Zálohování PET lahví a plechovek: K čemu je dobré a jak to funguje?

Zavedení plošného zálohového systému na PET lahve a plechovky v České republice by mělo začít již v roce 2025. Vracení nápojových obalů se dotkne každého z nás. K čemu je dobré lahve zálohovat a jak to vlastně funguje?  

Obsah článku

Každý rok skončí v české krajině až 100 milionů odhozených PET lahví a podobné množství plechovek. Hlavním důvodem pro zavedení záloh na PET lahve a plechovky je zvýšit množství vrácených obalů a zajistit cirkularitu materiálu ze kterého jsou vyrobené. Navíc snížíme množství odhozeného odpadu do přírody až o 95 %. To ukazují i zkušenosti ze Slovenska, kde během loňského roku lidé vrátili téměř 90 % zálohovaných obalů a z přírody tak téměř úplně zmizely. A to již po dvou letech od spuštění zálohování. Zálohový systém navíc zajistí, že každá vrácená PET lahev a plechovka se dostane k recyklaci a materiál se opakovaně využije pro výrobu nových lahví a plechovek. Plast i hliník je totiž skvěle využitelný materiál, který se dá recyklovat znovu a znovu. 

Třídění, recyklace, downcycling a cirkularita – vyznáte se v pojmech?

Češi jsou sice v Evropě na předních příčkách co se týče třídění odpadu, zásadním problémem však je, že třídění není totéž, co recyklace a množství vytříděného materiálu nakonec stejně skončí ve spalovnách a na skládkách. Když už se například materiál z PET lahví dostane k recyklaci, v drtivé většině je použit pro výrobu směsných plastů a silonových vláken, které se znovu recyklují jen velmi obtížně. Takovému procesu se říká downcycling a znamená to, že PET materiál se sice využije, ale tím jeho životní cyklus končí. Dá se říct, že materiál se touto cestou znehodnotí. Součástí zálohového systému proto bude také recyklace tzv. z lahve do lahve a z plechovky do plechovky. Neznamená to však znovuplnění již použitých obalů, ale to, že materiál z PETek a plechovek je stoprocentně využit pro výrobu nových PETek a plechovek, a to umožňuje proces recyklace stále opakovat – tedy cirkularitu.

Jak to funguje?

Za nápoj se zálohovanou lahví zaplatíme navíc pouze vratnou zálohu. Ta by měla činit podle Ministerstva životního prostředí (MŽP) 4 koruny. Obal nemusíme vymývat, PET lahve i plechovky je však nutné vracet nezdeformované, tedy nesešlápnuté, s etiketou a čitelným kódem, aby bylo možné jej naskenovat. Po odevzdání do sběrného místa se lahve slisují a roztřídí dle barev. Tento materiál pak poslouží k výrobě nových PET lahví či plechovek. S cirkulární cestou PET lahve se můžete seznámit ve videu

Obaly budeme moci vracet do prodejen a čerpacích stanic nad 50 metrů čtverečních, zapojení menších prodejen, škol či obcí bude dobrovolné. 

Jak prázdné lahve skladovat?

Uchovávat doma prázdné obaly se může někomu zdát zpočátku jako nepohodlná záležitost. Stačí však využít skladovací prostory efektivně a obaly pravidelně vracet, aby se nám doma příliš nehromadily. Tam, kde skladujeme lahve plné, můžeme jednoduše uchovávat i prázdné obaly. Vytvořte si za tímto účelem třídicí kontejner nebo využijte skládací krabice (nejlépe s víkem), které vám umožní obaly systematicky uspořádat. Fajn řešením jsou také tašky určené pro tříděný odpad, ty pak jednoduše vezmete s sebou cestou do obchodu a prázdné pak můžete složit. Nádoby si označte podle materiálu. Pokud máte dostatek úložného prostoru např. ve spíži, na chodbě či v garáži, praktickým řešením jsou nástěnné regály, které umožní snadný přístup.  Prázdné obaly jsou navíc velmi lehké, takže je hravě zvládnete vrátit i bez auta. 

Kde už zálohují?

Plošný zálohový systém na PET lahve a plechovky funguje již v 15 zemích Evropy. V roce 2022 se k nim přidalo sousední Slovensko, které potvrzuje, že systém pomáhá účinně bojovat proti litteringu (odhozeným odpadkům na veřejných prostranstvích) a má skutečně smysl. Výsledky jsou od zavedení záloh velmi povzbudivé; průměrná míra sběru nápojových obalů se v těchto zemích pohybuje okolo 90 %, PET lahve a plechovky pohozené v přírodě téměř vymizely. 

V Česku si můžeme vracení PET lahví a plechovek vyzkoušet již nyní díky pilotním projektům, které spustily některé řetězce a supermarkety:

Košík.cz

Každou zálohovanou PET lahev či plechovku Mattoni můžete vrátit kurýrovi, vratná záloha 3 koruny se pak v plné výši připíše na váš zákaznický účet v podobě kreditů, které je možné využít na další nákup. 

Rohlík.cz

Testování spustil i online supermarket Rohlík.cz. Zde však zákazníci v rámci zkušebního procesu žádnou zálohu neplatí, pouze vrátí prázdnou lahev. Kurýři Rohlíku dají zákazníkům speciální recyklační sáčky, do kterých se vloží použité PET lahve. Najednou je možné vrátit maximálně šest lahví.   

Lidl

Ve vybraných prodejnách Lidlu po celé ČR se PET lahve a plechovky vrací do speciálního automatu, zákazník za ně získá poukázky na vybraný sortiment. Můžete vrátit jak PET lahve, tak i plechovky. 

Kaufland

Podobně jako Lidl funguje vracení nápojových obalů ve vybraných prodejnách Kauflandu. Za vrácené nápojové obaly získáte slevu na vybrané produkty a můžete zde kromě PET lahví vracet i plechovky. 

Albert

PET lahve a plechovky je možné vracet i ve vybraných prodejnách Albert. Zákazníci přinesou prázdné obaly do automatu a dostanou zpět 50 haléřů formou kupónu, který uplatní při nákupu. 

Zdroj foto: Zálohujme.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *