Jak vyčistit a odvápnit kávovar

jak vyčistit kávovar

Rádi si pochutnáte na dobré kávě z kávovaru? Pokud chcete, aby kávovar pracoval tak, jak má, musíte se pravidelně starat o jeho údržbu. V dnešním článku vám poradíme, jak správně na to.

Obsah článku

Jak často čistit kávovar

Podle čeho poznáte, že kávovar doslova volá po tom, abyste jej vyčistili? Většina moderních kávovarů disponuje indikátorem, který vás informuje o potřebě odvápnění. Máte-li doma starší model, který touto vymožeností nedisponuje, čistěte kávovar v rozmezí jednoho až tří měsíců v závislosti na tom, jak často ho používáte. Nyní se společně podíváme na to, jak vyčistit kávovar pákový a automatický

Jak vyčistit pákový kávovar

Pákový kávovar potřebuje pravidelnou údržbu, jinak si na kávě, kterou vám připraví, příliš nepochutnáte. Ideálně každý den věnujte čas vyčištění hlav kávovaru za pomoci slepého sítka a speciálního kartáčku. Štětcem nebo hadříkem vyčistěte portafiltry. Předejdete tím tomu, že v nich ulpí zbytky poslední kávy. Samozřejmostí je otření výdejníků páry hadříkem. Pomůže, když je odstříknete také naprázdno.

Jak vyčistit automatický kávovar

Vyprázdněte odkapávací misku i odpadní nádobkou na sedliny. Obě misky vyčistěte. Umyjte nádržku na vodu, pozornost věnujte i omytí napěňovací trysky. Jednou za měsíc pak kávovaru věnujte důkladnější péči. Spařovací jednotku vyčistěte odmašťovací tabletou a promazejte jí příslušným mazivem.

Jak odvápnit kávovar

Odvápnění kávovaru je standardní činností v rámci pravidelné údržby. Jak často ho provádět a jak správně na to?

Kdy je potřeba odvápnit kávovar

Jak často odvápňovat kávovar? Odborníci doporučují odvápnit kávovar každé 3 měsíce. V případě, že kávovar využíváte vícekrát během dne, můžete tento interval zkrátit o polovinu. To samé platí i v případě že máte v domácnosti tvrdší vodu, rozhodně nic nezkazíte, když odvápníte kávovar každý měsíc.

Čím odvápnit kávovar

Použít můžete roztok, který běžně pořídíte v drogerii nebo si vyrobte domácí roztok na odvápnění kávovaru. Minimálně po dobu trvání záruky spotřebiče doporučujeme používat prodejné roztoky, které jsou přímo určené k odvápnění.

Odvápnění kávovaru krok za krokem

  1. Odvápňovacím roztokem nebo podomácku vyrobeným roztokem naplňte zásobník na vodu.
  2. Zapněte kávovar a nechte jim protéci asi polovinu roztoku.
  3. Poté kávovar vypněte a nechte odvápňovací roztok působit po dobu 30 minut.
  4. Nyní kávovar opět zapněte a nechte protéct i zbytek odvápňovacího roztoku.
  5. Na závěr nádržku na vodu naplňte čistou vodou a nechte kávovar alespoň 3× naprázdno prokapat.

Proč mít filtr na vodu u kávovaru

Úkolem vodního filtru je odstranit z vody pro tělo nevhodné látky. Nemusíte se tak bát, že byste společně s kávou do svého těla dostaly i nějaké škodliviny. Filtr na vodu je důležité pravidelně měnit. Interval výměny se liší podle toho, jak často kávovar používáte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *