Jak vyčistit sušičku prádla

jak vyčistit sušičku

I když je sušička prádla neocenitelným pomocníkem v domácnosti, je zároveň spotřebičem, na jehož údržbu se často zapomíná. Stejně jako pračku nebo třeba myčku, musíte i sušičku prádla pravidelně čistit. Poradíme vám, jak správně na to.

Obsah článku

Jak často čistit sušičku

Při každém sušení se v útrobách sušičky usazují zbytky pracích prostředků, textilní vlákna a také prach. Tyto nečistoty mohou ovlivnit nejen kvalitu a vůni vysušeného prádla, ale také spotřebu a výkon vaší sušičky. Proto je potřeba sušičku čistit pravidelně, ideálně jednou za měsíc

Co je potřeba k vyčištění sušičky prádla

K vyčištění sušičky na prádlo toho příliš nepotřebujete. Horní filtr otřete rukou nebo hadříkem, spodní filtr pak můžete vysát vysavačem. Můžete ho také propláchnout vodou, pokud zpozorujete odolnější nečistoty. Buben sušičky stačí otřít vlhkým hadříkem.

Jak vyčistit sušičku krok za krokem

Pokud v čištění sušičky prádla tápete, máme pro vás jednoduchý návod, kterého se můžete držet a rozhodně nic nezkazíte. Poradíme vám, jak vyčistit sušičku krok za krokem.

Jak vyčistit filtr sušičky

Horní filtr, na kterém se zachytávají drobná vlákna a zbytky textilií, stačí setřít rukou nebo vlhkým hadříkem. Spodní filtr včetně molitanové výplně můžete v případě menšího znečištění přesát vysavačem. Při odolnějším znečištění propláchněte filtr i molitanovou výplň vodou a nechte dostatečně uschnout.

Jak vyčistit buben sušičky

I buben si zaslouží vaši pravidelnou pozornost. Při očištění si vystačíte s vlhkým hadříkem, kterým vyčistěte nejen samotný buben, ale také těsnění kolem dveří.

Jak vyčistit kondenzační nádobu

Pokud nemáte sušičku napojenou na odpad, musíte se pravidelně starat i o kondenzační nádobku, která bývá nedílnou součástí kondenzačních sušiček. Samozřejmostí je pravidelně vylévat vodu, ideálně po každém sušení. Stojatá voda v nádržce může způsobit vznik a šíření mikroorganismů, to všechno může vést k zápachu. Kondenzační nádobku stačí pravidelně vylévat, případně propláchnout vodou.

Jak vyčistit výparník sušičky

Ve výparníku se zachycují nečistoty. Pokud je výparník zanesený, může sušička spotřebovat mnohem více energie, zároveň hrozí i nerovnoměrné sušení prádla. Předejdete tomu poměrně snadno a to tak, že budete výparník sušičky pravidelně čistit. Ideálně provádějte společně s údržbou kondenzátoru.

Jak vyčistit kondenzátor sušičky

Součástí kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem je kondenzátor neboli výměník tepla. Zpravidla její najdete pod plastovým krytem ve spodní části sušičky. Kondenzátor čistěte podle četnosti sušení, ideálně však jedenkrát za měsíc. Čištění kondenzátorů sušičky se liší podle toho, jestli máte sušičku s topným tělesem nebo tepelným čerpadlem.

Kondenzační sušičky s topným tělesem

Kondenzační sušičky s topným tělesem zpravidla mívají vyjímatelný kondenzátor, jehož údržba je poměrně snadná. Profoukněte ho vzduchem pomocí kompresoru, nebo jej omyjete proudem vody.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

U kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem bývá výparník spojený s kondenzátorem v jednom nevyjímatelném bloku. V tomto případě se neobejdete bez vysavače, který v ideálním případě opatřete ještě vhodným nástavcem s malým kartáčkem. V případě silného zanesení svěřte vyčištění kondenzátoru do rukou odborníků.

Jak vyčistit čidlo vlhkosti

Čidlo vlhkosti se zpravidla nachází u dvířek sušičky. Jeho úkolem je pohlídat, aby bylo prádlo dostatečně usušené. V případě znečištěného čidla vlhkosti se může stát, že se sníží výkon sušičky a tím se prodlouží doba sušení prádla. Pravidelně proto čidlo vlhkosti otírejte měkkou vlhkou houbičkou.

Jak čistit samočistící sušičky

Máte-li sušičku se samočistícím kondenzátorem, stačí jej pravidelně přesát vysavačem. Pokud bude znečištění větší, propláchněte kondenzátor vodou.

Jak mít voňavé prádlo ze sušičky

Přijde vám, že prádlo vyndané ze sušičky nevoní? Na vině může být znečištěná sušička. Problém ale může způsobovat i nesprávné užívání sušičky – např. přeplňování prádlem, zapaření při použití odloženého startu, nedostatečné odvětrávání místnosti se sušičkou, či zavírání dvířek po skončení sušení. Výhodou některých sušiček (umí to např. Hisense) je monitorování zbytkové vody a teploty, což umožňuje automatické vypnutí v nejvhodnější okamžik, kdy prádlo nezůstává vlhké a současně se teplotou zbytečně neničí.

Pokud ale víte, že je sušička čistá, můžete si k voňavému prádlu dopomoci jinak. Na trhu je několik možných řešení. Možná tím nejrozšířenějším jsou voňavé ubrousky, které jednoduše vložíte do bubnu společně s prádlem a po ukončení procesu je vyhodíte. Pořídit si můžete i vonítka do sušičky, která vydrží vonět v řádech několika týdnů až měsíců. Nejméně dostupnou alternativou je tekutá vůně do sušičky.

Jak vyčistit pračku se sušičkou

Čištění kombinované pračky se sušičkou se na první pohled může zdát náročnější, není to ale tak hrozné. Po každém použití čistěte filtr na vlákna. Stačí jej vyjmout a nečistoty utřít rukou nebo vlhkým hadříkem. Myslete na nádržku kondenzátoru, ve které se zachytává teplá voda. Pravidelně ji vylévejte, ideálně po každém použití. Nezapomínejte také na buben a na těsnění okolo dvířek. V tomto případě si vystačíte s mokrým hadříkem, kterým jednotlivé části řádně otřete. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *