Jak vyčistit digestoř krok za krokem

Jak vyčistit digestoř

Čištění digestoře nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, přesto je potřeba provádět jej pravidelně. Úkolem digestoře je odsávat páru a zachytávat mastnotu během vaření. U zanedbané digestoře dochází ke snížení výkonu a zhoršení kvality vzduchu.  Jak tedy vyčistit digestoř krok za krokem?

Obsah článku

Jak často čistit digestoř

Čištění digestoře se odvíjí od intenzity jejího používání. Pokud vaříte každý den a digestoř je tak v provozu denně, měli byste se do jejího čištění pustit alespoň jednou měsíčně. V domácnostech, kde se vaří několikrát do týdne, pak stačí digestoř vyčistit jednou za dva měsíce.

Jak vyčistit nerezovou digestoř zvenku

Nerezové spotřebiče jsou oblíbené pro svůj vzhled, méně už pro náročnost na údržbu. Máte-li nerezovou digestoř, možná bojujete s viditelnými otisky, kdy je na povrchu vidět i každý dotek prstu. Na digestoři také ulpívá omastek, na který se pak usazuje prach. Kladete si otázku, jak odmastit digestoř? Nerezovou digestoř zvenku očistěte jemným hadříkem, který namočte do prostředku speciálně určeného na nerez. Nemáte-li čistící prostředek, postačí i teplá voda s jarem na nádobí.

Důležité je nepoužívat na povrch digestoře nic ostrého, co by mohlo nerez mechanicky narušit a způsobit zkorodování. Pro dokonalý vzhled doporučujeme vyleštit nerezový plášť digestoře prostředkem s obsahem parafínu, který zanechá neviditelný film. Ten zabrání otiskům a eliminuje usazování prachu.

Jak vyčistit filtr digestoře

Všechny digestoře jsou vybaveny filtrem, jehož pravidelné čištění je velmi důležité. Znečištěný filtr poznáte nejen podle vyšší hlučnosti digestoře během provozu, ale také pohledem – nepřehlédnete mastnou vrstvu s prachem. Když je filtr zanešený, digestoř nepracuje správně. Klesá účinnost odstraňování pachů, stoupá celková vlhkost v kuchyni. Poradíme vám, jak vyčistit filtr digestoře:

Kovový tukový filtr

Kovový tukový filtr má za úkol zachytit páru z vaření a tukové částice. Nejlepší způsob, jak kovový tukový filtr vyčistit, je vložit jej do myčky. Kdo nemá myčku, vystačí si s teplou vodou a jarem na nádobí. Mytí by mělo probíhat jednou měsíčně.

Textilní tukový filtr

Tento filtr má stejný úkol jako kovový filtr, ale zpravidla ho mají levnější digestoře. Textilní tukový filtr můžete vyprat v ruce v teplé vodě s jarem na nádobí. Jeho stinnou stránkou je, že nevydrží věčně a je potřeba jej pravidelně měnit. Textilní tukový filtr čistěte po cca 100 hodinách provozu.

Uhlíkový filtr digestoře

Uhlíkový filtr je součástí recirkulačních digestoří, lze jej čistit ručně v teplé vodě s jarem na nádobí, nebo ho samostatně vložit do myčky. Po mytí můžete filtr vložit do trouby, kde jej při 100 °C po dobu 10 minut necháte vysušit. Uhlíkový filtr čistěte jednou za dva až tři měsíce, jednou do roka pak filtr vyměňte za nový.

Filtr s aktivním uhlím

Má-li vaše digestoř filtr s aktivním uhlím, věnujte se jeho čištění jednou do měsíce, kdy jej můžete vložit do myčky nebo ho umyjte v teplé vodě s jarem na nádobí. Po umytí ho nechte usušit v troubě na 100 °C po dobu 10 minut. Přibližně po třech letech ho budete muset vyměnit za nový.

Manuál k použití digestoře

Zdroj obrázku: Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *