Jak vyčistit radiátory od prachu a nečistot

jak vyčistit topení

Ať už máte v domácnosti jakýkoliv typ radiátorů, je potřeba pravidelně myslet na jejich údržbu. Proč je čištění topení důležité a na co nezapomenout?

Jak často čistit topení

Topení čistěte vždy před zahájením topné sezóny, tedy minimálně jedenkrát do roka. 

Obsah článku

Proč nezapomínat na čištění topení

V topení se hromadí prach, který může způsobit nepříjemný zápach, jakmile začnete radiátory opět se začátkem topné sezony používat. Prach v radiátorech může obsahovat organický materiál , mezi který patří vlasy, hmyz nebo například šupinky kůže. Během letních měsíců se odpad částečně rozloží a teplý vzduch se postará o vznik nevábného odéru. Mimo jiné zanesené topení nemusí fungovat správně, což může zvýšit náklady na topení.

Jak vyčistit topení krok za krokem

Správný postup závisí na typu radiátorů, které doma máte. Ploché radiátory se čistí trochu jinak nežli radiátory žebrové. O jednotlivých způsobech čištění si povíme níže v článku. Nezapomeňte radiátor čistit i zevnitř, což je nejdůležitější.

Jak vyčistit radiátor zevnitř

Pro čištění radiátorů zevnitř je nejlepší použít dlouhou prachovku. Pořídit se dají i dlouhé úzké kartáče, se kterými se dostanete i na hůře přístupná místa. Umýt je můžete také vodou a saponátem

Jak vyčistit deskový radiátor

Má-li radiátor mřížku, opatrně ji sejměte a poté vnitřní část topení vyčistěte prachovkou. Vnější stranu radiátoru otřete vlhkým hadříkem namočeným do jarové vody.

Jak vyčistit žebrový radiátor

Namočte hadřík do vody a poté jím omotejte některou tenkou trubku. S tou se poté dostanete mezi jednotlivá žebra a radiátor vyčistíte. Z vnější strany poté hadříkem žebra otřete. 

Jak vyčistit litinový radiátor

I zde si vystačíte s vlhkým hadříkem, který můžete omotat kolem tenké trubky. Poslouží vám i speciální válečky na čištění radiátorů. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *