Jak vyčistit pračku levně a rychle

jak vyčistit pračku

Pračka je nedílnou součástí každé domácnosti. Zatímco někde se používá sporadicky, jinde jede doslova na plné obrátky. Od pračky očekáváme, že vypere špinavé prádlo a vrátí nám ho nejen krásně čisté, ale i voňavé. Aby pračka perfektně fungovala, musíme se o ni pravidelně starat.

Jak často čistit pračku

S ohledem na frekvenci praní se pak odvíjí, jak často budete pračku čistit. Není nutné ji čistit po každém praní, ale pokud perete opravdu často, najděte si na její čištění čas alespoň jednou za 14 dní. Při nižší frekvenci praní pak stačí pračku vyčistit jednou do měsíce.

Jak čistit různé druhy praček

Není pračka jako pračka. Klasikou jsou pračky s předním plněním, které má doma většina z nás. Do menších bytů si ale lidé pořizují úspornější pračky s horním plněním. Jak se o ně starat?

Jak vyčistit pračku s horním plněním

Pračky s horním plněním se můžete odmáčet klidně přes noc. Tím odstraníte většinu nalepených nečistot. Jak na to? Spusťte prací program a než přejde do fáze máchání, program přerušte a nechte pračku v pohotovostním režimu. V tomto stavu ji nechte odmáčet přes noc, další den program spusťte a nechte ho doběhnout. Moderní pračky nabízí také program čištění bubnu. Jak postupovat najdete v návodu. 

Jak vyčistit pračku s předním plněním

U praček s předním plněním je možné použít ten samý postup jako je zmíněný výše. Nechat pračku odmočit. Jen si dejte pozor, jestli se pračka nedá otevřít, když je buben plný. Snadno byste si mohli vytopit domácnost. Moderní pračky nabízí také program čištění bubnu. Jak postupovat najdete v návodu. 

Jak vyčistit filtr u pračky

Filtr pračky je potřeba čistit pravidelně. Doporučujeme jej čistit alespoň dvakrát do roka. Dobrou zprávou je, že si čištění filtru pračky nevyžaduje speciální prostředky. Vystačíte si s horkou vodou. Dejte před pračku hadr, poté vyjměte filtr a nechte ho okapat. Odstraňte z něj nečistoty a poté jej pořádně propláchněte horkou vodou.

Co dělat v případě, kdy nejde otevřít filtr u pračky? I to se může stát a je dobré vědět, jak si poradit. Pokud filtr nejde otevřít, zkuste si pomoci třeba s kleštěmi. Pozor, příliš na ně netlačte, abyste filtr nepoškodili. Pokud se ani tak nepodaří filtr otevřít, zavolejte odborníka. Především pokud je pračka v záruce.

Způsoby čištění pračky

Existuje několik možností, jak udržet pračku v čistotě. K některým z nich ani nepotřebujete drahé prostředky z drogerie. Vystačíte si se surovinami, které máte doma

Jak vyčistit pračku octem

Dva hrníčky octu nalijte přímo do bubnu pračky. Poté zapněte program na čištění pračky. Pokud ho pračka nemá, vyberte program s nejvyšší teplotou. Pračku nechte naprázdno vyprat. 

Jak vyčistit pračku tabletou do myčky

Jednu až dvě tablety do myčky vhoďte přímo do bubnu pračky a vyberte program, který pere alespoň na 60 °C. Program by měl trvat alespoň hodinu, aby bylo dosaženo nejlepšího výsledku.

Jak vyčistit pračku sodou

Dva hrníčky jedlé sody nasypte do zásobníku, kam běžně sypete prášek na praní. Zvolte program na co možná nejvyšší teplotu a nechte pračku vyprat naprázdno.

Co se snažíme vyčistit

Pračku čistíme nejen proto, aby byla čistá. Jsou situace, které si vyžadují čištění nad rámec běžné pravidelnosti. Například když se z pračky line nepříjemný odér nebo je plná chlupů od vašich domácích mazlíčků. Jak si s těmito běžnými problémy poradit?

Jak vyčistit pračku od zápachu

Line se z vaší pračky nevábný pach? Do zásobníků na sypký prací prášek nasypte dva hrníčky jedlé sody. Přidejte ještě aviváž a nešetřete. Zásobník naplňte až po okraj. Poté spusťte program alespoň na 60 °C.

Další možností je nasypat do zásobníku dva hrníčky jedlé sody a do bubnu nalít dva hrníčky octa. Spusťte program na vysokou teplotu a pračku nechte vyprat na prázdno.

Jak vyčistit pračku od chlupů

Máte-li domácího mazlíčka, mohou se chlupy kromě sedačky nebo koberce objevit i v pračce. Některé pračky disponují programem na zvířecí chlupy. Někdy postačí nechat pračku projet na prázdno, aby se propláchla. Nejlepší radou je ale prevence. Odstraňte chlupy z oblečení s pomocí lepícího válečku ještě před tím, než ho dáte vyprat.

Jak vyčistit pračku od vodního kamene

Pračku zbavíte vodního kamene tak, že ji necháte na vysokou teplotu vyprat ocet. Nalijte alespoň dva hrníčky do bubnu a pusťte pračku na prázdno. Do zásobníku na prášek můžete nasypat kyselinu citronovou.

Jak vyčistit pračku od usazenin

Usazeniny se objevují nejen tam, kam na ně nedohlédnete, ale i na místech, kam se klidně podívat můžete. Třeba do těsnění kolem bubnu. Odtamtud usazeniny odstraníte vlhkým hadrem. Z míst, kam vidět není, pak usazeniny spláchne ocet a jedlá soda.

Jak vyčistit pračku od plísně

Pokud máte podezření na výskyt plísně, jednou z možností je použít savo proti plísním. Můžete ho smíchat s kyselinou citronovou. Plíseň z míst, kam je vidět (například guma okolo bubnu) odstraníte tak, že do směsi sava a kyseliny namočíte hadr a místa důkladně vytřete. Pomoci může také ocet. Nalijte jej do bubnu, vyberte program na vysokou teplotu a nechte pračku pracovat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *