Moly šatní jsou nepříjemným problémem, který může způsobit škody na vašem oblíbeném oblečení a textiliích. Přinášíme vám několik tipů, jak se proti molům bránit.
Obsah článku
- Jak předejít napadení šatními moly
- Jak se zbavit molů ekologicky
- Jak se zbavit molů chemicky
- Co dělat při napadení moly
Jak předejít napadení šatními moly
Abyste předešli napadení šatníku moly, dodržujte tři základní pravidla.
Uklízejte pravidelně
Udržujte skříně a šatníky čisté a pravidelně je vysávejte. Moly se rádi usazují na nepoužívaném oblečení a textiliích. Pokud nemáte dostatek místa, pořiďte si úložné plastové boxy a sezónní oblečení uschovejte do nich.
Skladujte oblečení správně
Nosíte některé šaty jen výjimečně? Uchovávejte je v hermeticky uzavíratelných plastových obalech, které zabraňují přístupu molům. Ochráníte je také před prachem a zmačkáním.
Vyvarujte se nadměrné vlhkosti
Moly se rádi vyskytují v prostředí s vysokou vlhkostí. Udržujte své šatny a skříně suché a dobře větrané. Pravidelně utírejte prach ze zásuvek a uskladněné sezónní oblečení jednou za čas provětrejte.
Jak se zbavit molů ekologicky
Napadl moly vaše šatní skříně? Zkuste se jich nejdříve zbavit ekologicky.
Levandule
Moly nesnášejí vůni levandule. Pořiďte si sušené levandulové květy a umístěte je do skříní a šatníků.
Ocet, víno a pivo
Smíchejte ocet, víno nebo pivo s vodou a přeneste směs do rozprašovače. Aplikujte směs na postižené oblasti a nechte oschnout. Vůně těchto tekutin by měla odstrašovat moly.
Pepř
Rozprostřete čerstvě mletý pepř na policích šatníku nebo na místech, kde se moly vyskytují. Pepř má na ně odstrašující účinek.
Melasa s octem
Smíchejte melasu s octem a umístěte směs na talířky v blízkosti postižených oblastí. Moly by měly být přitahovány vůní směsi a uvíznout v ní.
Nadrecené mýdlo
Umístěte nadrecené mýdlo do skříní a šatníků. Vůně mýdla by měla moly odstrašovat.
Jak se zbavit molů chemicky
Egologické řešení vám nepomolo? Pusťte se do molů chemicky.
Lapače molů
Lapače molů jsou speciální lepivé pásky, které přitahují moly a zabraňují jim v dalším pohybu. Umístěte lapače molů do skříní a šatníků.
Odpuzovače molů
Existují také komerčně dostupné spreje a granule. V nich obsažené chemické látky odstrašují moly. Následujte pokyny výrobce pro jejich použití.
Dýmovnice proti molům
Dýmovnice proti molům jsou dostupné v obchodech se zahradnickými potřebami. Použijte je podle pokynů výrobce pro ošetření skříní a šatníků.
Co dělat při napadení moly
Oblečení napadané moly vyžaduje speciální ošetření. Postupujte následovně:
Perte na 60 stupňů
Napadené oblečení vyperte v horké vodě na teplotu minimálně 60 °C. Vysoká teplota zabíjí moly a jejich vajíčka a prádlo dezinfikuje. Dejte si ale pozor, zda tkanina takto vysokou teplotu snese.
Dezinfekce horkou párou
Pokud máte možnost, použijte páru jako dezinfekci napadeného oblečení. Její vysoká teplota moly zabíjí.
Zmrazení oblečení
Moly nemají rády vysoké, ale ani nízké teploty. Pokud je to možné, zavřete napadené oblečení do plastového sáčku a umístěte ho na 24 hodin do mrazáku. Poté oblečení vyndejte a rozmrazte.
Moly šatní jsou velmi nepříjemným problémem. Díky těmto tipům a trikům se s nimi ale můžete úspěšně vypořádat. Abyste zabránili jejich dalšímu šíření, pravidelně provádějte preventivní opatření a udržujte vaše skříně v čistotě.
Zdroj obrázku: Pixabay