Jak vyčistit skvrny od krve: praktické tipy

jak vycistit krev

Zašpinili jste si oblečení nebo povlečení od krve? Ještě ho můžete zachránit. Vyzkoušejte některý z našich tipů, při kterém si k ruce vezmete jedlou sodu, ocet, lak na vlasy nebo jen studenou vodu. 

Obsah článku

Co použít na skvrny od krve

Krev obsahuje bílkoviny, které snadno zaschnou a zafixují se na látku. Poradíme vám několik tipů, jak se skvrn od krve zbavíte pomocí pomocníků, které již máte doma. 

Voda

Okamžitě po vzniku skvrny opláchněte postiženou oblast studenou vodou. Teplá voda by mohla způsobit, že se krev ještě více vsákne do látky. Pokud je skvrna čerstvá, studená voda by měla pomoci odstranit většinu krevních pigmentů. Následně oblečení vyperte běžným způsobem. 

Jedlá soda

Smíchejte jedlou sodu s malým množstvím vody. Naneste pastu přímo na skvrnu od krve a nechte působit několik minut. Poté opláchněte a oblečení vyperte běžným způsobem.

Ocet

Navlhčete skvrnu octem a nechte působit několik minut. Poté opláchněte a oblečení vyperte běžným způsobem.

Hydroxid vodíku

Hydroxid vodíku (též známý jako peroxid vodíku) naneste přímo na skvrnu a nechte působit několik minut. Poté opláchněte a oblečení vyperte běžným způsobem.

Lak na vlasy

 Lak na vlasy obsahuje alkohol, který vám může pomoci rozpustit krevní skvrny. Naneste malé množství laku na skvrnu, nechte působit, opláchněte a oblečení vyperte běžným způsobem.

Jak odstranit zaschlou krev z oblečení

Zaschlá krev je na odstranění ještě obtížnější, protože se dobře přichytí na látku. Zde je několik tipů, jak se s ní vypořádat.

Voda

Namočte skvrnu zaschlé krve ve studené vodě a nechte ji namočenou několik hodin nebo přes noc. Poté oblečení vyperte podle obvyklého postupu.

Kuchyňská sůl

Navlhčete skvrnu vodou a posypte kuchyňskou solí. Nechte sůl působit alespoň hodinu nebo přes noc. Poté opláchněte a oblečení vyperte běžným způsobem.

Zubní pasta

Naneste zubní pastu přímo na zaschlou skvrnu od krve a nechte ji působit několik minut. Poté opláchněte a oblečení vyperte běžným způsobem.

Jedlá soda

Vytvořte pastu z jedlé sody a vody a aplikujte ji na skvrnu. Nechte pastu působit alespoň hodinu nebo přes. Poté opláchněte a oblečení vyperte běžným způsobem.

Jak odstranit krev z oblečení

Při odstraňování krevních skvrn z oblečení postupujte následovně:

  • Okamžitě opláchněte skvrnu studenou vodou. Tím odstraníte zbytky krve. 
  • Pokud je skvrna zaschlá, namočte ji ve studené vodě na několik hodin nebo přes noc.
  • Použijte jednu z výše uvedených metod, jako je aplikace pasty z jedlé sody, soli, zubní pasty nebo dalších domácích prostředků na skvrny od krve. Nechte prostředek působit a poté opláchněte.
  • Po ošetření skvrny vyprané oblečení důkladně zkontrolujte. Pokud skvrna zůstane, opakujte postup nebo vyzkoušejte jinou metodu.

Jak odstranit krev z povlečení

Pro odstraňování krevních skvrn z povlečení postupujte následovně:

  • Opláchněte skvrnu studenou vodou, abyste odstranili zbytky krve z látky. 
  • Namočte povlečení ve studené vodě na několik hodin nebo přes noc.
  • Použijte jednu z výše uvedených metod, jako je aplikace pasty z jedlé sody, soli, zubní pasty nebo dalších domácích prostředků na skvrny od krve. Nechte prostředek působit a poté opláchněte.
  • Po ošetření skvrny povlečení důkladně zkontrolujte. Pokud skvrna zůstane, opakujte postup nebo vyzkoušejte jinou metodu.

Každý materiál a skvrna může vyžadovat trochu odlišný přístup. Vždy provádějte zkušební ošetření na menší, neviditelné části látky před použitím jakéhokoli prostředku na celou skvrnu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *