Velký průvodce tříděním vánočního odpadu

velký průvodce vánočním tříděním

Vánoce jsou svátky klidu, míru, ale také hojnosti. Po oslavách nám zbyde velké množství balícího papíru, rozbitých ozdob i zbytků jídla. Kam s tím? Poradíme vám, jak správně třídit vánoční odpad. 

Obsah článku

Balicí papír

Není papír jako papír. Pokud najdete dárky zabalené do balicího papíru bez povrchové úpravy, vyhoďte ho do modrého kontejneru. Křídový, lesklý nebo voskovaný papír se už dále využít nedá. Proto patří do směsného odpadu. Planetě ale udělá největší radost, když balicí papír nebo dárkové tašky použijete příští rok znovu. 

Mašle a stuhy

Mašle a stuhy jsou nejčastěji plastové. Ty vyhoďte do žlutého kontejneru určeného na plast. Pokud jsou ozdoby látkové, odneste je do směsného odpadu. Ale i zde platí stejná pravidla jako u balícího papíru. Pokud to jde, mašle a stuhy schovejte a použijte je příště znovu. Upcyklace je v kurzu. 

Papírové visačky

U papírových visaček se řiďte tím, zda jsou bez nebo s povrchovou úpravou. Ty bez povrchové úpravy patří do modrého kontejneru na papír. Visačky s povrchovou úpravou patří do směsného odpadu. 

Balicí papír bez povrchové úpravy patří do modrého kontejneru. Papír s povrchovou úpravou vyhoďte do směsného odpadu.

Vykrajovátka na cukroví

Rozbilo se vám vykrajovátko na cukroví a přemýšlíte, do jakého odpadu ho vyhodit? Pokud je plastové, patří do žlutého kontejneru. Kovová vykrajovátka a formičky vyhoďte do  kontejneru určeného k třídění kovového odpadu. 

Vánoční stromek

Po Vánocích jsou města plná odstrojených vánočních stromků. Živé stromky odkládejte vedle venkovních nádob na směsný komunální odpad. Pracovníci úklidových služeb se o ně postarají. Pozor, umělé stromky nepatří do tříděného odpadu. Odvezte je prosím do do sběrného dvora.  

Vánoční ozdoby

Pokud se nejedná o čisté sklo nebo porcelán, patří vánoční ozdoby do směsného odpadu. Popřípadě je uschovejte do krabice a po svátcích odvezte do sběrného dvoru. Abyste tam nejeli jen s jednou ozdobou, můžete pobrat i další odpad, se kterým si nevíte rady. 

Kovové háčky a stojan na stromek

Kovové háčky na ozdoby patří do šedého kontejneru na kov. Na stejné místo vyhoďte i  kovový stojan na stromek. Popřípadě si tento odpad odložte stranou, podobně jako vánoční ozdoby. Po Vánocích ho odvezte do sběrného dvora, kde vše roztřídí za vás. 

Vánoční ozdoby vyhoďte do směsného odpadu nebo je odvezte do sběrného dvoru. Kovové háčky a stojan na stromek patří do šedého kontejneru na kov.

Pečicí papír

Pozor, pečicí papír je vyrobený z celulózy a slouží jako nepřilnavý jednorázový povrch během pečení. Proto nepatří do klasického modrého kontejneru, ale do směsného odpadu

Alobal

Čistý alobal patří do kontejneru na kov. Špinavý alobal vyhoďte do směsného odpadu. V případě, že máte alobalu více, odvezte ho do sběrného dvoru. 

Konzervy a plechovky

Konzervy a plechovky patří do stejného odpadu. Je jím šedivý kontejner na drobný kovový odpad. Patří sem také prázdné tuby od některé kosmetiky nebo hliníková víčka. 

Zbytky jídla

Ovoce, zelenina, skořápky z vajíček, pečivo, čajové sáčky nebo kávová sedlina patří na kompost. Pokud bydlíte v bytě a máte k dispozici popelnici na bioodpad, vyhoďte zbytky tam. Skvělým řešením je také vermikompostér, který můžete umístit i na balkon. Žížaly, které v kompostéru žijí, všechen bioodpad rozloží. 

Kosti a maso

Kosti a maso rozhodně nepatří do bioodpadu nebo na kompost. Ve větším množství živočišného odpadu by se mohli šířit choroboplodné zárodky. Zbytky proto vyhoďte do směsného odpadu. Pokud maso již zapáchá, zabalte ho do sáčku a až poté vyhoďte do popelnice. 

Zbytky zeleniny, ovoce, vaječné skořápky nebo čajové sáčky patří do bioodpadu nebo na kompost. Maso a kosti vyhoďte do kontejneru na směsný odpad.

Olej

Během Vánoc spotřebujeme v domácnostech velké množství oleje. Kam s ním? Použitý olej schraňujte v plastové nebo skleněné láhvi. Plnou lahev poté vyhoďte do kontejneru na tuky. Pokud žádný v okolí nemáte, využijte směsný odpad. Nádoby s použitým olejem můžete odevzdat také do sběrného dvora. Nikdy ale olej nevylévejte do odpadu nebo toalety. Mohlo by dojít k ucpání trubek a snížení jejich životnosti. 

Nápojové kartonové obaly

Krabice od mléka, džusů nebo vína patří do oranžového kontejneru určeného na nápojové kartony. Pokud nemáte tento typ kontejnerů k dispozici, řiďte se pokyny ve vašem bydlišti. Na některých místech se nápojové obaly vyhazují do modrých kontejnerů na papír, jinde do žlutých na plast. Pokyny jsou vždy uvedeny na dané popelnici. 

Plast

Do žlutého kontejneru na plast patří všechny sešlápnuté plastové lahve, kelímky, igelitové sáčky, balící fólie od spotřebního zboží nebo obaly od CD disků. Nepatří sem ale mstné a špinavé plastové obaly potravin. Pokud chcete do žlutého kontejneru vyhodit například plastový obal špinavý od ryb nebo řízků, nejdříve ho opláchněte a zbavte všech nečistot. 

Pyrotechnika

Zbytky po vybuchlé pyrotechnice nikdy nevyhazujte do tříděného odpadu. Petardy, rachejtle a krabice s ohňostroji patří vždy do kontejneru na směsný odpad

Zbytky pyrotechniky patří do směsného odpadu.

Přejeme vám Šťastné, Veselé a Recyklované! 

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *