Jak vyčistit hliník snadno a rychle

Jak vyčistit hliník

Hliník najdeme na kuchyňském nádobí i zahradním nábytku. Aby vaše hliníkové předměty zůstaly lesklé a čisté, nezapomeňte na jejich pravidelnou údržbu a čištění. V tomto článku se podíváme na to, jak často čistit hliník a jaké účinné domácí prostředky používat. 

Obsah článku

Jak často čistit hliník

Četnost čištění hliníkových předmětů závisí na tom, jak často jsou používány a vystaveny nečistotám. Obecně platí, že byste měli provádět čištění hliníku alespoň jednou za jeden až dva měsíce, abyste předešli hromadění nečistot a ztrátě lesku. Nicméně, pokud zjistíte, že hliník je špinavý nebo zašlý, je vhodné provést čištění dříve.

Jak vyčistit hliník domácími prostředky

Existuje několik domácích prostředků, které můžete použít k účinnému čištění hliníku. Vyzkoušejte například tyto: 

Kuchyňská sůl

Smíchejte kuchyňskou sůl s vodou, vytvořte pastu a naneste ji na špinavé místo na hliníku. Poté jemně otřete měkkou houbičkou nebo hadříkem. Sůl pomáhá odstranit nečistoty a zlepšuje lesk.

Líh

 Navlhčete hadřík v čistém lihu a jemně otřete hliník. Líh pomáhá odstranit mastnotu a skvrny.

Citronová šťáva

 Použijte čerstvě vymačkanou citronovou šťávu a naneste ji na hliník. Nechte ji působit několik minut a poté ji otřete měkkou houbičkou. Kyselina obsažená v citronové šťávě pomáhá odstranit skvrny a rozjasní povrch hliníku.

Ocet

Smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1 a použijte tuto směs k otírání hliníkových povrchů. Ocet pomáhá odstranit usazeniny a zvyšuje lesk.

Popel

Popel z krbu naneste na hadřík a jemně otřete povrch hliníku. Poté opláchněte čistou vodou.

Kyselina solná

Smíchejte vodu s malým množstvím kyseliny solné a použijte tuto směs k otírání hliníku. Kyselina solná je účinná při odstraňování rezavých skvrn a nečistot.

Patří hliníkové nádobí do myčky

Je bezpečné mýt hliníkové nádobí v myčce na nádobí? Odpověď na tuto otázku závisí na konkrétním hliníkovém nádobí a jeho povrchové úpravě. Většina moderního hliníkového nádobí je dnes vhodná do myčky na nádobí, pokud splňuje následující kritéria:

  • Nerezavějící povrch: Hliníkové nádobí by mělo mít povrchovou úpravu, která je odolná proti korozí a zabraňuje vzniku skvrn. Většina novějšího hliníkového nádobí tuto ochrannou vrstvu má.
  • Doporučení výrobce: Přečtěte si pokyny a doporučení výrobce ohledně mytí hliníkového nádobí v myčce na nádobí. Některé druhy hliníkového nádobí mohou být citlivější na mytí v myčce. 

Ruční mytí hliníkového nádobí

Pokud si nejste jistí, zda je vaše hliníkové nádobí vhodné do myčky na nádobí, raději ho umyjte v ruce. Ruční mytí zabrání případnému poškození povrchu a prodlouží životnost hliníkového nádobí.

Vyhněte se agresivním čisticím prostředkům nebo drsným houbičkám. Místo toho používejte jemné mycí prostředky a měkkou houbičku.

Jak vyčistit zoxidovaný hliník

Pokud doma máte zoxidované hliníkové předměty, jako jsou hrnce nebo pánve, existuje několik způsobů, jak je vyčistit a obnovit jejich původní lesk. Zde je několik účinných metod.

Ocet a sůl

Vytvořte pastu smícháním octa a soli v poměru 1:1. Naneste tuto pastu na zoxidované místo a jemně ji otřete houbičkou nebo hadříkem. Nechte působit asi 15 až 20 minut, poté opláchněte teplou vodou a důkladně osušte.

Citronová šťáva a soda

Smíchejte citronovou šťávu a sodu bikarbonu, abyste vytvořili pastu. Naneste pastu na zoxidované místo a nechte ji působit asi 30 minut. Poté opláchněte teplou vodou a osušte.

Speciální čističe na hliník

Existují také komerční čističe, které jsou speciálně vytvořeny pro čištění zoxidovaného hliníku. Postupujte podle pokynů uvedených na obalu a přesvědčte se, že je čistič určený právě pro hliník.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *