Jak vyčistit stříbro: šperky i nádobí

jak vyčistit stříbro

Jakmile stříbro zčerná, ztratí svůj původní krásný vzhled a takové doplňky pak nechceme nosit. Naštěstí existuje několik osvědčených způsobů, jak navrátit stříbrným předmětům jejich zašlou krásu. Poradíme vám, jak vyčistit stříbro doma a s pomůckami, které máte určitě po ruce.

Obsah článku

Proč stříbro černá

Černání stříbra neboli oxidace je přirozená reakce materiálu. Když dojde ke kontaktu stříbra s potem, termální vodou, parfémem nebo třeba lakem na vlasy, stříbro začne na tuto situaci reagovat právě tím, že bude černat. I některé léky mohou oxidaci stříbra podpořit a urychlit. 

Jak často čistit stříbro

Jakmile si všimnete, že váš stříbrný šperk nebo jiný předmět vyrobený ze stříbra už není tak krásný, jako býval dříve, je správný čas jej vyčistit. Vybrat si můžete některý z postupů níže.

Jak doma vyčistit stříbro

Všimli jste si, že vaše šperky mají do původní krásy daleko? Dobrou zprávou je, že stříbro můžete vyčistit doma. Není hned nutné nechávat ho čistit profesionálně. Níže najdete několik metod, jak navrátíte stříbru jeho původní krásný vzhled.

Jak vyčistit stříbro sodou

Do plastové misky vložte alobal a naplňte misku horkou vodou. Přidejte lžičku jedlé sody a promíchejte, aby se soda rozpustila. Poté do lázně namočte šperky a nechte je tam 10 minut. Vyjměte a vyleštěte hadříkem.

Jak vyčistit stříbro octem a jedlou sodou

Hrníček z poloviny naplňte octem a přidejte do něj 2 polévkové lžíce jedlé sody. Jakmile se soda rozpustí, naložte do lázně stříbrné šperky a nechte je tam klidně 2 až 3 hodiny. Poté šperky vyjměte, opláchněte je studenou vodou a s pomocí měkkého hadříku vyleštěte.

Jak vyčistit stříbro kypřicím práškem

Smíchejte v misce polévkovou lžíci vody a 3 lžíce kypřícího prášku do pečiva. Vznikne vám pasta, kterou s pomocí měkkého hadříku nanášejte na stříbrný předmět a čistěte tak dlouho, dokud nebude šperk čistý. Poté ho opláchněte čistou vodou.

Jak vyčistit stříbro pomocí alobalu

Misku, která snese horkou vodu, vyložte alobalem. Vložte do misky stříbrné šperky a zalijte je horkou vodou. Přidejte trochu tekutého pracího prášku a nechte je máčet pár minut. Poté šperky vyjměte a propláchněte je pod čistou vodou. 

Vata na čištění stříbra

Čištění stříbra usnadní speciální vata napuštěná látkami, které odstraňují nečistoty, aniž by narušily povrch kovu. Práce s vatou na čištění stříbra je jednoduchá. Šperky se nenamáčí, stačí na ně dýchnout a s pomocí vaty vyčistit. Látky se postarají o to, že se nečistoty rozpustí.

Jak vyčistit stříbro s kamínky

Pokud máte stříbrný šperk s kamínky, vyhněte se takovým metodám čištění, při kterých se stříbro ponoří do kapaliny. Smíchejte teplou voduprostředkem na mytí nádobí. Do roztoku namočte měkký hadřík a šperk s ním vyčistěte. Poté opláchněte pod čistou vodou.

Jak vyčistit zčernalé stříbro

Zčernalé stříbrné šperky vložte do misky vystlané alobalem a zasypte je solí. Poté přilijte horkou vodu a nechte šperky půl hodiny máčet. Šperky vyjměte, přetřete měkkým hadříkem a propláchněte pod čistou vodou.

Jak vyčistit stříbro od síry

Hrnec nejdříve vystelte alobalem a vůbec nešetřete. V tomto případě platí, že čím více, tím lépe. Do hrnce vyskládejte šperky, nasypte dvě polévkové lžíce coca-coly a zalijte horkou vodou. Nechte působit půl hodiny až hodinu, poté vyjměte, propláchněte pod čistou vodou a nechte uschnout.

Jak vyčistit stříbro Pandora

Pandora šperky jsou velmi oblíbené a krásné, když se o ně správně pečuje. Pro čištění šperků použijte teplou mýdlovou vodou a zubní kartáček. Místo mýdla můžete použít i tekutý prací prášek nebo prostředek na mytí nádobí. Měkkými štětinami kartáčku poté vyčistěte šperky a na závěr je opláchněte čistou vodou.

Čištění stříbra ultrazvukem

Ultrazvukové čištění je nejen vysoce efektivní, ale především bez práce. Jde o proces, při kterém dochází k vyčištění předmětů díky kavitaci. Čištění je velmi šetrné a přitom dosahuje výborných výsledků. Postup je následující:

  • Čističku naplňte vodou.
  • Můžete přidat kyselý čisticí prostředek.
  • Čističku zavřete a spusťte ji naprázdno na 10 minut. Dojde tím k odstranění minerálů z vody.
  • Po doběhnutí cyklu vložte do čističky stříbrné předměty.
  • Nechte cyklus proběhnout a stříbro vyjměte.
  • V případě, kdy bude stříbro stále zašlé, proces zopakujte.

Zdroj obrázku: Freepik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *