Jak snadno vyčistit mikrovlnku

jak vyčistit mikrovlnku

Mikrovlnná trouba je oblíbený spotřebič, který najdeme v drtivé většině domácností. S její pomocí si můžeme během chvíle ohřát jakékoliv jídlo. Mnozí z nás dokonce v mikrovlnce i oblíbené pokrmy připravují. Chcete-li, aby vám mikrovlnka dlouho vydržela, musíte se o ni starat a pravidelně ji čistit. 

Obsah článku

Jak často čistit mikrovlnku

Pravidelným čištěním předejdete řadě problémů. Drobné nečistoty, drobky nebo skvrny odstraňte hned, jakmile si jich všimnete. Jelikož v mikrovlnce ohříváte pokrmy, určitě nechcete, aby se vám nečistoty dostaly do jídla. Mělo by pro vás být samozřejmostí alespoň jednou do týdne mikrovlnnou troubu vytřít a vyčistit. Nahromadí-li se uvnitř nebo okolo vnější části dvířek pára, neváhejte a utřete mikrovlnku do sucha. 

Proč čistit mikrovlnnou troubu

Špinavá a zanedbaná mikrovlnka má kratší životnost. Nejenže riskujete přepalování zbytků jídel, ale je zde také velká šance, že zanesená mikrovlnná trouba nepojede na takový výkon, na který by mohla pracovat. Sníží se její výkon a dříve vám odejde.

Jak vyčistit mikrovlnku

Někdy stačí vzít do ruky vlhký hadřík a znečištění, zvláště pokud vzniklo před malou chvílí, zlikvidovat několika tahy. Jednou týdně ale neuškodí, když budete mikrovlnné troubě věnovat trochu více pozornosti. Existuje několik způsobů, jak vyčistit mikrovlnnou troubu levně, rychle a tak, abyste s výsledkem byli spokojeni.

Jak vyčistit mikrovlnku octem

Ocet má doma každý. Proč ho nevyužít na vyčištění mikrovlnné trouby? Vezměte si misku, do které dejte 1 až 2 hrnky vody. Přidejte 1 až 2 polévkové lžíce octa. Misku vložte do mikrovlnné trouby a zapněte na 5 minut – vždy použijte misku, které pobyt v mikrovlnce neublíží! Misku poté vyjměte (pozor, bude horká) a mikrovlnku vytřete papírovou utěrkou nebo hadříkem.

Jak vyčistit mikrovlnku jedlou sodou

Jedlá soda nesmí chybět v žádné domácnosti. Je často nedoceněná a přitom toho tolik dokáže. Jak vyčistit mikrovlnou troubu jedlou sodou? Postup je snadný. Vezměte si vlhkou houbičku na nádobí, nasypte na ni trochu jedlé sody a vnitřek mikrovlnné trouby vyčistěte. Jedlá soda zlikviduje usazeniny i šmouhy. Po vyčištění můžete nechat sodu ještě pár minut působit. Poté vytřete vlhkým hadříkem.

Jak vyčistit mikrovlnku citronem

Do misky vhodné do mikrovlnky dejte vodu s citronem nakrájeným na plátky. Mikrovlnku pusťte na 5 minut. Poté misku vyjměte (opět pozor, miska bude horká) a vnitřek mikrovlnné trouby vytřete. 

Postup pro čištění mikrovlnky krok za krokem

Při čištění mikrovlnné trouby dodržujte tyto jednoduché rady:

  • Před čištěním vytáhněte spotřebič ze zásuvky.
  • Vnitřní část mikrovlnné trouby vytřete a odstraňte hrubé nečistoty a zbytky jídla.
  • Vyberte si jeden z výše zmíněných způsobů čištění a postupujte dle návodu.
  • Otočný talíř a všechny příslušné díly vyjměte a umyjte je zvlášť. 
  • Věnujte pozornost i vnějším stranám mikrovlnné trouby.
  • Nakonec mikrovlnku vytřete do sucha a vraťte zpět otočný talíř, kryt a případně další díly.

Jak vyčistit mikrovlnku s grilem

Součástí mikrovlnné trouby s grilem je topné těleso, které není potřeba čistit – o čistotu se postará velký žár, který všechny zbytky zlikviduje. Pozornost věnujte horní části trouby nad topným tělesem, kde s pomocí vlhkého hadříku nebo houbičky na nádobí odstraňte špínu. 

Jak odstranit zápach v mikrovlnce

Se zápachem linoucím se z mikrovlnné trouby vám může pomoci jeden z postupů čištění, který jsme zmínili výše – a to ten, při kterém se používá citron. Do misky vymačkejte šťávu z citronu, vložte do mikrovlnky a nechte několik minut hřát. 

Jak předejít zašpinění mikrovlnky

Nejlépe uděláte, když budete používat ochranný kryt. Ten zaručí, že pokud bude jídlo během ohřívání prskat, nečistoty se zachytí v plastové krytce. Tu pak jednoduše vyčistíte. Mikrovlnku čistěte pravidelně, čímž předejdete velkému znečištění a následnému poškození spotřebiče.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *