Jak vyčistit sedačku z různých materiálů

jak vyčistit sedačku

Na sedací soupravě lenošíme při sledování televize, využíváme ji při posezení s přáteli i rodinou. Sedací souprava je středobod každého obývacího pokoje. Dáme vám pár tipů, jak ji udržíte v čistotě. Především, jestli máte malé děti nebo domácí mazlíčky. 

Obsah článku

Jak často čistit sedačku

Sedací soupravu si zpravidla kupujeme s úmyslem, že nám vydrží několik let. Pokud tedy chcete, aby vám sedačka vydržela co možná nejdéle, musíte se o ni správně starat. Péče o sedačku zahrnuje také pravidelné čištění, které by mělo proběhnout alespoň jednou do roka. Co se týče náhlého znečištění, například v podobě různých fleků a skvrn, čištění neodkládejte a pusťte se do něj okamžitě. 

Jak vyčistit sedačku podle materiálu

Sedací soupravy se vyrábí z různých materiálů. Někdo má doma koženou sedací soupravu, jiný dal přednost cenově dostupnější koženkové variantě, další se rozhodl pro sedačku z mikroplyše. Každý materiál si v rámci čištění žádá něco tak trochu jiného.

Jak vyčistit sedačku z mikroplyše

Mikroplyš je velmi oblíbený, protože je hebký a příjemný na dotek. Kvůli jeho chlupatější struktuře na něm ale usedá více prachu. Odstranit jej lze běžným vysavačem, který používejte na nižší výkon. Skvrny vyčistěte vodou a pěnovým čističem. Nepoužívejte na mikroplyš abrazivní čističe.

Jak vyčistit koženou sedačku

Jednou do týdne otřete koženou sedačku vlhkým čistým hadříkem. Jednou do měsíce byste poté měli kůži ošetřit speciálním krémem nebo pastou, které jsou přímo určené k ošetřování kožených sedaček. Co půl roku je potřeba kůži impregnovat. Na koženou sedačku nepoužívejte čistič s obsahem bělidla, případné skvrny se nesnažte vyčistit silou a určitě si na pomoc neberte tvrdý kartáč, se kterým by hrozilo prodření kůže.

Jak vyčistit látkovou sedačku

Látkovou sedačku byste měli alespoň jednou do týdne vysát běžným vysavačem. Zbavíte ji tak prachu. U čištění poté záleží na tom, z jakého materiálu je vaše sedací souprava vyrobená. Není totiž látková sedačka jako látková sedačka.

Sedačku z tkaniny vyčistíte hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Pokud máte sedačku z veluru, použijte houbičku na nádobí a minerální vodu. Pokud je vaše sedačka z mikrovlákna, na čištění skvrn použijte houbičku namočeným do mýdlové vody.

Jak vyčistit sedačku z ekokůže

I sedačku z ekokůže je potřeba pravidelně otírat vlhkým čistým hadříkem. V tomto případě ale platí, že čím méně vody při čištění použijete, tím lépe. Menší skvrny vyčistíte hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Vyhněte se použití tvrdého kartáče. V případě odolnějších skvrn se nebojte sáhnout po speciální sadě určené pro čištění ekokůže. Je to sice investice řádově v několika stokorunách, ale pořád lepší, nežli sedačku nevhodným způsobem čištění zničit a muset kupovat novou.

Postup vyčištění sedačky

Každá sedačka si s ohledem na materiál, ze kterého je vyrobena, žádá trochu jiný způsob čištění. Proto vždy postupujte tak, jak je doporučeno pro daný materiál.

Pomocníci pro odstranění skvrn ze sedačky

Můžete si dávat sebevětší pozor, ale skvrně na sedačce se tu a tam stejně neubráníte. Tehdy je dobré vědět, co vám se skvrnou pomůže – často totiž máte šikovné pomocníky doslova na dosah ruky.

Ocet

Ocet nachází napříč domácnosti mnoho uplatnění. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1. Směs nalijte do rozprašovače a skvrnu s ním navlhčete. Poté s měkkým hadříkem skvrnu jemně vyčistěte. Použijte ideálně bílý hadřík, kterýkoli jiný by totiž mohl sedačku obarvit. Poté vezměte druhý hadřík namočený v čisté vodě a skvrnu s ním znovu přetřete. Přebytečnou vodu odsajte papírovou utěrkou a sedačku nechte vyschnout.

Kyselina citronová

Smíchejte 10 g kyseliny citronové s 1 litrem horké vody. Dobře promíchejte, aby se kyselina rozpustila a poté s tímto roztokem potřete skvrnu na sedačce. Nechte působit ideálně přes noc. Následující den můžete skvrnu jemně navlhčit a otřít houbičkou nebo hadříkem.

Žlučové mýdlo

Žlučové mýdlo vetřete do skvrny pomocí vlhké houbičky nebo hadříků. Nechte působit a poté otřete hadříkem namočeným v čisté vodě.

Jedlá soda

Jak vyčistit sedačku sodou? Na odstranění běžných skvrn smíchejte vlažnou vodu a jedlou sodu v poměru 2:1. Skvrnu směsí potřete a nechte působit alespoň 20 minut. Zbytky sody vysajte vysavačem. Mastných skvrn se zbavíte tak, že je nejdříve vysajete kuchyňskou utěrkou a poté posypete jedlou sodou. Nechte působit až 3 hodiny a nakonec skvrnu vysajte vysavačem. 

Jak vyčistit sedací soupravu – babské rady

Naše babičky věděly, jak si s různými situacemi v domácnosti poradit. Rozhodit je proto nemohlo ani čištění sedací soupravy. Přinášíme vám některé babské rady na čištění sedačky.

  • Účinnou první pomoc nabízí obyčejný saponát nebo šampon. S jeho pomocí odstraníte skvrny od kakaa nebo tahy od propisky. 
  • Skvrny od ovoce, třeba od malin nebo borůvek, pokapejte citronovou šťávou
  • Šikovná je také obyčejná kuchyňská sůl, kterou stačí na skvrnu nasypat a nechat ji několik hodin působit. 
  • Pokud se vám podaří na sedačku vylít třeba čaj, vyčistěte skvrnu rozpůleným citronem
  • Na skvrny od krve skvěle funguje ledová voda smíchaná se lžičkou citronové šťávy.

Zdroj obrázku: Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *