Jak vyčistit rychlovarnou konvici citronovým roztokem

Jak vyčistit rychlovarnou konvici

Citronový roztok, běžně dostupný a přírodní čisticí prostředek, představuje efektivní a ekologický způsob, jak udržíte rychlovarnou konvici čistou a funkční. 

Obsah článku

Jak citronový roztok působí na vodní kámen

Usazování vodního kamene způsobuje snížení funkčnosti varné konvice a zkrácení její životnosti. Kyselina citronová jemně rozpouští vodní kámen, aniž by poškodila samotný přístroj. Díky tomu je citronový roztok ideální pro čištění rychlovarných konvic a dalších spotřebičů vystavených tvrdé vodě.

Postup čištění varné konvice citronovým roztokem

Před čištěním si připravte:

 • Čerstvé citrony nebo citronovou šťávu
 • Vodu
 • Měkký hadřík nebo houbičku
 • Kbelík nebo misku 
 • Jemný kartáč nebo starý zubní kartáček
 • Ochranné rukavice

Jak vyčistit rychlovarnou konvici citronovým roztokem krok za krokem

 1. Vylijte z konvice vodu a odstraňte všechny volné nečistoty uvnitř i na povrchu.
 2. Smíchejte šťávu z jednoho až dvou citronů s vodou v poměru 1:1. Alternativně můžete použít čistou citronovou šťávu zakoupenou v obchodě.
 3. Nalijte připravený citronový roztok do rychlovarné konvice tak, aby zakryl všechny vnitřní povrchy postižené vodním kamenem.
 4. Přiveďte roztok k varu. Poté konvici vypněte a nechte roztok působit uvnitř konvice asi 15 až 30 minut. Tento čas umožní kyselině citronové efektivně  reagovat a odstranit vodní kámen.
 5. Po uplynutí doporučené doby vylijte roztok citronu a vody a důkladně opláchněte konvici čistou vodou. Tento krok je důležitý pro odstranění veškerých zbytků kyseliny citronové.
 6. Namočte měkký hadřík nebo houbičku do zbytku citronového roztoku a vody a jemně otřete vnější povrch konvice. U silně znečištěných míst můžete použít jemný kartáč nebo starý zubní kartáček.
 7. Opláchněte konvici čistou vodou, aby se odstranily veškeré zbytky kyseliny citronové a vodního kamene.
 8. Osušte vnitřní i vnější povrch konvice měkkým hadříkem. Ujistěte se, že konvice je zcela suchá před dalším použitím.

Pro udržení rychlovarné konvice v dobrém stavu doporučujeme pravidelné čištění citronovým roztokem každé dva až tři měsíce, v závislosti na tvrdosti vaší vody.

Zdroj obrázku: Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *