Špatná údržba sprchového koutu vede k tvorbě vodního kamene, plísní a dalším problémům, které snižují jeho životnost. Pojďme se podívat na nejlepší způsoby, jak se o sprchový kout starat, aby vám vydržel mnoho let.
Obsah článku
- Dbejte na pravidelné čištění povrchů
- Odstraňujte vodní kámen
- Zaměřte se na čištění spár a těsnění
- Pečujte o sprchovou hlavici
- Předcházejte vzniku plísní
Dbejte na pravidelné čištění povrchů
Jedním z nejdůležitějších kroků pro udržení sprchového koutu v perfektním stavu je jeho pravidelné čištění. Sprchový kout byste měli čistit alespoň jednou týdně, abyste zabránili usazování nečistot a vodního kamene. Zvláště důležité je důkladně oplachovat skleněné dveře a stěny sprchy, kde se usazuje mýdlo a minerály z vody. Pokud vám to čas dovolí, po každém sprchování povrch sprchového koutu osušte stěrkou, čímž omezíte vznik skvrn a vodního kamene.
Tip: Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky, které by mohly poškodit povrch skleněných a keramických částí sprchového koutu. Raději dejte přednost čisticím prostředkům určeným speciálně pro koupelny.
Odstraňujte vodní kámen
V oblastech s tvrdou vodou je vodní kámen častým problémem, který na skleněných stěnách sprchového koutu zanechává nevzhledné skvrny. Pro odstranění vodního kamene použijte speciální prostředky dostupné v drogerii, nebo zvolte ekologičtější variantu v podobě octa a vody. Smíchejte jeden díl octa se dvěma díly vody a roztokem potřete zasažené části sprchového koutu. Nechte působit 10 až 15 minut a poté opláchněte.
Inspirace: Pokud hledáte kvalitní sprchy, podívejte se na https://mexen.cz/sprchy, kde najdete širokou nabídku designových řešení, která vám zpříjemní každé sprchování.
Zaměřte se na čištění spár a těsnění
Spáry mezi obklady a těsnění kolem sprchového koutu jsou velmi náchylné k tvorbě plísní. K jejich odstranění použijte starý kartáček na zuby a jemný čisticí prostředek, případně čisticí prostředek speciálně určený na odstraňování plísní a hub. Důkladně vyčistěte i těsnění kolem sprchových dveří, protože ty jsou místem, kde se hromadí nejvíce vlhkosti a nečistot.
Tip: Po každém sprchování nechte dveře do sprchy mírně otevřené, aby mohla vlhkost volně odcházet a nedocházelo tak ke vzniku nežádoucích plísní.
Pečujte o sprchovou hlavici
Sprchová hlavice se s postupem času zanáší minerály a vodním kamenem. S čištěním vám pomůže jednoduchý trik. Vemte si k ruce igelitový sáček a naplňte ho směsí vody a octa. Následně ho upevněte kolem sprchové hlavice tak, aby byla zcela ponořena do roztoku. Nechte působit přes noc a ráno důkladně opláchněte.
Předcházejte vzniku plísní
Plísně jsou jedním z největších nepřátel koupelen a sprchových koutů. Největší riziko jejich vzniku hrozí především ve špatně větraných prostorách. Abyste zabránili tvorbě plísní, po každém sprchování otevřete okno nebo zapněte větrák. Nemáte-li v koupelně okno, nechte alespoň otevřené dveře, aby se místnost vyvětrala.
Tip: Objevili jste i přes veškerou snahu v koupelně plíseň? Odstraňte ji pomocí speciálních čistících prostředků, které jsou dostupné v drogeriích nebo si připravte roztok bělidla a vody v poměru 1:10.
Foto: Pexels