Jak vyčistit studnu, abyste měli stále pitnou vodu

jak vyčistit studnu

Mít studnu u domu považuje mnoho lidí za velké plus. O studnu je ale třeba se starat. V dnešním článku vám poradíme, jak studnu vyčistit a jak často je to potřeba.

Obsah článku

Jak často čistit studnu?

Obecně se doporučuje studnu čistit co každé dva až tři roky. Nic ale nezkazíte, když ji zkontrolujete po každém přívalovém dešti nebo s příchodem jara v období tání. Jednou do roka byste měli odebrat vzorek studniční vody a poslat jej na rozbor.

Důvody kontaminace vody

Za znečištěním studniční vody mohou stát různé bakterie, viry, paraziti a také houby. Zdrojem znečištění mohou být i některé minerály. Například pokud se ze starých olověných trubek uvolňuje olovo. Může dojít ke kontaminaci arsenem, uranem nebo radonem, které se volně vyskytují. Výjimkou není ani znečištění způsobené prosakováním odpadní vody z kanalizace nebo jímky.

Jak poznat znečištěnou vodu

Pohledem můžete zpozorovat zakalení vody, případně uvidíte plovoucí nečistoty. Jestli se ve vodě nachází i škodlivé dusičnany pouhým okem ale nepoznáte. Výsledek odhalí rozbor vody, který si můžete nechat udělat v akreditované laboratoři.

Způsoby čištění studní

Studnu lze vyčistit dvěma způsoby – mechanicky a chemicky. Každá varianta má svá pro a proti, proto si je trochu blíže popíšeme.

Mechanické čištění studny

Pomocí mechanického čištění ze studny vyjmete vše, co do ní nepatří – usazeniny na dně, kousky kovu, tlející dřevo a podobně. Studnu můžete vypustit do určité úrovně, poté usazeniny ve vodě rozvířit a odsát je ponorným čerpadlem. Máte-li možnost použít tlakový čistič, určitě neváhejte. 

Chemické čištění studny

Chemické čištění zlikviduje veškeré bakterie. Dezinfekci je možné provést za pomoci chemických prostředků. Jestli zvolíte tekuté, práškové nebo tabletové produkty je čistě na vás. 

Jak vyčistit vodu ve studni krok za krokem

Vodu ve studni zvládnete vyčistit svépomocí. Poradíme vám, jak na to. 

  • Odčerpejte ze studny veškerou vodu. V tuto chvíli se  neobejdete bez pomoci kalového čerpadla.
  • Proveďte test, který odhalí, jestli se na dně studny nevyskytují nebezpečné plyny. Test provedete tak, že zapálíte svíčku a spustíte ji až na dno. Když nezhasne, je na dně dostatek kyslíku.
  • Odstraňte ze studny vše, co do ní nepatří.
  • Pozornost věnujte stěnám studny, které je potřeba také pořádně vyčistit.
  • Nezapomeňte vyčistit nečistoty ze dna studny.
  • Stěny opláchněte a vodu společně s nečistotamiodčerpejte ponorným kalovým čerpadlem.
  • Nechte do studny natéct vodu.
  • Na závěr vodu ve studni ošetřete dezinfekcí.

Rozbor studniční vody

Abyste měli jistotu, že je voda ve studni nezávadná, pošlete ji alespoň jednou ročně na rozbor. Jak na to? Odeberte vzorek vody ze studny a nechte si udělat její rozbor v akreditované laboratoři. Za základní rozbor zaplatíte od 1 000 Kč výše. Pokud byste měli zájem o komplexní analýzu, připravte se na to, že si připlatíte.

Kontrola studny profesionálem

Pokud si na kontrolu studny svépomocí nevěříte, obraťte se na profesionála. Toho si můžete pozvat i dvakrát do roka. Před zimním obdobím a během jara.  

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *