Jak vyčistit koberec: praktické tipy

jak vyčistit koberec

Máte-li v domácnosti koberec, určitě si užíváte jeho výhod. Je příjemný na došlap, teplý a tlumí hluk. Aby vám koberce dlouho vydržely krásné a stále barevné, je potřeba o ně správně pečovat. Poradíme vám, jak na to.

Obsah článku

Jak často čistit koberec

Pravidelné čištění koberců neslouží jen k tomu, aby byl koberec zbaven prachu a nečistot. Prodloužíte mu tím jeho životnost a zlepšíte celkový vzhled. O koberec byste se měli pravidelně starat a vysávat je. Koberce čistěte také mokrou metodou. Frekvence čištění závisí na vytíženosti koberce.

 • Koberce v bytě čistěte jednou za 12 až 18 měsíců.
 • Máte-li malé dítě, čistěte koberec jednou za 6 měsíců.
 • Žijí-li s vámi domácí mazlíčci, čistěte koberec mokrou metodou každých 3 až 6 měsíců.

Způsoby čištění koberců

Koberce v domácnosti můžete čistit několika způsoby. Některé pohodlně zvládnete sami, na jiné si můžete povolat specializovanou firmu.

Suché čištění

Suché nebo také práškové čištění koberců sice vylučuje deformaci nebo změnu barvy koberce, bohužel ale nedosahuje takových výsledků. Není tedy vhodné pro hodně znečištěné koberce. Prášky a pěny na suché čištění koberců seženete v drogerii. 

 • Koberec důkladně vysajte.
 • Na celý povrch nasypte prášek nebo naneste pěnu.
 • Máte-li koberec s vysokým vlasem, zapracujte prostředek do vláken za pomoci kartáče.
 • Nechte působit podle návodu.
 • Vysajte.

Mokré čištění

Mokré čištění je výborný způsob, jak udržovat koberce čisté. Ale pozor, tato metoda není vhodná pro hedvábné nebo vlněné koberce. Při čištění skrze koberec prosákne vlhkost, ujistěte se, že máte pod kobercem takový povrch, který to ustojí. Parkety nebo palubky jsou problém. Mokré čištění skvěle funguje a dosahuje výborných výsledků. Nevýhodou je, že koberec poměrně dlouho schne.

 • Koberec nejdříve vysajte.
 • Přípravek určený na čištění koberců smíchejte s vodou dle návodu. 
 • S pomocí houbičky nanášejte čistidlo na koberec.
 • Nechte uschnout.
 • Vysajte.

Strojové čištění

I v tomto případě je řeč o mokrém způsobu čištění koberce. Strojové čištění si vyžaduje speciální vysavač na mokré čištění. Můžete si ho pořídit nebo zapůjčit. Tyto vysavače disponují nádobou na vodu a čisticí prostředek. Během vysávání je tekutina s čisticím přípravkem pod velkým tlakem vháněna do koberce, kde se dostane do vláken a rozpustí zde nečistoty. Poté je tekutina společně s nečistotami nasáta zpět do přístroje.

Parní čištění

Při parním čištění se horká pára dostane mezi vlákna koberce. Tam efektivně zlikviduje viry, bakterie a odstraní i zašlé nečistoty. Parní čištění také oživí barvy koberce. Výsledek je okamžitý a viditelný. Tento způsob čištění je vhodný do domácností, kde žijí děti nebo domácí mazlíčci.

Jak vyčistit skvrny z koberce

Skvrny na koberci nejsou nic neobvyklého. Můžete si dávat sebevětší pozor, ale mnohdy stejně nezabráníte vylití nápoje nebo umazání koberce od čokolády. Zvláště pokud máte děti. Jak si poradit se skvrnami na koberci?

Jak vyčistit krev na koberci

Čím dříve skvrnu zlikvidujete, tím lépe. Čerstvou skvrnu od krve odsajte s pomocí papírových utěrek nebo kapesníku. Místo pokropte studenou vodou, po půl hodině flek zasypte solí. Nechte hodinu a poté vysajte

Jak vyčistit kávu a čaj z koberce

Po vylití kávy co nejdříve tekutinu nasajte do papírových utěrek. Pokapejte flek studenou vodou, vezměte sůl a skvrnu posypte. Nechte ji působit přibližně hodinu a poté vysajte.

V případě vylitého čaje si připravte mýdlovou vodu a kyselinu citronovou. Nejdříve flek vyčistěte mýdlovou vodou, poté použijte kyselinu citronovou a poté opět mýdlovou vodu. Nakonec opláchněte čistou vodou a nechte uschnout.

Jak vyčistit moč z koberce

Malé děti nebo domácí mazlíčci se mohou postarat o nepříjemné překvapení v podobě počůraného koberce. Jak vyčistit koberec od moči? Zde opět platí, že čím dříve zasáhnete, tím lépe. Nejdříve tekutinu vysajte nasákavým hadříkem. Na skvrny od moči nejlépe funguje směs octa a pracího prášku, se kterým postižené místo vyčistěte. Pravděpodobně budete muset postup zopakovat alespoň 2×, abyste se zbavili typického zápachu moči.

Jak vyčistit koberec solí

K čištění koberce můžete použít klasickou kuchyňskou sůl. S tou koberec posypte a nechte několik hodin působit. Poté jednoduše vysajte. Sůl do sebe naváže špínu a zápach.

Jak vyčistit koberec jedlou sodou

Čištění koberce s jedlou sodou je velmi podobné jako se solí. Koberec posypte jedlou sodou, nechte několik hodin působit a poté vysajte. I jedlá soda na sebe naváže špínu z koberce a postará se o odstranění zápachu.

Jak vyčistit chlupatý koberec

Chlupatý koberec vyčistíte pomocí jedlé sody. Nejdříve koberec řádně vyklepejte a zbavte ho prachu. Poté na postižené místo nasypte jedlou sodu a zapracujte ji kartáčem do vlasů. Nechte působit ideálně přes noc a ráno zbytky vysajte

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *