Jak odstranit vosk z oblečení a látek

Jak odstranit vosk z oblečení a látek

Podařilo se vám na ubrus nebo na oblečení vylít vosk? Nepanikařte a co nejrychleji se pusťte do odstraňování. Poradíme vám triky jak na to. 

Obsah článku

Vosk odstraňte co nejrychleji

Pokud jste si voskem zašpinili oblečení, rychle se pusťte do nápravy. Čím dříve začnete odstraňovat vosk, tím snazší bude proces.

Způsoby odstranění vosku:

Jak odstranit vosk mrazem

Pokud je vám vosk na oblečení nebo látce již zatuhnul, umístěte látku do mrazáku. Jakmile vosk ztuhne, jemně jej lze odloupněte. 

Absorbujte přebytečný vosk

Vosk ještě nestihnul zatuhnout? Použijte papírový ubrousek nebo igelitový sáček plný ledu a absorbujte přebytečný vosk. Tím zabráníte rozšíření skvrny.

Jak odstranit vosk žehličkou

Přikryjte voskovou skvrnu papírovým ubrouskem a přejeďte přes něj horkou žehličkou. Papír absorbuje tající vosk a vsákne ho do sebe. 

Jak odstranit vosk teplou vodou

Namočte postiženou látky část do teplé vody. Vosk by měl začít tát. Poté zbytky vosku opatrně odstraňte.

Jak odstranit vosk alkoholem

Namáčejte vatový tampon v alkoholu a jemně otírejte zbytky vosku. Alkohol by měl vosk rozpustit. Raději ale postup otestujte na kousků látky, abyste předešli zničení oblečení. 

Jak odstranit vosk pracím práškem

V případě vosku na látkách v pračce použijte teplou vodu a prací prášek. Vhodná teplota a detergent pomohou odstranit vosk.

Jak odstranit vosk citronovou šťávou

Pro odstranění zbytků vosku použijte citronovou šťávu. Naneste ji na skvrnu, nechte působit a opláchněte.

Odstranění vosku podle materiálů

Jak odstranit vosk z koberce

Můžete použít komerční odstraňovače vosku nebo domácí čistící prostředky. V případě potřeby můžete také zvážit profesionální čištění. Vydrolené kousky vosku nejprve vysajte pomocí vysavače. Následně připravte žehličku a přikryjte zbylý ztuhlý vosk kuchyňskou utěrkou. Pomalu přejíždějte teplou žehličkou po utěrce tak dlouho, dokud utěrka nenasaje všechny zbytky vosku.

Jak odstranit vosk z dřevěné podlahy

Nepokoušejte se vosk odstranit ihned po jeho rozlití. Chvilku raději počkejte až vychladne ale a na vosk položte kousek ledu po dobu přibližně dvou minut. Poté vezměte do ruky kreditní kartu nebo podobný předmět a opatrně seškrábněte pevný ztuhlý vosk. Pozor na to, abyste neprováděli nadměrný tlak, a nepoškodili jste tak podlahu. Pokud zůstane nějaký zbytek vosku na podlaze, opakujte proces s ledem, dokud jej úplně neodstraníte. Nakonec podlahu otřete hadříkem.

Jak odstranit vosk z vinylových podlah a dlaždic

Zde je to velice jednoduché, jelikož tyto materiály jsou velice odolné. Použit tak můžete postup výše, nebo prostě vosk seškrábat.

Jak odstranit vosk z nábytku

Zde bude vaším nejlepším pomocníkem teplo. Vosk zakryjte savým papírem a opatrně přes něj projíždějte žehličkou. Mějte na paměti, aby teplota žehličky byla střední nebo nižší stupeň. Vyhnete se tak poškozené nábytku.. Pokud máte větší skvrnu, připravte si více kusů papíru a postupně je vyměňujte. Alternativně můžete použít jemné látkové utěrky místo papíru. Opakujte tento proces, dokud se vosk nevstřebá do papíru a nezmizí z povrchu nábytku. Místo žehličky můžete také zvážit použití fenu. Vosk zahřívejte, dokud se neroztaví, a poté ho opatrně setřete utěrkou.

Jak odstranit vosk z ubrusu nebo jiné látky

Pro dokonalé odstranění vosku se doporučuje použít teplo. Potřebovat budete fén nebo žehličku a papírové ubrusy. Několik papírových ubrusů dejte pod a na voskovou skvrnu. Poté přejeďte přes skvrnu zakrytou ubrouskem fénem nebo žehličkou. Teplo rozpustí vosk ubrousky ho budou absorbovat. Zbývající mastnou skvrnu můžete odstranit třeba odlakovačem na nehty na vatovém tamponu. Látku následně standardně vyperte.

Jak odstranit vosk ze zdi

Začněte tím, že opatrně odstraníte nadbytečný vosk ze zdi pomocí ostrého nože, abyste nepoškodili omítku. Následně přes skvrnu z vosku přejíždějte teplou žehličkou přes ubrousek. Ten přiložte na skvrnu a po jeho zahlcení ho vyměňte, Přebytečný vosk se postupně rozpustí a bude absorbován ubrouskem nebo savým papírem. Jakmile jste odstranili všechny zbytky vosku, použijte barvu na zeď ve stejném barevném odstínu, jakým je zeď natřená, a několikrát přetřete mastnou skvrnu. Schnutí procesu můžete urychlit pomocí fenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *