Jak prát povlečení, abyste se vyspali do růžova

Jak prát povlečení

Povlečení je nedílnou součástí našeho domova a pravidelná péče o něj je velmi důležitá. Správné praní povlečení závisí na jeho materiálu, typu, a také na tom, jak často je používáno. V následujícím článku se podíváme na různé materiály povlečení a podrobněji se zaměříme na správný způsob praní. 

Obsah článku

Jak často prát povlečení

Frekvence praní povlečení závisí na několika faktorech, včetně osobních preferencí, životního stylu a hygienických potřeb. Obecně se doporučuje prát povlečení jednou týdně. Díky tomu ho udržíte čisté a odstraníte bakterie a nečistoty.

Na kolik stupňů prát povlečení

Správná teplota praní povlečení závisí na materiálu, ze kterého je vyrobeno. Níže uvádíme přehled doporučených teplot praní pro různé typy povlečení.

Jak prát povlečení z mikroplyše

Povlečení z mikroplyše je obvykle vyrobeno z polyesterového vlákna, které je hebké a příjemné na dotek. Toto povlečení se doporučuje prát na 30 až 40 °C s jemným pracím programem. Je také důležité používat jemné prací prostředky a vyvarovat se přítomnosti bělidel, které by mohly poškodit vlákna.

Jak prát bavlněné povlečení

Bavlněné povlečení je jedním z nejrozšířenějších typů povlečení. Můžete ho prát na 40 až 60 °C s normálním pracím programem. Doporučuje se používat běžné prací prostředky, které neobsahují bělidla ani chemikálie, které by mohly poškodit vlákna. Je také důležité mít na paměti, že bavlněné povlečení se může smrsknout, takže je vhodné zakoupit větší velikost.

Jak prát krepové povlečení

Krepové povlečení je vyrobeno ze speciálního druhu bavlněné tkaniny, která je lehce mačkaná. Doporučuje se prát krepové povlečení na 40 až 60 °C s jemným nebo středním pracím programem. Velkou výhodou krepu je, že ho nemusíte žehlit. 

Jak prát tkaninu krep satén

Krep saténové povlečení je vyrobeno z kombinace bavlny a syntetických vláken, což dává tkanině jemný lesk a hladký povrch. Doporučuje se prát krep saténové povlečení na 30 až 40 °C s jemným pracím programem. Nepoužívejte aviváž, která by mohla narušit lesk tkaniny.

Jak prát saténové povlečení (polyester)

Saténové povlečení vyrobené z polyesteru je lesklé a hladké na dotek. Doporučuje se prát takové povlečení na 30 až 40 °C s jemným pracím programem. Mějte na paměti, že se nedoporučuje používat aviváže nebo žehlit příliš vysokou teplotou, aby nedošlo k poškození povrchu.

Jak prát saténové povlečení (bavlna)

Saténové povlečení vyrobené z bavlny má také lesklý povrch, ale je přirozenější na dotek než polyesterové saténové povlečení. Doporučuje se prát takové povlečení na 30 až 40 °C s jemným pracím programem. Vyhněte se žehlení na vysoké teploty, abyste si uchovávali jemnou strukturu tkaniny.

Jak prát povlečení z damašku

Damaškové povlečení je obvykle vyrobeno z jemné bavlněné nebo směsi bavlny a polyesteru s výrazným vzorem. Doporučuje se prát takové povlečení na 40 až 60 °C s jemným pracím programem. Povlečení nežehlete na příliš vysokou teplotou, abyste mu uchovali vzor a texturu.

Jak prát flanelové povlečení

Flanelové povlečení je vyrobeno z vlny nebo bavlny a má hebký a hřejivý povrch. Doporučuje se prát flanelové povlečení na 30 až 40 °C s jemným pracím programem. Mějte na paměti, že při praní se může trochu smrsknout, takže je vhodné zvolit větší velikost povlečení.

Jak prát povlečení z mikrovlákna

Povlečení z mikrovlákna je vyrobeno z jemných syntetických vláken, která mají vysokou absorpční schopnost. Doporučuje se prát takové povlečení na teplotě 30 až 40 °C s jemným pracím programem. Nepoužívejte aviváže, které by mohly snížit absorpční schopnost vláken.
Důležité je také dbát na doporučení výrobců na etiketách povlečení. Vždy se řiďte pokyny na etiketě týkající se teploty praní a dalších specifických instrukcí. Pravidelně prané povlečení nejen udržuje čistotu, ale také prodlužuje jeho životnost.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *