Jak správně skladovat ovoce, aby vydrželo co nejdéle chutné?

Pokud bychom chtěli na ovoci najít jednu negativní vlastnost, šlo by nepochybně o krátkou trvanlivost. Při špatném skladování mohou některé plody zkáze podlehnout již za pár hodin. Pokud ale vše uděláte naopak správně, vydrží vám ovoce dny, týdny i měsíce. Jak na to?

Obsah článku

Ne vše se hodí do ledničky

Jako první vás pravděpodobně napadne, že můžete životnost ovoce prodloužit v ledničce. Možná vás ale překvapí, že ne každý plod byste do lednice skutečně dávat měli.

Začněme ale obecným pravidlem. Do lednice vždy dáváme ty plody, které již mají porušenou slupku. Může jít o nakrájený meloun, ananas nebo třeba rozpůlený citron, který si dáváte do čaje. Venku by naporcované ovoce zkáze mohlo podlehnout již za pár desítek minut, v ledničce můžete jeho trvanlivost prodloužit o několik hodin až dnů. Nejlépe uděláte, pokud do ledničky dáte ovoce v uzavíratelném obalu, třeba v plastové krabičce.

Pokud jde o ovoce s neporušenou slupkou, do lednice se typicky hodí lesní ovoce (jahody, maliny apod.). Do lednice můžete umístit i švestky, třešně a mnoho dalších plodů. Co naopak do lednice nepatří (nejde-li o již zmíněné nakrojené ovoce) jsou citrusové plody, banány nebo i broskve a meruňky. Těmto plodům chlad zpravidla brání v dozrávání, navíc ztrácí na své přirozené chuti.

Mimo lednici musí ovoce dýchat

Plody, které skladujete mimo chladničku, byste měli umístit do temna. Teplota mezi 10 až 20 stupni Celsia bude ideální. Nejdůležitější ale je, aby ovoce mohlo „dýchat“. Zapomeňte tedy na uzavřené obaly, zejména ty plastové. Ani igelitový sáček není vhodnou volbou. Přednost dejte raději papírovým taškám nebo nejlépe dřevěným přepravkám.

Máte sušičku potravin?

Další možností, jak životnost ovoce prodloužit o mnoho týdnů až měsíců, je jejich usušení. Připravit si můžete například oblíbené křížaly z jablek, sušit se ale dá většina plodů, záleží tedy na tom, jakou máte úrodu a chuťové preference. Sušené ovoce sice nevydrží navždy a je lepší jej uchovávat v lednici, ve srovnání s čerstvými plody se ale trvanlivost prodlouží opravdu markantně.

Naučila vás babička zavařovat?

Dalším způsobem, jak můžete bohatou úrodu uchovat na pozdější měsíce, je zavařování. Kompotovat můžete třešně, jablka, hrušky i broskve, švestky a spoustu dalších plodů. Počítejte s tím, že ovoce částečně změní svou chuť, často se dokonce kompoty záměrně ochucují bylinkami a kořením, případně se ovoce různě kombinuje, aby se chutě promísily. 

Další variantou jsou džemy a marmelády

Pokud vám již došly nápady, můžete z ovoce uvařit trvanlivé potraviny. Příkladem mohou být džemy a marmelády, připravit si můžete i domácí pečený čaj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *