Jak vyčistit skvrny od potu na oblečení jednou pro vždy

Jak vyčistit skvrny od potu

Skvrny od potu jsou nejviditelnější na bílém oblečení. Pokud máte zažloutlé tričko, nemusíte ho hned vyhazovat. Vyzkoušejte naše tipy a zbavte se nehezkých skvrn pomocí žlučového mýdla, soli nebo octu. 

Obsah článku

Jak vznikají skvrny od potu

Skvrny od potu jsou běžným problémem, se kterým se potýká mnoho z nás. Vznikají v důsledku reakce minerálů obsažených v potu s látkami z potu samotného, jako je močovina, kyselina mléčná a soli. Tyto skvrny mohou zanechat nepříjemné žluté, hnědé nebo bílé stopy na oblečení. Nicméně, existuje několik účinných metod a prostředků, které vám pomohou tyto skvrny úspěšně odstranit.

Co použít na žluté skvrny od potu

Skvrny od potu odstraníte pomocí přírodních pomocníků, mezi které patří například žlučové mýdlo, sůl nebo citron. 

Prášek na prádlo

Prášek na prádlo je obvykle první volbou pro odstranění skvrn od potu. Namočte postižené místo ve vodě smíchané s práškem na prádlo, nechte působit několik minut a poté oblečení vyperte běžným způsobem.

Žlučové mýdlo

Žlučové mýdlo je skvělou volbou pro odstranění skvrn od potu. Naneste žlučové mýdlo přímo na skvrnu, jemně vetřete a nechte působit alespoň 15 minut. Poté oblečení opláchněte a vyperte podle obvyklého postupu.

Kuchyňská sůl

Kuchyňská sůl je dalším účinným prostředkem na odstranění skvrn od potu. Vytvořte pastu smícháním soli s vodou a aplikujte ji přímo na skvrnu. Nechte působit několik minut a poté opláchněte a oblečení vyperte.

Citron

Citron je skvělým prostředkem pro odstraňování skvrn od potu. Smíchejte šťávu z citronu s vodou a naneste na skvrnu. Nechte působit a poté opláchněte.

Ocet

Ocet je dalším účinným prostředkem na odstraňování skvrn od potu. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a naneste na skvrnu. Nechte působit a poté opláchněte a vyperte.

Jedlá soda

Jedlá soda vám také pomůže odstranit skvrny od potu. Vytvořte pastu smícháním jedlé sody s vodou a aplikujte ji na skvrnu. Nechte působit a poté opláchněte a vyperte.

https://pixabay.com/cs/photos/pr%C3%A1delna-such%C3%BD-pov%C4%9Bsit-963150/

Jak odstranit žluté skvrny na bílém oblečení

Žluté skvrny na bílém oblečení mohou být způsobeny reakcí potu s látkami z přísad ve vašem deodorantu nebo antiperspirantu. Vyzkoušejte například:

Namočte oblečení ve směsi peroxidu vodíku a vody

Smíchejte peroxid vodíku s vodou v poměru 1:1 a namočte skvrny na bílém oblečení do této směsi. Nechte působit 30 minut a poté oblečení důkladně vyperte.

Vemte si na pomoc bělidlo

Pokud je vaše oblečení bílé, můžete použít bělidlo na bázi kyslíku. Postupujte podle pokynů na obalu bělidla a aplikujte ho přímo na žluté skvrny. Následně oblečení vyperte podle obvyklého postupu.

Jak odstranit žluté skvrny na barevném oblečení

Odstraňování žlutých skvrn na barevném oblečení může být trochu složitější. Buďte opatrní, abyste barvy nenávratně nepoškodily.

Vyperte oblečení ve studené vodě a citronové šťávě

Namáčejte skvrny v mírně studené vodě a poté je potřete citronovou šťávou. Nechte působit alespoň 15 minut a opláchněte. Tento postup je vhodný pro barevné oblečení, které je odolné vůči kyselině citronové.

Použijte tekutý prací prostředek

Použijte tekutý prací prostředek s enzymy určený pro barevné oblečení. Naneste ho přímo na žluté skvrny, nechte působit alespoň 10 minut a opláchněte. Poté můžete oblečení vyprat podle obvyklého postupu.

Jak odstranit skvrny od deodorantu

Skvrny od deodorantu mohou jít obtížně odstranit, protože obsahují chemické látky, které reagují s potem a látkou vašeho oblečení. 

Postříkejte oblečení octem

Naneste ocet přímo na skvrny od deodorantu a nechte působit alespoň 15 minut. Poté oblečení opláchněte a vyperte. 

Pomůže vám také tekutý prací prostředek s enzymy

Použijte tekutý prací prostředek s enzymy, který je určen pro odstranění skvrn. Aplikujte ho přímo na skvrny, nechte působit několik minut a poté oblečení vyperte podle pokynů na etiketě.

Kdy raději odnést oblečení do čistírny

Ve složitějších případech, jako jsou velmi obtížné skvrny nebo citlivé materiály, raději oblečení odneste do profesionální čistírny. Čistírny mají specializované techniky a prostředky na odstraňování různých typů skvrn a zajistí vám, že se vám oblečení vrátí čisté a bez poškození. Zejména pokud se jedná o cenné nebo obtížně čistitelné kusy oblečení, je lepší se obrátit na profesionály.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *