Jak vyčistit odpad v domácnosti

jak vyčistit odpad

Ucpaný odpad je nepříjemný problém. Bohužel k jeho zanesení dochází častější, než bychom si přáli. I když je mnohem snadnější ucpání odpadu předcházet, ne vždy se nám to povede. Proto je dobré vědět, jak vyčistit ucpaný odpad napříč celou domácnosti.

Obsah článku

Jak často čistit odpad

Odpad čistěte pravidelně. Čistit odpad není nijak složité. Předcházet problému je lepší než jej řešit. Proto pamatujte na čištění odpadu alespoň jednou do měsíce, ideálně ale jednou za 14 dní.

Jak vyčistit totálně ucpaný odpad

Ucpaný odpad poznáte snadno: voda neodtéká, navíc může i nepříjemně zapáchat. I totálně ucpaný odpad zvládnete vyčistit sami, bez nutnosti volat profesionála. Jeho návštěva by vás totiž mohla stát mnohem více, nežli jen čas věnovaný čištění. 

  • Na pomoc vezměte čisticí spirálu, která prorazí zátku. 
  • Využijte také speciální čističe z drogérie a postupujte podle návodu. 
  • Bez chemie vyčistíte odpad pomocí octu a horké vody. 

Jak vyčistit odpad na různých místech

Dřez v kuchyni, umyvadlo v koupelně nebo vana a sprchový kout. Všude tam se může odpad ucpat a pokaždé je zaděláno na nepříjemný malér. Poradíme vám, jak nad ucpaným odpadem napříč celou domácností vyzrát.

Jak vyčistit odpad ve sprše

Odpad u sprchového koutu prolijte pořádnou dávkou vroucí vody. Předtím ještě můžete do odpadu nalít ocet, chvíli počkejte a poté jej pořádně propláchněte.

Jak vyčistit odpad WC

V případě mírného ucpání toalety nalijte do mísy trochu jaru na nádobí a zalijte jej z výšky kbelíkem vody. Váha tekoucí vody pomůže prorazit překážku. Voda by měla být horká, ne vařící. Nechte ji chvíli působit a poté opět propláchněte.

Jak vyčistit odpad u vany

U vany je častým problémem ucpaný odpad kvůli vlasům. Tady pomůže protahovací drátek do odpadu. Díky spoustě malých propletených háčků vlasy posbírá a vytáhne. Na odpad u vany použijte také ocet nebo jedlou sodu.

Jak vyčistit odpad v kuchyni

Ucpaný odpad v kuchyni není nic neobvyklého. Nejčastějším viníkem jsou zbytky jídla nebo tuk, který i přes naši pozornost může v odpadu skončit. Pokud nefandíte chemickým prostředkům na čištění odpadu, zkuste na ucpaný odpad vyzrát třeba s jedlou sodou. Postup najdete níže.

Jak vyčistit odpad u myčky

K čištění odpadu u myčky použijte běžné suroviny, které má většina z nás doma – jedlou sodu, kyselinu citronovou nebo třeba ocet. Spolehnout se můžete i na celou řadu speciálních čistících prostředků. Při čištění zapněte myčku na prázdno, bez nádobí.

Mechanické čištění odpadu

Ne vždy si vystačíme s propláchnutím odpadu horkou vodou, jarem nebo octem. Na řadu pak přichází mechanické čištění odpadu. I to ale zvládnete bez zásahu odborníka.

Čištění odpadu zvonem

Otvor ucpěte špuntem a napusťte trochu vody. Vezměte mokrý hadr, kterým překryjte přepadový otvor, odšpuntujte a neprodleně přiložte zvon. Pumpujte, vznikne tím podtlak, který odpad uvolní. 

Čištění odpadu rozebráním sifonu

Pokud se problém nachází v sifonu a nic nezabírá, je na místě sifon ručně rozebrat a podívat se potížím na zoubek. Poradíme vám, jak na to. Krok za krokem.

  • Pod sifon umístěte kbelík.
  • Uvolněte spodní víčko sifonu a nechte odtéct vodu a nečistoty.
  • Povolte nejdříve zadní, poté horní matici sifonu.
  • Odejměte sifon.
  • Důkladně sifon vymyjte a to včetně těsnění.
  • Poté sifon smontujte a utáhněte.
  • Pokud si to stav sifonu vyžaduje, vyměňte jej za nový kus.

Bakterie na čištění odpadu

Na trhu můžete pořídit speciální přípravek určený na čištění ucpaného odpadu. Obsahuje v sobě směs přírodních bakterií a také enzymů. Tyto bakterie a enzymy se mohou pochlubit schopností rozkládat organické nečistoty. Tím nejen brání ucpání odpadu, ale předchází i nepříjemnému zápachu.

Chemické čištění odpadu

Pokud vám nevadí vydat se chemickou cestou, kupte si kterýkoli prostředek dostupný v drogerii a postupujte přesně podle návodu. Jen si dejte pozor, ať máte v místnosti, kde odpad čistíte, otevřené okno.

Čištění odpadu perem

Existuje speciální instalatérské pero, kterým odpad vyčistíte. Jak na to?

  • Pero zaveďte do odpadu co možná nejdále.
  • Aniž byste perem otáčeli, zkuste prorazit ucpávku.
  • Pokud to nepomůže, začněte perem opatrně otáčet.
  • Pero mějte natažené, aby se nepřekroutilo.

Pokud si na tento krok netroufáte, svěřte problém do rukou odborníkovi.

Babské rady na čištění odpadu

Naše babičky si dokázaly poradit s jakýmkoliv problémem v domácnosti. Ani ucpaný odpad je nedokázal vyděsit. 

Jak vyčistit odpad sodou

Velké balení sody nasypte do sifonu a zalijte 200 ml octa. Nechte chvíli působit a poté sifon prolijte alespoň litrem vroucí vody. Bude-li to potřeba, proces zopakujte.

Čištění odpadu práškem do pečiva s octem

Prášek do pečiva zafunguje úplně stejně, jako výše zmíněná jedlá soda. Postup je stejný, určitě ho můžete vyzkoušet.

Čištění odpadu solí

Kombinace obyčejné kuchyňské soli a octa je známá už po generace. Ani tady se postup nemění. Nasypte sůl do odpadu, zalijte ji octem a nechte chvíli působit. Poté propláchněte horkou vodou a v případě potřeby zopakujte.

Co způsobuje ucpaný odpad

V koupelně dochází k ucpání odpadu nejčastěji kvůli vlasům, vousům a mýdlu. V kuchyni jsou viníkem zbytky jídla, ztuhlý tuk nebo úlomky kostí. Problém se nemusí projevit hned. V odpadu může postupně vznikat zátka, která později způsobí problém s odtékáním vody. Abyste problémům předešli, starejte se o odpad pravidelně. Je to snadná a rychlá prevence. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *