Léto přináší více bioodpadu aneb Třiďte zbytky jídla efektivně

Letní měsíce jsou doslova pastvou pro naše chuťové buňky. Ovoce a zelenina rostou všude, kam se podíváme, zahradní party a grilovačky vynikají hromadami nejrůznějších pokrmů a my si smlsneme i na tom, co běžně po celý rok nejíme. Kromě slasti pro naše mlsné jazýčky s sebou ale toto letní stravování přináší také více zbytků jídel, ať už v podobě nedojedených steaků, burgerů, salátů, dipů, slupek od zeleniny, odkrojků ovoce či přebytků plodů přírody ze zahrad. Jak zlikvidovat bioodpad a co do něj nepatří?

Obsah

Bioodpad – téma, které vyvolává otazníky

Asi není pochyb o tom, že o biologicky rozložitelném odpadu neboli bioodpadu už slyšel každý z nás. Ostatně je to téma, které je dnes diskutované opravdu obšírně. Přesto však neustále vznikají nejrůznější debaty o tom, co patří do bioodpadu. Mnozí vědí, že se jedná o biologicky rozložitelný odpad, který můžeme buď sami ekologicky zpracovat, nebo ho odnést do speciálního kontejneru na bioodpad, ale často řeší nejasnosti v tom, co do něj opravdu dát můžou, a co už nikoliv. Pojďme si v tom proto udělat pořádek.

Jaký bioodpad třídit na kompost či do hnědého kontejneru

Z výše uvedeného je zřejmé, že do bioodpadu patří vše, co je biologicky rozložitelné. Přesto však, pokud třídíme za účelem kompostování, a odpad tak dáváme na kompost či do hnědých kontejnerů, patří do nich jen určité druhy bioodpadu. Na kompost či do kontejneru na bioodpad tak můžeme po party nebo po vaření doma s klidným svědomím vyhodit veškeré zbytky jídel rostlinného původu, slupky a odřezky z ovoce a zeleniny. Rozhodně neuděláte chybu, když do něj zamíří i sáčky od čaje, kávová sedlina nebo skořápky z ořechů či od vajec. Klidně do něj můžete dát i zvadlé květiny, které zbudou po oslavách, stejně jako i zeminu z květináčů. A samozřejmě také posekanou trávu ze zahrady, na které party chystáte, či ořezané větve nebo shrabané listí.

Ke kompostování ale rozhodně nejsou vhodné zbytky živočišných a mléčných produktů, zbytky tepelně upravených jídel nebo olej. Všechny takovéto přebytky z grilování proto směrujte do popelnice se směsným odpadem, olej pak slijte samostatně a odneste do sběrného dvora. A pamatujte, že do bioodpadu nepatří ani nedopalky cigaret.

Až tedy budete zase příště řešit, jak třídit bioodpad správně a efektivně, vzpomeňte si na výše uvedené vymezení bioodpadu vhodného ke kompostování. Nejen, že si ušetříte místo v popelnici, ale zároveň dáte bioodpadu šanci na nový život – na kompostě či v kompostéru z něj totiž může vzniknout jedinečné hnojivo. A když bioodpad správně vhodíte do hnědého kontejneru na bioodpad, ušetříte skládky a umožníte jeho zpracování. Správné třídění odpadu tak má opravdu velký smysl.

Foto: Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *