Jak vyčistit spáry levně a rychle

jak vyčistit spáry

Spáry mezi dlaždicemi v kuchyni nebo v koupelně bývají často přehlíženým místem, kterému při běžném úklidu nevěnujeme ani zdaleka tolik pozornosti, kolik by bylo zapotřebí. Udržovat spáry v dokonalé čistotě ale není jen tak. Jejich čištění je obtížné, zdlouhavé a nudné. Jak vyčistit spáry v kuchyni a koupelně levně, rychle a snadno? 

Obsah článku

Jak často čistit spáry?

Základem je pravidelnost. Budete-li se spárám v kuchyni nebo v koupelně věnovat pravidelně, ušetříte si hromadu práce. Není potřeba čistit je každý týden, ale čas od času byste jim svůj čas věnovat měli. Máte-li v domácnosti tvrdou vodu, budete muset spáry čistit častěji. 

Jak vyčistit spáry ve sprchovém koutě i kuchyni?

Se zašlými a špinavými spárami se nejčastěji setkáváme na těchto místech:

– okolo dřezu,

– na kuchyňské lince,

– v okolí umyvadla,

– ve sprchovém koutě

– nebo okolo vany. 

Možností a způsobů, jak vyčistit spáry mezi dlaždicemi je několik a celá řada z nich vám s tímto problémem pomůže i bez nutnosti použít chemii.

Jak vyčistit spáry octem a vodou

Ocet a jedlou sodu má doma snad úplně každý. Jsou to často nedoceněné suroviny, které toho hodně dokážou a mají nám co nabídnout. Smíchejte ocet a jedlou sodu v takovém poměru, aby vám vznikla hustá kaše. Tu poté naneste na spáry (například zubním kartáčkem) a nechte působit klidně i hodinu nebo dvě. Poté vezměte do ruky klasickou houbičku na nádobí a spáry vyčistěte. Nakonec je opláchněte vodou.

Jak vyčistit spáry kyselinou citronovou

Kyselina citronová by doma správné hospodyňce neměla chybět. Poradí si nejen s vodním kamenem ve varné konvici, ale je také skvělým pomocníkem při čištění spár. Jak vyčistit spáry kyselinou citronovou? I tady je postup velmi jednoduchý! Smíchejte kyselinu citronovou s horkou vodou v takovém poměru, aby vám vznikla hustá kaše. Tu poté pomocí zubního kartáčku naneste na spáry a nechte působit minimálně 30 minut. Nakonec povrch vyčistěte houbičkou na nádobí a pečlivě opláchněte.

Čištění spár sodou a bělidlem

Oblíbeným způsobem, jak dodat zašlým spárám krásný vzhled, je vzít si na pomoc jedlou sodu a bělidlo na prádlo. To pořídíte v každé drogerii a jedlou sodu má doma snad každý. A jak na to? Smíchejte čtvrt hrnku bělidla na prádlo se třemi čtvrtinami jedlé sody. Vznikne vám pasta, kterou nanesete na spáry a necháte působit hodinu. Po uplynutí času povrch vydrhněte a na závěr pečlivě opláchněte. 

Čištění spár zubní pastou

Napadlo by vás vzít si na špinavé spáry zubní pastu? Pokud ne, právě jste objevili další způsob, jak spáry vyčistit, aniž byste se museli spoléhat na chemické prostředky z obchodu. Postup čištění se zubní pastou je jednoduchý: na kartáček naneste zubní pastu a spáry vyčistěte. Je to sice pracné, ale výsledek se dostaví už po prvním čištění a rozhodně bude stát za to. Třešničkou na dortu je fakt, že vám to díky pastě bude doma svěže vonět.

Čištění spár zubním amoniakem

Pro bělejší spáry stačí vzít k čištění zubní pastu s obsahem amoniaku, což je efektivní a účinné bělidlo. Postup je úplně stejný jako ten, který jsme zmínili výše.

Další způsoby čištění spár

Mezi oblíbené babské rady na čištění spár je použít odlakovač na nehty s obsahem acetonu. Ten naneste na hadřík nebo houbičku na nádobí, aplikujte na spáry v koupelně nebo v kuchyni a nechte působit. Poté povrch řádně vydrhněte a opláchněte vodou. 

Někdo nedá dopustit na čištění spár parafínovou svíčkou. Vemete svíčku do ruky a tupým koncem přejíždjtet přes spáry. Dejte si záležet, ať se vosk dostane všude. Díky tomu dojde k narušení špíny, což vám následně pomůže s  jejím odstraněním.

Nic z výše uvedeného vám na spáry nezabralo? Pokud jsou spáry u vás doma v hrozném stavu, je na místě sáhnout po tvrdším kalibru. Na pomoc povolejte parní čističe, které s pomocí horké páry zbaví spáry nečistot, plísní a bakterií. 

Jak předejít zašlým spárám?

Rada zní jednoduše: pravidelně je čistěte. Je lepší problémům předcházet, než je následně řešit. Budete-li spárám věnovat pozornost pravidelně, nejenže nebudete mít tolik práce s jejich čištěním, ale vyvarujete se i nutnosti je kompletně odstranit a nahradit novou vrstvou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *