Jak prát boty v pračce, aby vypadaly jako nové

jak prát boty

Boty jsou důležitou součástí našeho každodenního života a během nošení se ušpiní. Čištění bot může být velmi zdlouhavé a náročné. Poradíme vám, jak prát boty v pračce, aby vypadaly jako nové. 

Obsah článku

Jak často prát boty

Perte boty v pračce pouze pokud je to nutné. Některé materiály – například kůži – snadno vyčistíte hadříkem a vodou. U malých skvrn může být takové řešení dostačující. Hodně špinavé boty raději dejte do pračky, ale ne častěji než jednou za několik týdnů.

Na kolik prát boty v pračce

Boty v pračce perte ideálně na 30 °C. Samozřejmostí je, abyste je nikdy nemíchali s ostatním prádlem. Před pracím práškem upřednostněte gel. Proč? Lépe se rozpouští ve vodě a neulpí na látce. 

Kolik bot prát najednou

Pokud se rozhodnete vyprat boty v pračce, měli byste zvážit, kolik párů bot budete prát současně. Správné množství bot, které můžete prát najednou, závisí na velikosti vaší pračky a na typu bot. Většinou se doporučuje prát nejvýše dva páry bot najednou. Pokud máte velkou pračku, můžete do ní dát až čtyři páry bot. Dbejte ale na to, aby se jednalo o boty s podobného materiálu a stejné barvy. U praní bot platí stejná pravidla jako u praní oblečení. 

Jak vysušit boty

Po vyprání boty pořádně vysušte. Nedostatečné vysušení může boty poškodit a ty pak ztratí tvar. Nejlepší způsob, jak sušit boty, je nechat je volně vyschnout na vzduchu. Nikdy byste neměli sušit boty v sušičce nebo na přímém slunci.

Jak vyprat tenisky

Tenisky čistěte stejným způsobem jako jiné druhy bot. Můžete je vyprat v pračce na jemný program s nízkou teplotou. Pokud jsou boty velmi špinavé, nechte je před praním v pračce namočené v mýdle nebo speciálním čisticím roztoku pro tenisky.

Jak vyčistit semišové boty

Semišové boty vyžadují speciální péči. Nikdy byste neměli semišové boty prát v pračce, protože byste tím poškodily semišovou vrstvu. Použijte raději speciální čisticí prostředky pro semišové boty, které zakoupíte v drogerii nebo ve specializovaném obchodu s obuví. 

Citron odstraní skvrny a zápach

Citron využijete nejen v kuchyni, ale také při praní. Máte na bílých teniskách výrazné skvrny? Namočte hadřík do citronové šťávy a skvrnu s nim vydrhněte. Poté tenisky vyperte běžným způsobem. Na zápach z bot pomůže citronová kůra, kterou vložíte do suchých bot. Ta zápach nasaje a kůru poté vyhodíte do biodpadu.

Na zažrané skvrny pomůže žlučové mýdlo

Naše babičky nedaly na žlučové mýdlo dopustit a dobře věděly proč. Žlučové mýdlo odstraní například skvrny od trávy, hlíny, krve nebo mastnoty. Skvrnu na botách s ním namydlete, nechte chvíli působit a vyperte běžným způsobem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *