Jak vyčistit zlato, aby se lesklo jako nové

Zlato je krásný a cenný kov. Abychom ho udrželi v dokonalém stavu, vyžaduje pravidelnou péči a čištění. V tomto článku vám přinášíme několik tipů a metod, jak čistit zlato doma i pomocí specializovaných přípravků. Podíváme se také na to, jak se starat o zlato bílé.

Obsah článku

Jak často čistit zlato

Četnost čištění zlata závisí na tom, jak často ho používáme a v jakých podmínkách ho nosíme. Obecně platí, že zlato bychom měli čistit pravidelně, alespoň jednou za měsíc. Tím odstraníme případné nečistoty a zachováme jeho lesk.

Jak vyčistit zlato doma

Se zlatem můžeme zajít do klenotnictví a nechat si ho profesionálně vyčistit odborníky. Nebo se do čištění pusťme doma. Není to nic složitého. Vždy ale zvažme, jestli nebude lepší svěřit klenoty do rukou profesionálů. Platí to především v případě, že máme zlato investiční nebo od luxusních světových značek. Patří mezi ně například Cartier nebo Tiffany & Co. V takovém případě máme údržbu doplňků doživotně zdarma a proto se vyplatí zajít přímo do obchodu. 

Leštění zlata

Použijte měkkou, jemnou utěrku nebo speciální hadřík na čištění šperků a jemně leštěte zlatý povrch. Dbejte na to, abyste nezanechali žádné škrábance.

Mýdlo

Naplňte misku teplou vodou a přidejte trochu jemného tekutého mýdla. Namáčejte zlaté předměty do vodní lázně a jemně je čistěte kartáčkem na zuby. Poté opláchněte teplou vodou a osušte měkkou utěrkou.

Kyselina citrónová

Smíchejte šťávu z jednoho citronu s teplou vodou. Zlaté předměty ponořte do této směsi na několik minut a poté je jemně otřete měkkou utěrkou. Opláchněte vodou a usušte.

Prášek do pečiva

Smíchejte vodu s práškem do pečiva a vytvořte hustou pastu. Nanesete ji na zlatý povrch a jemně ji otřete měkkým hadříkem nebo kartáčkem. Opláchněte vodou a usušte.

Pivo

Ponořte zlaté šperky nebo předměty do piva na několik minut a poté je jemně otřete měkkou utěrkou. Pivo pomůže odstranit nečistoty a obnovit lesk zlata.

Speciální přípravky na čištění zlata

Nechcete do čištění zlata pouštět přírodní cestou? Vemte si na pomoc speciální přípravky.

Roztoky na zlato

V obchodech se šperky a klenotnictvích najdete speciální čistící roztoky určené přímo pro zlato. Postupujte podle pokynů výrobce pro jejich použití.

Ultrazvuková čistička na zlato

Ultrazvukové čističky jsou efektivní pro čištění zlata. Ponořte zlaté předměty do čistícího roztoku v vyčističce a zapněte zařízení podle pokynů výrobce.

Vyčištění v klenotnictví

Pokud máte cenné a hodnotné zlaté šperky, můžete je předat odborníkům v klenotnictví, kteří mají speciální vybavení a know-how pro jejich profesionální čištění.

Jak vyčistit bílé zlato

Bílé zlato může vyžadovat speciální péči kvůli obsahu dalších kovů, jako je stříbro nebo palladium. Doporučuje se použít stejné metody čištění jako pro zlato, avšak buďte opatrní, abyste nepoškodili povrch nebo povlak bílého zlata.

Jak se starat o zlato

Kromě pravidelného čištění existují dodržujte i další kroky, které vám pomohou udržet zlaté šperky v perfektní kondici. 

  • Ukládejte zlaté šperky odděleně, aby se vzájemně neodřely nebo nezamotaly.
  • Vyvarujte se kontaktu zlata s agresivními chemikáliemi, jako jsou čisticí prostředky nebo chlorovaná voda.
  • Zlaté šperky si sundávejte při provádění fyzických aktivit nebo před spaním, aby se minimalizovalo riziko jejich poškození.

Při manipulaci se zlatem buďte opatrní a pečliví, abyste minimalizovali riziko jeho poškrábání nebo poškození. S pravidelnou péčí a správnými postupy můžete udržet své zlaté šperky a předměty krásné a lesklé po mnoho let a dokonce generací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *