytrá houba nevybělí zeď. Také vás musíme varovat, že pokud na místo použijete chemii, můžete houbu zabít.

Profesionální čištění

Pokud je zasažená plocha natolik velká, že je její odstranění nad vaše síly, rozhodně není žádná ostuda povolat na pomoc odborníky. Profesionální odstranění plísní zajišťují úklidové firmy, existují i takové firmy, které se zaměřují pouze na odstranění sanace plísní. Mají bohaté zkušenosti a přesně vědí, jak jsi s plísněmi u vás doma poradit.

Jak předejít vzniku plísně

Předcházet vzniku plísně je určitě mnohem lepší, nežli plíseň následně likvidovat. Máme pro vás několik tipů, jak se proti vzniku plísně bránit.

1. Pravidelně větrejte.

2. Nebojte se v domácnosti udělat průvan.

3. Dostatečně vytápějte všechny místnosti.

4. Nezaskládávejte místnost zbytečným nábytkem, aby vzduch mohl proudit.

5. Pravidelně měřte vlhkost vzduchu.

Jak vyčistit plíseň v koupelně a kuchyni

Objevila se u vás doma plíseň v kuchyni nebo v koupelně? Vyberte si některý z výše zmíněných postupu jejího odstranění. S ohledem na to, jak velká je zasažená plocha, se do čištění pusťte sami nebo na pomoc povolejte odbornou firmu.

Nátěry proti plísním

Šikovným způsobem, jak se alespoň částečně bránit vzniku plísní, je aplikovat speciální nátěry proti plísním. Jelikož plísně nejsou problémem jen starých chalup, ale vyskytují se i v novostavbách nebo v bytech, lze protiplísňové nátěry aplikovat prakticky kdekoliv. Jde o speciální nátěry, které mají za úkol trvale předcházet vzniku plísní v interiéru. Aplikovat je můžete sami nebo vám pomůže specializovaná firma.

Zdravotní rizika plísní

Plíseň rozhodně není jen estetický problém. Ohrozit může také vaše zdraví. Mezi negativní účinky plísní uvnitř domácnosti patří například časté bolesti hlavy, problémy dýchacích cest nebo rýma. Vyskytnout se mohou příznaky podobné astmatu. Zdravotním důsledkem plísní jsou alergické reakce, které se projevují nejen kýcháním, rýmou, kašlem, dušností, zarudnutím očí, svěděním očí nebo podrážděním pokožky.

Zdroj obrázku: Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *