Jak vyčistit dřez podle materiálu

Jak vyčistit dřez

Čistý dřez je vizitkou každé hospodyňky. Nejenže na pohled vypadá pěkně, ale zároveň nehrozí, že se z něho bude linout nevábný zápach. Poradíme vám, jak vyčistíte každý dřez s ohledem na materiál. 

Obsah článku

Jak často správně čistit dřez

Jak často byste měli čistit dřez? Tak často, jak je potřeba. Čištění dřezu není jen o tom, že na první pohled nebudou viditelné nečistoty, vodní usazeniny nebo různé fleky. Pravidelné čištění mimo jiné prodlužuje životnost dřezu, která může být při správné a svědomité péči mnohonásobně delší než v případě, kdy dřezu žádnou pozornost věnovat nebudete.

Čištění dřezu dle materiálu

Dneska už si, kuchyňské dřezy můžeme vybírat. Zatímco před několika lety byla k dostání jen jedna nerezová verze, dnes může vaši kuchyni zdobit dřez z keramiky, umělého kamene nebo granitu. S ohledem na materiál se liší i správná údržba dřezu.

Jak vyčistit keramický dřez

Keramické dřezy jsou velmi oblíbené, protože nemají spáry a tím pádem se mnohem snáze udržují v čistotě. Keramika je odolná i vůči obarvení potravinami nebo tekutinami. Největší předností je ale její nenáročnost na údržbu, kdy si vystačíte s hadříkem nebo houbičkou a prostředkem na mytí nádobí. Tím odstraníte všechny viditelné nečistoty. 

Jak vyčistit granitový dřez

Granitové dřezy jsou možná finančně nákladnější, ale o to krásnější na pohled. Takový dřez se pak stane perlou každé kuchyně, i on si ale zaslouží vaši pravidelnou pozornost. Jelikož nejsou granitové dřezy úplně hladké, jsou náchylnější k ulpívání nečistot. K čištění používejte měkký hadřík nebo houbičku na nádobí. Nejsou potřeba speciální čisticí prostředky – bohatě postačí jar na nádobí. Nepoužívejte nic, co by obsahovalo brusné částečky. 

Jednou týdně radíme potřít povrch granitového dřezu malým množstvím kuchyňského oleje. Ten dřezu prodlouží životnost, dodá mu krásný vzhled a navíc usnadní odtékání vody, která nebude ulpívat na povrch a vytvářet skvrny.

Jak vyčistit bílý granitový dřez

Na granitový bílý dřez vám postačí jar a houbička na nádobí. Dobře vám poslouží také speciální přípravek pro odstranění nečistot nebo  tekutý písek, který je dostupný i v běžné drogerii.

Jak vyčistit nerezový dřez

Dříve bývaly klasikou, někteří na ně nedají dopustit ani dnes. Nerezové dřezy patří mezi nejpoužívanější a nejvyhledávanější, za což může zejména jejich přátelská pořizovací cena. Stinnou stránkou je fakt, že jsou náchylné ke znečištění – vodní kámen a kapky vody jsou okamžitě vidět. K čištění používejte prostředky na nerezové povrchy, pomoci ale může i obyčejná jedlá soda. Dřez navlhčete, nasypte jedlou sodu, rozetřete ji po povrchu a nechte chvíli působit. Sodu můžete postříkat také octem. Poté s houbičkou na nádobí dřez vyčistěte a spláchněte.

Jak vyčistit dřez z umělého kamene

Dřezy z umělého kamene vydrží při správné péči i desítky let. Pro běžné čištění stačí zbavit dřez nečistot. Občas vyčistěte dřez z umělého kamene směsí vody a bělícího prostředku, která dřezu vrátí původní barvu. 

Jak se zbavit zápachu z odpadu

Zápach linoucí se z odpadu není nic příjemného. Základem je prevence – používejte ve dřezu sítko, které zabrání hrubým nečistotám, skořápkám, drobkům nebo zbytkům z jídla uvíznout v odpadu a zadělat na nepříjemný problém. 

Zápachu ze dřezu se zbavíte přírodní cestou. Do odpadu nasypte sáček jedlé sody, zalijte ji cca 200 ml octa a nechte 5 minut působit. Poté do dřezu nalijte horkou vodu. Podobně funguje i kombinace prášku do pečiva a octa. Nemáte-li prášek do pečiva ani jedlou sodu, vystačíte si s obyčejnou kuchyňskou solí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *