Někdy stačí špatně nastavená teplota a neštěstí v podobě spáleného oblečení je na světě. Ani vodní kámen či jiné usazeniny nejsou žádná legrace. Jak vyčistíte žehličku snadno a rychle? Poradíme vám.
Obsah článku
- Jak často čistit žehličku?
- Jak čistit žehličku?
- Jak vyčistit žehličku od vodního kamene?
- Jak vyčistit připálenou žehličku?
- Jak vyčistit žehličku zevnitř?
- Pravidelná údržba žehličky
- Jak zabránit reznutí žehličky?
- Jak prodloužit životnost žehličky?
Jak často čistit žehličku?
Správná péče o žehličku zahrnuje její pravidelné čištění s ohledem na doporučení výrobce. Viditelné znečištění, například připáleniny, vyčistěte neprodleně poté, co vzniknou. Jedině tak při žehlení nepoškodíte další kousek oblečení.
Co se týče usazenin a vodního kamene, záleží na tom, jestli v domácnosti bojujete s tvrdou vodou. Pokud víte, že máte doma tvrdší vodu, věnujte se žehličce jednou měsíčně. V opačném případě stačí jednou za dva měsíce.
Jak čistit žehličku?
Jak vyčistit žehličku, aby fungovala správně a práce s ní pro vás byla radost? Poradíme, jak vyzrát nejen na připálený povrch, ale i na vodní kámen. Hodně přitom záleží na typu žehličky.
Jak vyčistit napařovací žehličku
Napařovací žehličky se často potýkají s vodním kamenem. Ten může zabránit průniku páry přes otvory. Nemluvě o tom, že se může během žehlení uvolňovat a zašpinit prádlo. Pravidelně odstraňujte vodní kámen a předejděte zbytečným nepříjemnostem.
Jak vyčistit parní žehličku
Mnoho lidí ani netuší, jaký je rozdíl mezi parní a napařovací žehličkou. Ten největší se skrývá v hmotnosti. Platí, že parní žehličky bývají podstatně lehčí a tím pádem se s nimi pohodlněji pracuje. I u parních žehliček je důležité pravidelné čištění od vodního kamene.
Jak vyčistit žehličku od vodního kamene?
Moderní typy žehliček již disponují odvápňovacími funkcemi, které se o odstranění vodního kamene postarají za vás a tím vám šetří starosti i čas. Pokud ale vaše žehlička takovou funkci nemá, není třeba zoufat nebo ji hned měnit za jiný model.
Žehličky se samočisticí funkcí
I když žehlička disponuje samočisticí funkcí, bez vaší asistence se tak úplně neobejde. Jediné, co se po vás ale žádá, je jednou za čas tuto funkci dle návodu zapnout. O zbytek už se postará sama.
Jak proces samočištění vlastně funguje? Žehlička se nahřeje na nejvyšší možnou teplotu. Je potřeba, aby v nádobce byla voda. Žehlička poté spustí páru, která odstraní usazený vodní kámen.
Žehličky bez samočisticí funkce
Pokud vaše žehlička nedisponuje samočisticí funkcí, smíchejte vodu s octem v poměru 1:1. Roztok nalijte do nádržky na vodu, nechte pár minut napařovat a vylijte. Poté nádržku alespoň 3× propláchněte čistou vodou. Použít můžete i speciální odvápňovací prostředek.
Jak vyčistit připálenou žehličku?
Stačí pár vteřin nepozornosti nebo podržet žehličku na oblečení o něco déle a připálenina je na světě. Stát se to může komukoli, ale není třeba hned zoufat. Stačí vědět, jak vyčistit spálenou žehličku snadno a rychle:
Čištění žehličky octem
Žehličku nahřejte na nižší teplotu. Hadr namočte do octa a jemně s ním přejíždějte po připálené ploše. Poté žehličku vypněte a po vychladnutí žehlicí plochu otřete hadříkem namočeným v čisté vodě.
Čištění žehličky zubní pastou
Žehlička musí být studená. Na hadřík naneste trochu zubní pasty a krouživými pohyby přejíždějte přes připáleninu. Poté otřete čistým hadříkem.
Čištění žehličky solí
Na odolnou připáleninu pomůže sůl. Tu ale nepoužívejte na novější modely žehliček, které mají citlivější žehlicí plochu. Hadřík namočte do vody, nasypte na něj trochu soli a povrch i s použitím trochy síly vyčistěte. Poté otřete.
Jak vyčistit žehličku zevnitř?
U modelů bez samočisticí funkce jednou za čas vyčistěte žehličku zevnitř roztokem octa a vody v poměru 1:1. U žehliček se samočistící funkcí čas od času zapňete tuto šikovnou funkci, která žehličku vyčistí sama.
Pravidelná údržba žehličky
Pravidelná údržba nic nestojí. Bohatě postačí, když po použití vylijete z nádržky vodu, budete pravidelně myslet na odstranění vodního kamene a případné připáleniny vyřešíte ihned.
Jak zabránit reznutí žehličky?
Tento problém se týká spíše starších modelů. K reznutí dochází v případě, kdy voda protéká do vnitřní části žehličky. Předejdete mu vylitím zbytku vody z nádržky. Poté nechte nádržku vyschnout.
Jak prodloužit životnost žehličky?
Při správném používání vám žehlička vydrží dlouhá léta. Stačí, když budete dodržovat několik jednoduchých pravidel:
- Nenechávejte v zásobníku vodu,
- po vylití nechte zásobník otevřený,
- plochu žehličky udržujte čistou,
- pravidelně odstraňujte vodní kámen,
- prádlo žehlete na doporučenou teplotu,
- používejte ideálně destilovanou vodu.
Zdroj obrázku: Pixabay