Jak vyčistit matraci a zbavit se skvrn

jak vyčistit matraci

Od kvality matrace se odvíjí kvalita našeho spánku. Spánkem strávíme třetinu života, proto bychom neměli na kvalitě a pohodlnosti matrace šetřit. Zároveň bychom neměli podceňovat její čistotu. Nejen různé fleky, ale především roztoči s námi chtějí sdílet společné lože. A to není zrovna příjemná představa, co říkáte? 

Obsah článku

Jak často čistit matraci

I když nemusíte matraci čistit při každém převlékání povlečení, zapomínat byste na to také neměli. Udává se, že by se matrace měly čistit přibližně jednou za 3 měsíce. V opačném případě dochází ke zkracování jejich životnosti. V případě viditelného znečištění pak samozřejmě platí pravidlo, že skvrny a fleky je potřeba odstranit bez zbytečného vyčkávání – tedy ideálně ihned.

Postup pro čištění matrace

Jaký je správný postup při čištění matrace? Řiďte se následujícími kroky a neuděláte chybu:

  • Z matrace sundejte prostěradlo.
  • Matraci vysajte.
  • Nasypte na matraci jedlou sodu a kartáčem ji zapracujte do matrace. Nechte působit 30 až 60 minut a poté vysajte.
  • Najdete-li další skvrny, odstraňte je vhodným způsobem. Jednotlivé postupy si prozradíme níže v článku.
  • Nechte matraci vyvětrat.

Jak vyčistit skvrny na matraci

A jsme u toho: skvrny a fleky, kterým se sice snažíme vyvarovat, ale ne vždy se to povede. Skvrny na matraci mohou mít mnoho podob a příčin – od krve přes pot až po moč, což je problém zejména u malých dětí. Poradíme vám, jak si poradit s každou skvrnou na matraci.

Jak vyčistit krev z matrace

Vždy používejte studenou vodu a je-li to možné, s čištěním neotálejte. Pokud je krev čerstvá, namočte ji ledovou vodou a přetřete houbičkou nebo hadříkem. Použijete-li vodu teplou, krev se srazí a pronikne hluboko do vláken matrace. 

Použít můžete také peroxid vodíku. V misce smíchejte čtvrt hrnku 3% peroxidu vodíku, jednu lžíci soli a jednu lžíci jaru na nádobí. Vznikne vám pasta, kterou naneste na skvrnu a nechte ji zaschnout. Poté zbytky pasty odstraňte.

Jak vyčistit matraci od roztočů

Na první pohled roztoči sice nejsou vidět, ale můžete se spolehnout, že pokud matraci pravidelně nečistíte, určitě v ní budou. Ne vždy je při čištění nutné sahat po chemii, jde to i přírodní cestou. Nejdříve matraci vysajte a to včetně prostoru mezi matrací, roštem a prostoru pod ním. Roztočům se líbí tam, kde je teplo a vlhko, proto v ložnici často větrejte.

Kdo chce, použije speciální sprej na roztoče s dezinfekčními účinky. Po jeho použití je potřeba nechat matraci vyschnout.

Jak vyčistit počůranou matraci

Stát se to může a rodiče dětí s tímto problémem bojují častěji než by si přáli. Skvrny od moči není úplně snadné porazit – a to jak ty čerstvé, tak ty zaschlé. Jak vyčistit matraci od moči? Pokud se do řešení problému pustíte hned poté, co vznikne (tedy krátce poté, co dítko matraci počůrá) na nic nečekejte a s papírovými utěrkami zkuste co nejvíce tekutin odstranit. Skvrnu vysoušejte přikládáním – určitě na ni netlačte, moč by se dostala hlouběji do matrace. 

Na pomoc povolejte také jedlou sodu. S tou posypte celou skvrnu a nechte působit 30 až 60 minut. Jedlá soda do sebe nasákne nejen vlhkost, ale také zápach. Poté sodu vyluxujte.

Jak vyčistit pozvracenou matraci

Pokud dojde k takovéto nehodě, neztrácejte hlavu. Pach zvratků sice dokáže být pěkně nepříjemný, ale my víme, jak na něj vyzrajete. Z matrace odstraňte veškerý nepořádek a případnou vlhkost nasajte do papírových utěrek. Na utěrky netlačte, jen je lehce přikládajte k látce. Poté smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a flek od zvracení vyčistěte. Neváhejte v průběhu vodu vyměnit za novou a postup zopakovat. Následně nechte matraci dostatečně vyschnout a v případě potřeby postup zopakujte. 

Jak vyčistit různé typy matrací

Není matrace jako matrace. Liší se nejen rozměrem, ale především materiálem, ze kterého jsou vyrobené. Jak si poradit s čištěním různých typů matrací?

Jak vyčistit molitanovou matraci

Molitanové matrace, které zpravidla mívají malé děti a jsou tím pádem menších rozměrů, můžete vložit do pračky a vyprat. Následně je nechte pořádně vyschnout. U větších rozměrů neváhejte použít vysavač s mokrým čištěním.

Jak vyčistit latexovou matraci

Smíchejte vodu s práškem na praní a s pomocí houbičky pak vyčistěte potřebná místa. Snažte se to s vodou nepřehánět. Následně vezměte čistou vodu, matraci vyčistěte od mýdlového nánosu a nechte dobře vyschnout.

Jak vyčistit pružinovou matraci

Nejlépe uděláte, když na čištění povoláte do zbraně sodu bikarbonu. S tou se vám podaří odstranit fleky a skvrny z pružinové matrace. Matraci poté vysajte a nechtě opět dobře uschnout. 

Proč používat nepropustné prostěradlo?

Nepropustné prostěradlo výrazně omezuje průnik potu nebo odumřelých částeček kůže do matrace a prodlouží jí tak životnost. Nepropustné prostěradlo také nepropustí moč do matrace a oceníte ho například v dětské postýlce nebo v domácnosti seniorů. Znečištěné prostěradlo lehce vyperete v pračce. 

Zdroj obrázku: Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *