K čemu slouží předokenní žaluzie a proč je pořídit?

Pyšní se jimi téměř každá novostavba, ale svou cestu si nacházejí i na okna starších bytů a domů. Venkovní žaluzie rozhodně nejsou jen módním trendem ve stavebnictví, ale funkčním řešením, jak svou domácnost ochránit před horkem, zimou, hlukem i zvědavými pohledy zvenčí.

Jaké výhody mají?

Zajišťují stín

Předokenní žaluzie regulují světlo vstupující do místnosti. Ve slunečných dnech jimi vytvoříte příjemný polostín, aniž by vás nepříjemně oslňovaly sluneční paprsky nebo bylo v místnosti příliš temno. Výhodou je možnost plynulé regulace pomocí naklápění lamel. Máte plnou kontrolu nad nastavením intenzity světla. Zároveň vás žaluzie nikterak neomezují v možnosti větrání. Kombinujte přísun čerstvého vzduchu a světla dle vlastní libosti.

Poskytují termoizolační ochranu

Kromě světla přirozeně vniká do interiéru i teplo. Větším náklonem žaluzií zamezíte jeho proniknutí až ke sklu. Předokenní žaluzie fungují mnohem lépe než klasické vnitřní žaluzie. Blokují horko ještě před sklem a pomáhají ho udržet venku. Zabraňují přehřívání interiéru. Naopak, zcela sklopené přispívají v topné sezóně k udržení tepla uvnitř. Snižují rosení oken. Také zabraňují vniknutí chladu zvenčí. Tvoří další izolační vrstvu proti nepřízni počasí.

Umožní zatemnění místnosti

Vlastnost žaluzií zabránit vniknutí světla a tepla do místnosti má ještě další významnou výhodu. Nemusíte se brzy ráno probouzet kvůli světlu nebo letnímu horku. Venkovní žaluzie zajišťují při úplném sklopení v místnosti temno a díky svým termoizolačním vlastnostem i příjemné klima. Zlepšují podmínky pro váš spánek. 

Ochraňují proti hluku

Využijte předokenní žaluzie také jako protihlukovou ochranu. Více ticha zajišťují speciální lamely s gumou vlisovanou po celé jejich délce. Ty se do sebe perfektně zaklesnou a rušivé zvuky nepustí dál. Rozdíl skutečně poznáte, zejména pokud bydlíte blízko frekventované silnice, rušné křižovatky nebo v jiné hlučné lokalitě. 

Zajišťují soukromí a zvyšují bezpečnost

Nepopiratelným přínosem venkovních žaluzií je ochrana soukromí. Naklopení nebo úplné sklopení žaluzií zamezí zvědavým pohledům sousedů a kolemjdoucích. Také zvyšují bezpečnost. Tvoří totiž další překážku pro potenciálního narušitele, který by chtěl do vaší nemovitosti vniknout oknem. Sklopené žaluzie vizuálně zabezpečují dům zvenčí.

Odliší váš dům

Nenechte se zmást, že se předokenní žaluzie vyrábějí pouze v odstínech hliníku nebo antracitu. Pokud máte odvahu, vystupte z řady a své obydlí odlište žaluziemi například v sytě žluté, tmavě zelené, vínové či modré.

Zdroj fotky: Freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *